jaki zamek do drzwi wejściowoych kupić

Zamek do drzwi wejściowych zwiększa bezpieczeństwo domowników oraz chroni przed kradzieżą. Na co zwrócić uwagę przy wyborze zamka? Jaki zamek do drzwi wejściowych będzie najlepszy? Zachęcamy do zapoznania się z naszym artykułem. Dzięki naszym poradom z pewnością uda się Tobie kupić model dopasowany do Twoich potrzeb.

Rodzaje zamków

Na rynku dostępne są różne rodzaje zamków.

  • Zamek do drzwi wpuszczany – jest montowany wewnątrz drzwi. Posiada zatrzask uruchamiany przez zasuwę  kluczem lub przez półobrót klamki.
  • Zamek do drzwi wielopunktowy – nazywa się go również zamkiem skrzynkowym. Jest to zamek o kilku ryglach, czyli zamykany w kilku punktach za pomocą jednego klucza.
  • Zamek do drzwi wierzchni – stanowi dodatkowe zabezpieczenie lub stosuje się go w przypadku starszych drzwi, które uniemożliwiają montaż zamka wpuszczanego.

Zamek do drzwi centralny i pomocniczy

Zamki do drzwi wejściowych dzielimy na centralny i dodatkowe. Zamek do drzwi główny, tak zwany zamek centralny, jest wpuszczany do drzwi. Zamek centralny obsługuje wiele punktów ryglowania po obwodzie skrzydła. Rygle wysuwają się w kilku różnych kierunkach. Najlepsze zamki otwierają się przynajmniej w trzech kierunkach i posiadają co najmniej 7-8 rygli. Zamek główny montuje się fabrycznie, choć niektóre modele drzwi umożliwiają samodzielną instalację. Zamki główne pozwalające na samodzielny montaż zwykle ryglują drzwi tylko w jednym punkcie.

Zamek do drzwi dodatkowy, czyli tak zwany zamek pomocniczy, montuje się na skrzydle lub w jego wnętrzu. Przy wyborze zamka zewnętrznego należy zwrócić uwagę na wiele czynników.

Wybór zamka pomocniczego

  • Kierunek otwierania drzwi – w zależności od tego czy drzwi są lewo – lub prawoskrzydłowe, należy zakupić lewy lub prawy zamek do drzwi wejściowych. Na rynku znajdziemy także uniwersalny zamek do drzwi wejściowych.
  • Grubość skrzydła – śruby po montażu nie mogą wystawać na zewnątrz. Do grubości skrzydła należy dopasować również wkładkę.
  • Konstrukcja drzwi – zamek nie powinien być zbyt ciężki w stosunku do drzwi. Zbyt duży ciężar może je obciążać lub deformować.
  • Ilość bolców bębenka wkładki cylindrycznej – stanowi o poziomie zabezpieczenia zamka. Zamek z pięcioma bolcami zapewnia standardowy poziom bezpieczeństwa, a z sześcioma podwyższony poziom bezpieczeństwa. Najbardziej bezpieczny jest zamek do drzwi wejściowych z zabezpieczeniami antywłamaniowymi oraz 6 bolcami.

Zamek antywłamaniowy do drzwi

Zamki i wkładki antywłamaniowe powinny posiadać certyfikat Instytutu Mechaniki Precyzyjnej oraz Komendy Głównej Policji. Są zbudowane są z hartowanych elementów, które są trudne do rozwiercenia i ich otworzenie wymaga od włamywacza niezwykle dużo czasu. Zamki posiadają specjalne oznaczenia składające się z ciągu 11 cyfr i liczb. Siódma pozycja w kodzie mówi o klasie antywłamaniowości. Najlepsze są zamki z oznaczeniem 7, choć za zamki antywłamaniowe uchodzą już modele z klasą 4. Gwarancja na tego typu wyroby wynosi minimum 24 miesiące.

System Master Key

System Master Key umożliwia otwarcie praktycznie wszystkich rodzajów wkładek oraz kłódek za pomocą jednego klucza. Takie rozwiązanie chroni przed nieautoryzowanym dorobieniem kluczy oraz w sytuacji zagrożenia umożliwia szybsze otworzenie wszystkich drzwi. W przypadku zgubienia kluczy, istnieje możliwość dorobienia nowych na podstawie karty kodowej. Nie ma konieczności wymiany wkładek, ponieważ po ich wymontowaniu wystarczy zawieźć je do punktu serwisowego. Serwisanci przeprogramowuję wkładki na nowy klucz.

