kto może podłączyć płytę indukcyjną, podłączanie płyty indukcyjnej, podłączanie kuchenki indukcyjnej, montaż płyty, podłączanie indukcji

Estetyczny wygląd i funkcjonalność płyty indukcyjnej sprawia, że gości ona coraz częściej w naszych domach. Jednak zakup płyty indukcyjnej to nie wszystko. Niezwykle ważne jest prawidłowe podłączenie płyty indukcyjnej. Wydawać by się mogło, że podłączanie indukcji nie jest skomplikowane. Wszak większość z nich pozwala na montaż za pomocą jednofazowych instalacji 230V. W domach jednorodzinnych podłącza się ją do instalacji trójfazowej 400 V. Kto może podłączyć płytę indukcyjną i dlaczego powinniśmy zdecydować się na pomoc fachowca? Przeczytaj nasz dzisiejszy wpis.

Kto może podłączyć płytę indukcyjną? Z pewnością nie domorosły elektryk

Podłączenie kuchenki indukcyjnej wiąże się z dodatkowymi kosztami po zakupie sprzętu, jednak jest to inwestycja na lata, dlatego nie warto oszczędzać na montażu. Choć w Internecie nie brakuje poradników, jak podłączyć kuchenkę indukcyjną samodzielnie, to brak elementarnej wiedzy z zakresu elektryki może spowodować uszkodzenie urządzenia lub zwarcie w sieci. Zdarza się, że nieprawidłowy montaż płyty indukcyjnej uszkodzi nie tylko urządzenie, ale również elektrykę w całym domu czy bloku. W tej sytuacji chęć przyoszczędzenia może skończyć się kilkukrotnie wyższymi wydatkami.

Podłączenie płyty indukcyjnej – czym jeszcze grozi samodzielny montaż płyty indukcyjnej?

Dodatkowo nie będziemy mieli możliwości naprawy urządzenia z tytułu gwarancji producenta, ponieważ wymaga on podłączenia urządzenia przez uprawnionego elektryka. Dodatkowo instalacja płyty indukcyjnej na własną rękę producent nie uzna również wad fabrycznych czy wynikających z niewłaściwego transportu urządzenia. To z kolei będzie generować dodatkowy koszt w postaci serwisowania płyty na własną rękę lub wymusi zakup nowego urządzenia.

Ponadto nie posiadając odpowiedniej wiedzy, w trakcie montażu można narazić na szwank własne zdrowie, a nawet życie. Warto mieć na względzie także bezpieczeństwo pozostałych domowników.

Kto może podłączyć płytę indukcyjną? Elektryk z uprawnieniami

Decydując się na pomoc profesjonalisty, mamy pewność, że nie utracimy gwarancji, a płyta indukcyjna będzie działać bez zarzutu. Jakie uprawnienia musi posiadać elektryk podłączający płytę? Aby móc przeprowadzić podłączenie płyty indukcyjnej, należy posiadać świadectwo kwalifikacji. Producenci zastrzegają pod rygorem utraty gwarancji, że montażu może dokonać osoba posiadająca odpowiednie uprawnienia elektryczne. Podłączenia może dokonywać elektryk z uprawnieniami SEP do montażu urządzeń do 1 kW z oznaczeniem E, czyli eksploatacją. Po wykonanej pracy elektryk podpisuje się na karcie gwarancyjnej, co jest podstawą do otrzymania gwarancji producenta. Jednak producenci miewają różne wymagania. Niektórzy z nich oczekują jedynie numeru świadectwa kwalifikacji eksploatacyjnych, o których pisaliśmy wyżej. Dodatkowo elektryk podaje swoje dane osobowe, takie jak imię, nazwisko, adres i ewentualnie PESEL, jak również dane urządzenia. Jednak zdarza się, ze potrzebna jest na gwarancji także pieczątka fachowca, a nie każdy ją posiada.

Potrzebujesz pomocy?Zamów fachowca

Protokół podłączenia płyty

Niekiedy producent wymaga również wykonania pomiarów i sporządzenia protokołu, w celu sprawdzenia poprawności wykonanych czynności przez elektromontera. W tej sytuacji elektryk powinien posiadać też kwalifikacje z oznaczeniem D, czyli dozór.

Kto może podłączyć płytę indukcyjną? Gdzie szukać pomocy?

Już wiesz, że podłączanie kuchenki indukcyjnej powinien przeprowadzić elektryk z uprawnieniami. Przeważnie korzystamy z pomocy specjalistów z polecenia. Jeśli jednak nie znasz takiego fachowca, Internet jest prawdziwą skarbnicą wiedzy i bez problemu znajdziesz pomoc tutaj. Do wyboru masz ogłoszenia prywatne elektryków z Twojej okolicy, które znajdziesz zarówno w mediach społecznościowych, czy stronach lokalnych. Częstym miejscem poszukiwania są również strony typu Oferteo czy Fixly.

Jeśli zależy Ci na szybkim wsparciu i świetnym specjaliście, zachęcamy do skorzystania z naszej oferty. Elektrycy z usterka.pl posiadają niezbędne kwalifikacje oraz wieloletnie doświadczenie, co sprawia, że wykonują swoją pracę z największą starannością oraz pasją. Jesteśmy dostępni w większości miast na mapie Polski oraz ich okolic.

Już wiesz, kto może podłączyć płytę indukcyjną. Odradzamy samodzielne podłączenie płyty, ponieważ przez brak podstawowej wiedzy może być to opłakane w skutkach. Koszt podłączenia płyty to około 200-250 złotych, a nieprawidłowy montaż może skutkować zniszczeniem płyty lub uszkodzeniem całej instalacji elektrycznej, co pociągnie za sobą znacznie większe wydatki. Umów wizytę już teraz, a my przeprowadzimy podłączanie płyty indukcyjnej w wybranym przez Ciebie terminie. Co ważne, za usługę możesz zapłacić gotówką lub kartą, ponieważ większość naszych fachowców posiada przy sobie terminal płatniczy.

Przeczytaj również:

Dlaczego płyta indukcyjna robi zwarcie?

Dobry elektryk – na co zwrócić uwagę, szukając fachowca?

Płyta indukcyjna dwupalnikowa – jaką kupić?

Potrzebujesz pomocy?Zamów fachowca

 

Potrzebujesz fachowca? Zobacz: Naprawa płyt, Serwis AGD