jakie lampy do biura, jakie lampy biurowe, jakie oświetlenie do biura, jakie oświetlenie biurowe

Odpowiednie oświetlenie do biura ma kluczowe znaczenie dla stworzenia produktywnego i komfortowego środowiska pracy. Jakie lampy do biura sprawdzą się najlepiej? Na jakie dodatkowe czynniki zwrócić uwagę, wybierając oświetlenie do gabinetu? Przeczytaj nasz dzisiejszy wpis i dowiedz się więcej.

Jakie lampy do biura? Najważniejsze parametry odpowiedniego oświetlenia biura

Lampy do biura domowego lub dużego biurowca powinny spełniać podobne wymogi, tak, aby sprzyjać efektywności i poprawiać samopoczucie. Poniżej przedstawiamy kilka czynników, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze oświetlenia biurowego.

Lampy do biura – jakie normy powinny spełniać?

Oświetlenie do biura nie powinno oślepiać i razić w oczy. Zarówno lampy do biura w domu na własny użytek, jak i oświetlenie dla biura, które ma służyć współpracownikom, powinno spełniać określone normy dla danego stanowiska i charakteru pracy. Oświetlenie musi posiadać także parametry zgodne z normą PN-EN 12464-1:2012 oraz z wytycznymi BHP. Między innymi oświetlenie do biura nie może być słabsze niż 500 lumenów na metr kwadratowy, a jego temperatura barwowa powinna wynosić około 4000 Kelwinów.

Efektywność energetyczna

Nowoczesne lampy do biura zużywają dużo mniej energii, niż rozwiązania, z których korzystało się na przykład jeszcze 10-20 lat temu. Warto wybrać energooszczędne żarówki lub zdecydować się na diody LED które są trwałe, zużywają mniej energii i wytwarzają minimalną ilość ciepła w porównaniu z tradycyjnymi żarówkami.

Natężenie światła

Jasność światła wyrażona jest w lumenach. Im więcej lumenów, tym jaśniejsze jest światło. Szacuje się, że w miejscu pracy na jeden metr kwadratowy oświetlenie powinno mieć moc świetlną około 750 lumenów, przy czym dotyczy to zajęć wymagających dokładności i precyzji. W przypadku typowej pracy biurowej wystarczy natężenie światła o mocy 500 lumenów na metr kwadratowy.

Temperatura barwowa

Temperatura barwowa jest wyrażana w Kelwinach. Nowoczesne lampy biurowe powinny posiadać żarówki z odpowiednią temperaturą barwową. Temperatura w przedziale 27000-3000 K tworzy bardziej przytulną, spokojną atmosferę, co może sprawdzić się między innymi w gabinetach terapeutycznych. Z kolei wyższa temperatura, około 5000K  wpływa na nas energetyzująco. Z pewnością motywuje do działania, jednak przy dłuższym użytkowaniu może stać się nieco męcząca. Zatem jakie oświetlenie do biura będzie najbardziej optymalne? Większość biur stawia na neutralne lub chłodne białe światło o temperaturze 4000 K. Uważa się, że neutralna barwa światła wpływa na efektywność i czujność podczas wykonywania zadań wymagających skupienia.

Styl i estetyka

Weź pod uwagę ogólny styl i estetykę swojej przestrzeni biurowej. Wybierz lampę, która uzupełnia wystrój i dobrze pasuje do mebli biurowych. Jeśli planujesz wystrój vintage, być może ciekawym wyborem będzie lampa stojąca do biura? Duży klosz czy bogato zdobiona podstawa lampy do biura uatrakcyjni wnętrze i nada mu charakteru. Najczęstszym wyborem pozostają jednak nadal lampy sufitowe do biura, które są dostępne w wielu kolorach, kształtach i stylach.

Jakie lampy do biura? Konieczny może być projekt oświetlenia

Jeśli biuro ma mało dostępu do naturalnego światła, ma nietypowy kształt, bądź nie wiesz, jak rozplanować oświetlenie sufitowe do biura, rozważ konsultację z projektantem wnętrz specjalizującym się w przestrzeniach biurowych. Oceni układ biura, przedstawi zalecenia i stworzy plan oświetlenia dostosowany do konkretnych potrzeb i preferencji estetycznych

 

Jakie lampy do biura – rodzaje oświetlenia

Poniżej znajdziesz rodzaje oświetlenia do biura. Wszystkie z nich są niezbędne w miejscu pracy, aby stworzyć bezpieczną dla zdrowia i funkcjonalną przestrzeń.

Naturalne światło

Wybierając miejsce do pracy, warto zdecydować się na pomieszczenie z dostępem do światła naturalnego. Stanowiska pracy powinny znajdować się jak najbliżej okna, zwiększając tym samym dostęp do naturalnego światła. Nic nie jest w stanie tak pozytywnie wpłynąć na produktywność i dobry nastrój, jak promienie słoneczne. Ponadto naturalne światło nie męczy oczu, dlatego jesteśmy w stanie pracować dłużej. W trakcie pracy należy unikać zasłaniania okien żaluzjami, roletami czy zasłonami.

Potrzebujesz pomocy?Zamów fachowca

Oświetlenie do biura ogólne

Pomimo dużej ilości światła dziennego, w biurze nie może zabraknąć oświetlenia głównego. W pochmurne, deszczowe dni, popołudniu lub wieczorem lampy do biura doświetlą pomieszczenie. Oświetlenie do biura i gabinetu należy rozłożyć równomiernie, tak aby, nie powstawały cienie, które będą dekoncertować w trakcie pracy i męczyć wzrok. W tym celu najczęściej wybierana jest lampa ledowa do biura, panele LED, halogeny, reflektorki oraz oświetlenie szynowe.