Co w przypadku zgubienia kluczy?

Do kluczy drzwi antywłamaniowych wydawane są często dodatkowe karty bezpieczeństwa. Bez okazania karty nie ma możliwości dorobienia dodatkowych egzemplarzy kluczy. Droższe modele są wspomagane w tej sytuacji kluczem przekodowującym. W przypadku zgubienia kluczy, zapasowy klucz przekodowujący umożliwia nie tylko otworzenie drzwi, ale również przeprogramowanie wkładki. Jeśli posiadamy prostszy zamek do drzwi, trzeba liczyć się z wyrobieniem kluczy u ślusarza. Warto jednak wymienić wkładki, w przypadku, gdyby zgubiony klucz wpadł w niepowołane ręce.

Wkładka

Kluczowym elementem zamka jest wkładka. Dostępne na rynku wkładki posiadają klasę 0, 1 lub 2. Największe zabezpieczenie przed włamaniem zapewniają wkładki o klasie 2. Najdroższe modele posiadają hartowane kołki oraz specjalne zapadki, które znacznie utrudniają wyłamanie zamka. Wkładki posiadają długość od 28 do 90 mm.

Potrzebujesz pomocy?Zamów fachowca

Rodzaje wkładek

Wkładka cylindryczna zamykana z obu stron – ten rodzaj wkładki jest zamykany na klucz zarówno od wewnątrz, jak i od zewnątrz. Takie zabezpieczenia stosuje się przede wszystkim w przypadku drzwi szklanych.

Wkładka cylindryczna zamykana z jednej strony z pokrętłem – wkładka jest zamykana od zewnątrz kluczem, a od wewnątrz pokrętłem.

Wkładka cylindryczna zamykana z jednej strony – ten rodzaj wkładki można zamknąć przy pomocy klucza od zewnątrz. Takie wkładki stosuje się zwykle do pomieszczeń gospodarczych lub piwnic, gdzie nie ma potrzeby zamykania drzwi od wewnątrz.

Zabezpieczenia wkładek

Wkładki cylindryczne posiadają dodatkowe elementy i zapadki, które zwiększają nasze bezpieczeństwo i minimalizują ryzyko włamania.

  • Zabezpieczenia przed przewierceniem – wkładka posiada specjalny element obracający, który sprawia, że wiertło nie zagłębia się w cylinder podczas wiercenia.
  • Zabezpieczenie przed włamaniem – wkładka jest wzmacniana specjalnymi zabezpieczeniami, które uniemożliwiają jej złamanie przy użyciu cęgów.
  • Zabezpieczenia przed otwarciem wytrychem – cylinder zakładki posiada specjalnie pompy i zapadki, które utrudniają otwarcie zamka przy pomocy wytrychu.

Elektroniczny zamek do drzwi

Na rynku znajdziemy także zamki, do których nie jest wymagany klucz. Wyróżniamy:

  • Zamki biometryczne – tego rodzaju zamki umożliwiają otworzenie drzwi po rozpoznaniu linii papilarnych. Wystarczy przyłożyć palec w wyznaczone miejsce.
  • Zamki cyfrowe – aby otworzyć drzwi, należy wprowadzić specjalny kod.

Zamek do drzwi – praktyczne porady

Ubezpieczyciel żąda zastosowania dwóch zamków do drzwi wejściowych, przynajmniej jeden z nich powinien posiadać certyfikat antywłamaniowy. Nie powinno się jednak montować więcej niż trzech zamków. Zbyt duża liczba zabezpieczeń osłabia konstrukcję drzwi ze względu na ciężar. Przez to drzwi stają się łatwiejszym celem dla potencjalnego złodzieja. Optymalna opcja to jeden zamek do drzwi wejściowych wpuszczony w skrzydło i dwa zamki nawierzchniowe.

Zamek montowany w mieszkaniu lub domu musi umożliwiać otworzenie drzwi zarówno od wewnątrz, jak i od zewnątrz. Od wewnątrz powinien być łatwy do otwarcia, na przykład za pomocą pokrętła. Ma to znaczenie, gdy wymagana jest szybka ewakuacja z domu – na przykład podczas pożaru czy w przypadku ulatniania się gazu.

Ważny jest nie tylko zamek, ale również wybór drzwi wejściowych. Powinny być one wystarczająco grube, aby można było schować wkładkę. W przypadku drzwi cienkich, wkładka może wystawać poza szyld, co znacznie ułatwia otwarcie zamka włamywaczom.

