Dobre oświetlenie w kuchni, jakie lampy do kuchni, Jak rozmieścić oświetlenie w kuchni, Oświetlenie w kuchni nowoczesnej, lampy wiszące do kuchni, Oświetlenie wyspy kuchennej, Oświetlenie do małej kuchni, oświetlenie do kuchni nowoczesnej

Przeprowadzając remont kuchni, często zastanawiamy się jakie oświetlenie do kuchni wybrać. Dobre oświetlenie w kuchni to podstawa, jeśli zależy nam na stworzeniu wygodnej i funkcjonalnej przestrzeni. Jakie lampy do kuchni będą najlepsze? Jak rozmieścić oświetlenie w kuchni? Przeczytaj nasze praktyczne porady i dowiedz się więcej!

Jak zaprojektować oświetlenie w kuchni?

Oświetlenie w kuchni nowoczesnej różni się od tego, jakie stosowano jeszcze 20 lat temu. Obecnie, zgodnie z zasadami ergonomii, dzielimy pomieszczenie na mniejsze strefy, w zależności od ich funkcji i dostosowujemy odpowiednie oświetlenie. Wyróżniamy oświetlenie dekoracyjne, oświetlenie zadaniowe oraz oświetlenie ogólne, czyli plafony lub lampy do kuchni.

Lampy do kuchni-oświetlenie ogólne 

Jest to podstawowe oświetlenie w każdej kuchni, z którego korzystamy, wchodząc od razu do pomieszczenia. Na jakie lampy do kuchni warto zwrócić uwagę? Najczęściej wybierane są lampy wiszące do kuchni, które pasują zarówno do klasycznych, jak i nowoczesnych wnętrz. Lampy w kuchni powinny zostać powieszone na takiej wysokości, żeby klosz nie znajdował się poniżej 2 metrów wysokości pomieszczenia.

Wiele osób wybiera zamiast lampy w kuchni kilka punktów świetlnych, np. lampki LED lub halogeny. To wygodne rozwiązanie, ponieważ nie wymaga regularnego przecierania, jak w przypadku klosza lampy.

Oświetlenie zadaniowe – jakie oświetlenie podszafkowe do kuchni?

Dla wielu osób będzie to najważniejsze oświetlenie, ponieważ wpływa na codzienną pracę w kuchni i ułatwia przygotowywanie potraw w warunkach, które nie męczą wzroku. Brak takiego oświetlenia wpływa negatywnie na funkcjonalność pomieszczenia. Często w praktyce wygląda to tak, że przygotowując dania stoisz tyłem do lampy w kuchni, zasłaniając ciałem dopływ światła z oświetlenia głównego. Obecnie najczęściej wybierane jest oświetlenie w postaci taśmy LED. Aby estetycznie i dokładnie oświetlić ciąg roboczy, warto zwracać uwagę na taśmy LED o natężeniu światła minimum 1800 lumenów na jeden metr. Bardzo popularne jest również oświetlenie punktowe, powinniśmy rozmieścić je pod szafkami co 40-60 cm.

Potrzebujesz pomocy?Zamów fachowca

Nie planujesz szafek górnych? Dobrym rozwiązaniem będą halogeny sufitowe z żarówkami o dużej mocy, które dobrze doświetlą blat pomimo znacznej odległości. Ciekawym rozwiązaniem są również kinkiety z ruchomymi kloszami, które będą stanowić dodatkową dekorację pomieszczenia.

Oświetlenie wyspy kuchennej

Coraz częściej w kuchniach pojawia się wyspa kuchenna, która służy nie tylko jako miejsce spożywania, ale również przygotowywania posiłków. Z tego powodu tak ważne jest doświetlenie również tego miejsca. Najlepiej w tej roli sprawdzą się lampy do kuchni wiszące na długich kablach. Przy dużym i długich wyspach kuchennych najlepiej wyglądają powieszone 2 lub 3 lampy z szerokim kloszem, które zadbają o odpowiednie rozproszenie światła, jednocześnie nie rażąc użytkowników w oczy. Na jakiej wysokości powiesić lampę nad wyspą kuchenną? Minimalna odległość klosza od blatu to 80-100 cm. Ważne jest to, żeby żarówka nie była na wysokości wzroku domowników. Klosze zawieszone niżej mogą razić w oczy, przeszkadzać w codziennym funkcjonowaniu i sprawią, że domownicy będą się z nimi zderzać 😊

Oświetlenie dekoracyjne do kuchni

Są to po prostu dodatkowe punkty światła, które doświetlają przestrzeń oraz zapewniają wnętrzu wyjątkowy charakter. Mają one na celu podkreślenie atutów kuchni, np. podświetlenie szklanych elementów czy frezów na frontach. Mogą to być na przykład listwy świetlne LED lub bogato zdobione kinkiety, w zależności od stylu pomieszczenia. Na rynku znajdziesz zarówno lampy do kuchni klasycznej, jak i do kuchni nowoczesnej, które pozwolą Ci osiągnąć spójną całość.

Lampy do kuchni – światło ciepłe czy zimne

To, jaki rodzaj światła wybierzesz do wnętrza, jest uzależnione od jego naturalnego doświetlenia. W przypadku urządzania dużej kuchni, z dużą liczbą okien, można pokusić się o zastosowanie światła zimnego. Oświetlenie do małej kuchni z niewielkim dostępem światła naturalnego powinno charakteryzować się barwą ciepłą.

To, jakie oświetlenie do kuchni wybierzesz, wpłynie na jej ostateczną funkcjonalność. Pamiętaj, że ergonomiczna kuchnia musi być dobrze oświetlona. Na rynku znajdziesz mnóstwo rozwiązań, które pozwolą osiągnąć Ci oczekiwany efekt. Jeśli poszukujesz dobrego fachowca do montażu oświetlenia, wybierz wsparcie naszych elektryków. Dysponujemy wysokimi drabinami, dlatego bez trudu zajmiemy się montażem lamp także w bardzo wysokich pomieszczeniach.

 

To może Cię zainteresować:

Remont kuchni – jak zaplanować?

Potrzebujesz pomocy?Zamów fachowca

Dobry elektryk – jak przygotować się do wizyty elektryka?

Potrzebujesz fachowca? Zobacz: Elektryk, Montaż i wymiana lamp