Oświetlenie do biura dodatkowe

Oświetlenie pomieszczeń biurowych tego typu ułatwia pracę przy biurku, na przykład podczas korzystania z laptopa lub komputera, wypełniania dokumentów lub czytania. Warto wybrać skoncentrowane źródło światła, takie jak lampka biurkowa do gabinetu lub taśma led, która świetnie nada się do podświetlenia blatu biurka lub zabudowy znajdującej się nad nim.

 

Jaka lampa do biura? Przydatne funkcje

Wybierając lampę biurową, należy wziąć pod uwagę własne potrzeby oraz preferencje współpracowników, jeśli zatrudniamy więcej osób. Pomogą w tym lampy z dodatkowymi funkcjami, takie jak:

Lampa do biura z regulacją

Lampy biurkowe do pracy i czytania mogą posiadać specjalne ruchome ramię lub głowicę, które pomoże skierować światło właśnie tam, gdzie pracujemy w danym momencie, minimalizując tym samym odblaski i cienie.

Oświetlenie z możliwością przyciemniania

Każdy z nas lubi pracować w innych warunkach i w zależności od nastroju i nastawienia, możemy potrzebować światła o innej intensywności. Z tego powodu warto wybrać oświetlenie z możliwością przyciemniania. Zwykle posiada ono kilka poziomów regulacji.

Dodatkowe funkcje

Niektóre lampy biurowe sufitowe oraz lampki biurkowe są wyposażone w dodatkowe funkcje, które mogą być przydatne, takie jak porty USB do ładowania urządzeń czy wbudowane elementy sterujące do regulacji jasności i temperatury barwowej.

Jakie lampy do biura sufitowe są najlepsze? Jak wybrać idealną lampę biurową?

Wybierając lampę sufitową do swojego biura, weź pod uwagę kilka czynników, w tym wielkość i układ przestrzeni, pożądany poziom oświetlenia i ogólną estetykę biura. Oto kilka rodzajów lamp sufitowych najczęściej montowanych w biurach:

Oświetlenie do biura wpuszczane

Oprawy wpuszczane są instalowane równo z sufitem, tworząc elegancką i dyskretną opcję oświetlenia. Zapewniają czysty, równomierny rozkład światła i mogą być stosowane do oświetlenia ogólnego. Oprawy wpuszczane LED są energooszczędne i mają długą żywotność, co sprawia, że jest to często wybierane oświetlenie biurowe sufitowe.

Lampa do biura wisząca liniowa

Obecnie w biurach panuje minimalizm połączony z dyskretną elegancją. O taki efekt nietrudno, decydując się na liniowe lampy wiszące biurowe. Podłużne oprawy pozwalają oświetlić dużą powierzchnię biura, dając równomiernie rozproszone, miękkie światło. Często pełnią funkcję oświetlenia ogólnego.

Lampy wiszące biurowe spot

Inne lampy sufitowe biurowe, które warto wziąć pod uwagę, to lampy z reflektorami spot, ponieważ umożliwiają kierowanie światłem tam, gdzie jest ono potrzebne najbardziej w danym momencie. Ponadto za pomocą reflektorów można oświetlić elementy wyposażenia, które chcemy podkreślić, takie jak biurka czy szafy. Dodatkowo zwykle taka lampa jest dostępna z czarną oprawą, co świetnie prezentuje się w biurach urządzonych w stylu industrialnym.

Lampy sufitowe – panel sufitowy LED

Jaka inna lampa sufitowa sprawdzi się również w biurze? Panel LED posiada prostokątne oprawy oświetleniowe, które rozprowadzają równomierne oświetlenie na całej powierzchni. Są powszechnie stosowane w przestrzeniach komercyjnych ze względu na wysoką efektywność energetyczną i niskie wymagania konserwacyjne. Panele LED zapewniają doskonałą jakość światła i są dostępne w różnych rozmiarach i temperaturach barwowych.

 

Jakie lampy do biura sprawdzą się najlepiej? Pamiętaj, że idealne rozwiązanie oświetleniowe dla Twojego biura będzie zależeć od takich czynników, jak charakter pracy, preferencje pracowników i ogólna atmosfera, którą chcesz stworzyć.

Wybierając oświetlenie do biura, weź również pod uwagę wielkość i układ przestrzeni oraz estetykę. W przypadku słabo oświetlonych naturalnym światłem pomieszczeń lub wnętrz o niestandardowym kształcie, warto skonsultować się ze specjalistą od oświetlenia lub projektantem wnętrz, który udzieli spersonalizowanych rekomendacji w oparciu o wymagania Twojego biura. Oświetlenie do biura zostało wybrane i szukasz fachowca do jego instalacji? Nasz elektryk z przyjemnością przeprowadzi montaż lamp w Twoim biurze. Skontaktuj się z nami już teraz i ustal dogodny termin wizyty.

Przeczytaj również:

Lampy do kuchni – jakie oświetlenie do kuchni wybrać?

Kto może podłączyć płytę indukcyjną? Czym grozi samodzielny montaż?

Lampy do salonu – jakie oświetlenie wybrać?

 

Potrzebujesz pomocy?Zamów fachowca

 

Potrzebujesz fachowca? Zobacz: Elektryk, Instalacje elektryczne, Montaż i wymiana lamp