łóżeczko dla niemowlaka, jakie łóżeczko dla niemowlaka wybrać

Urządzając pokój dla dziecka, niezwykle ważne jest znalezienie odpowiedniego łóżeczka. Choć maluch często śpi z rodzicami, dobrze dobrany mebel sprawi, że chętniej będzie spędzać czas w swoim łóżku. Jakie łóżeczko dla niemowlaka wybrać? Przeczytaj nasz wpis i dowiedz się więcej!

Jakie łóżeczko dla niemowlaka? – Bezpieczeństwo ponad wszystko

Choć każdy rodzic marzy o pokoiku dla dziecka niczym z katalogu, znacznie ważniejszą kwestią niż wygląd jest bezpieczeństwo maluszka. Przede wszystkim zwróć uwagę na solidne wykonanie łóżeczka. Nie powinny być widoczne żadne drzazgi czy wystające śrubki, które mogłyby stanowić zagrożenie dla maleństwa. Warto zdecydować się na tradycyjne łóżeczko ze szczebelkami, które chroni dziecko przed wypadnięciem. Nawet najmniejsze noworodki bywają bardzo ruchliwe. Jeśli chodzi o kolor, wybierajmy jasne barwy, ponieważ tak małe dziecko nie potrzebuje dodatkowych bodźców. Zbyt intensywny kolor łóżeczka może wywołać u dziecka niepokój, pobudzenie, bezsenność i płaczliwość. Ważnym aspektem są także użyte lakiery i farby. Powinny być one nietoksyczne i dopasowane specjalnie do potrzeb najmłodszych. Toksyczne opary mogą bowiem działać drażniąco na skórę i układ oddechowy dziecka.

Jakie łóżeczko dla niemowlaka? Takie, które rośnie razem z dzieckiem

Oczywiście można wymienić łóżeczko na nowe wraz z kolejnymi potrzebami rosnącego dziecka. Jest to jednak zbyteczny wydatek i warto zawczasu kupić takie łóżeczko dla niemowlaka, które daje możliwość wyregulowania wysokości materaca i wyjmowania szczebelków. Kilkumiesięczny bobas jest w stanie się podnieść, dlatego należy obniżyć wysokość łóżeczka, aby uniknąć nieszczęśliwego wypadku. Gdy maluch zacznie chodzić, można wyjąć szczebelki, żeby mógł opuszczać łóżeczko samodzielnie. Przydatna będzie również szuflada na dole łóżeczka bądź rama z półkami, w której pomieścimy dziecięce tekstylia i kosmetyki. Na rynku są dostępne także modele łóżeczek, które z czasem można przerobić na łóżko z boczną ramą.

Jakie łóżeczko dla niemowlaka? – Wybierz odpowiednie miejsce

Łóżeczko dla niemowlaka nie powinno znajdować się blisko okna. Promienie słoneczne zakłócają jego sen oraz sprawiają, że maluszek się przegrzewa. Nie powinien również być narażony na przeciągi. Złym pomysłem jest także ustawianie łóżeczka w pobliżu grzejnika. Suche powietrze nie służy dziecku i może powodować potówki. Oczywiście w celach bezpieczeństwa należy również ustawiać łóżeczko z dala od urządzeń elektrycznych i źródła prądu.

Potrzebujesz pomocy?Zamów fachowca

Jakie łóżeczko dla niemowlaka? Zwróć uwagę na materac

Istotnym elementem jest także odpowiedni materac. Powinien posiadać niezbędne atesty i być twardy, ponieważ dziecko nie może się w nim zapadać. Warto wybierać materace oddychające, które zapewnią lepszą cyrkulację powietrza. Choć wielu rodziców decyduje się na materac z wypełnieniem naturalnym, to jest z gryki lub kokosa, należy mieć na uwadze, że gromadzą one kurz i mogą uczulać dziecko. Dlatego być może lepszym pomysłem będzie materac z tworzywa sztucznego o właściwościach antyalergicznych.

Jakie łóżeczko dla niemowlaka? Dostawka

Jeśli maluszek na początku nie będzie mieć swojego pokoju i miejsce na jego łóżeczko mieści się w sypialni, można zrezygnować z klasycznego łóżeczka na rzecz tzw. dostawki. Łóżeczko dostawiane ma wysuwany lub ściągany bok, dzięki czemu można je dostawić do łóżka rodziców. Malec śpi oddzielnie, jednak pod czujnym okiem rodziców. Łóżeczko dostawiane zajmuje mało miejsca i pozwala na karmienie maluszka na boku bez konieczności wyjmowania go z łóżeczka. Dodatkowo małe gabaryty sprawiają, że można ustawić je w dowolnym miejscu w mieszkaniu, na przykład, gdy chcemy mieć maluszka na oku podczas gotowania. Jedynym jego minusem jest fakt, że dziecko szybko z niego wyrasta.

A może łóżeczko turystyczne?

Takie rozwiązanie nie sprawdzi się na co dzień. Siatka nie tylko ogranicza rodzicom widoczność malucha, ale również uniemożliwia dziecku obserwowanie świata. Łóżeczko turystyczne jest również głębokie, dlatego wyciąganie maluszka po kilka, a nawet kilkanaście razy dziennie może skończyć się bólem pleców. Ze względu na lekkość, łatwość składania i niską cenę jest świetnym pomysłem na wyjazdy do dziadków lub na wczasy.

Jakie łóżeczko dla niemowlaka zatem wybrać? Przede wszystkim powinno być bezpieczne i wygodne. Jeśli chcesz uniknąć kupowania kolejnego łóżeczka w szybkim czasie, zainwestuj w to, które będzie rosło wraz z dzieckiem. Nie zapominaj również o znalezieniu bezpiecznego miejsca na jego ustawienie. Jeśli wybór łóżeczka masz już za sobą, równie ważny jest jego montaż. Aby wszystkie elementy zostały skręcone z największą starannością, według zaleceń producenta, wybierz składanie mebli od usterka.pl. Nasza złota rączka ma duże doświadczenie w montażu łóżeczek niemowlęcych, dlatego bez trudu poradzi sobie z tym zadaniem. Nie czekaj i zarezerwuj termin już dziś!

To może Cię zainteresować:

Skrzypiące drzwi – jak pozbyć się uciążliwego problemu?

Lampy do salonu – jakie oświetlenie do salonu wybrać?

Potrzebujesz pomocy?Zamów fachowca

 

Potrzebujesz fachowca? Zobacz: Składanie mebli, Złota rączka