Cena zamków do drzwi wejściowych i przykładowe modele

Cena najprostszych zamków zaczyna się od 59 złotych. Za droższe modele z kompletem 4-6 kluczy zapłacimy około 400-700 złotych. Poniżej przedstawiamy przykładowe modele zamków do drzwi wejściowych niezawodnej marki Gerda.

Zamek do drzwi wejściowych Gerda Tytan ZX Aqua Print

Zamek jest dostępny w czterech wzorach graficznych – aluminium szczotkowane, motyw kwiatowy, carbon oraz dziecięcy. Posiada 7 klasę antywłamaniowości, gwarantując najwyższy standard bezpieczeństwa. Certyfikat wydał Instytut Mechaniki Precyzyjnej. Wkładka zamka posiada ponad 4 000 000 000 kombinacji kodu klucza, specjalną blokadę pokrętła oraz blokadę przeciwwyważeniową. Zamek jest dedykowany do drzwi o grubości do 53 mm. Ponadto istnieje możliwość budowy Systemu Klucza Generalnego, umożliwiającego otworzenie za pomocą jednego klucza określonej liczby zamków oraz kłódek. Zamek Gerda jest sprzedawany w komplecie z czterema kluczami. Cena zamka Gerda Tytan ZX Aqua Print wynosi 270 złotych.

Zamek do drzwi wejściowych Gerda ZG 200

Jest to zamek wierzchni. Składa się z puszki zamka i obejmy ze znalu, wykonanej metodą odlewów ciśnieniowych. Dzięki zastosowaniu wysokiej jakości powłoki lakierniczej, zamek prezentuje się elegancko i jest odporny na korozję. Charakteryzuje go najwyższa trwałość – ponad 200 000 cykli. Zamek posiada trwałą wkładkę RIM H PLUS – ZN 200. Dodatkowo w zestawie znajdują się podkładki dystansowe pod obejmę, które umożliwiają dopasowanie modelu do różnej grubości drzwi. Zamek umożliwia montaż w odległości 50-60 mm od krawędzi skrzydła. Cena zamka ZG 200 wynosi 88 złotych.

Zamek do drzwi wejściowych Gerda G1000

Zamek Gerda G100 posiada 7 klasę antywłamaniowości i zapewnia najwyższe standardy bezpieczeństwa. Wkładka posiada ponad 4 000 000 000 kombinacji kodu klucza, blokadę przeciwwyważeniową oraz płytkę chroniąca przed przewierceniem. Zamek współpracuje z kluczem rurkowym GTM1 – w zestawie są dostępne cztery klucze. Zgubione klucze można dorobić wyłącznie w siedzibie firmy w Sokołowie w ciągu trzech dni roboczych. Istnieje możliwość wykonania systemu Master Key, umożliwiającego otworzenie wszystkich podanych przez zamawiającego zamków i kłódek. Występuje w trzech wariantach kolorystycznych – nikiel satynowy, chrom polerowany i mosiądz polerowany. Konstrukcja pasuje zarówno do drzwi lewo- i prawoskrzydłowych. Ponadto do zamka dołączany jest komplet elementów mocujących, umożliwiający montaż zamka do drzwi wejściowych różnych rodzajów. Cena zamka Gerda G1000 to 599 złotych. Zamek Gerda posiada 5-letni okres gwarancyjny na elementy mechaniczne. Producent zapewnia 24 miesiące gwarancji na pozostałe elementy.

Montaż zamków do drzwi Warszawa

Wybór odpowiedniego zamka do drzwi wejściowych jest niezwykle ważną decyzją. W trosce o bezpieczeństwo własne oraz swoich bliskich, warto wybierać modele antywłamaniowe. Montaż zamka do drzwi wejściowych należy zlecić fachowcowi, aby uniknąć ewentualnych poluzowań czy wystawania wkładki. Zachęcamy do skorzystania z usług techników usterka.pl. Nasz technik szybko i sprawnie zamontuje nowy zamek, tak, aby spełniał swoją funkcję i dbał o bezpieczeństwo Twojej rodziny. Oferujemy wymianę zamków w Bydgoszczy, Katowicach, Warszawie, Wrocławiu, Krakowie, Poznaniu, Lublinie i w Trójmieście. Umów wizytę już dziś!

 

 

Potrzebujesz pomocy?Zamów fachowca

 

Potrzebujesz fachowca? Zobacz: Ślusarz, Wymiana zamków i wkładek