koszt remontu łazienki

Nowy rok przygnał ze sobą myśli o odnowieniu domowej łazienki? Zastanawiasz się, czy koszt remontu łazienki nie nadszarpnie zbytnio Twojego domowego budżetu? Sprawdź, jak wyglądają ceny poszczególnych prac oraz zaplanuj wszelkie wydatki związane z remontem łazienki. Miłej lektury!

Remont łazienki to jedno, ale zastanawiasz się, jak wyposażyć łazienkę? Przeczytaj nasz artykuł o wyposażaniu małej łazienki!

Koszt remontu łazienki – Jak liczyć?

Liczenie wszystkich kosztów związanych z odnawianiem łazienki może być kłopotliwe. Po pierwsze, zwróć uwagę na to, że w zależności od województwa, w którym mieszkasz za remont łazienki zapłacisz różnie. Statystycznie najdroższe remonty odbywają się w województwie mazowieckim oraz małopolskim. Na cenę remontu wpływa m.in sytuacja ekonomiczna na terenie województwa oraz trudności z dostawą materiałów do remontu np.:

  • Rur;
  • Farb;
  • Płytek;
  • Baterii prysznicowych i umywalkowych.

Podczas wyceny kosztów remontu łazienki nie bez znaczenia będzie również jej standard. Różnica pomiędzy płytkami z marketu, a glazurą sprowadzaną z Włoch na zamówienie może być gigantyczna. Często mowa tutaj o tysiącach złotych. Zapamiętaj, iż na ostateczny kosztorys wpływa typ materiałów oraz sprzętu, z którego skorzystasz.

Potrzebujesz pomocy?Zamów fachowca

Jak dzielić koszty remontu łazienki?

Koszt remontu łazienki podzielić możesz na koszty zakupów oraz koszty robocizny. Jeśli ustalisz zawczasu ile płacisz za montaż nowego wyposażenia czy ściągania płytek, możesz śmiało rozdysponować budżet na materiały budowlane i elementy wyposażenia. Przykładowo, koszt skuwania płytek ściennych w 2021 roku to ok. 40-50 złotych za metr kwadratowy. Skuwanie płytek podłogowych to nieco niższy koszt, bo od 25 do 35 złotych za metr kwadratowy.

Oprócz kosztów skuwania, zapamiętaj o kosztach wykonania wylewki samopoziomującej, naprawie ubytków oraz gruntowania ściany.

Koszt remontu łazienki – Ile kosztują prace wykończeniowe?

Kolejnym, równie ważny etapem remontu łazienki są wszelkie prace wykończeniowe. Chodzi tu w głównej mierze o rozłożenie płytek, malowanie ścian oraz sufitu. Ile zapłacimy za prace wykończeniowe łazienki?

  • Układanie płytek podłogowych o standardowych wymiarach 30×30 cm to koszt 80-110 złotych za metr kwadratowy.
  • Malowanie ścian i sufitów w łazience na jeden kolor (licząc potrzebę malowania trzykrotnego) to koszt od 10 do 16 złotych za metr kwadratowy. Ceny mogą się oczywiście różnić w zależności od metody malowania.
  • Układanie płytek ściennych to zwykle koszt w okolicy 80 złotych za metr kwadratowy. Warto jednak pamiętać, iż ułożenie płytek w skomplikowane wzory lub układanie małych płytek może być o wiele droższe w rozliczeniu.

Ile zapłacę za biały montaż?

Jeśli doszedłeś już do kosztów białego montażu, z pewnością możesz śmiało określić cały koszt remontu łazienki. Gdy prace na ścianie i podłodze zostaną ukończone, pora na montaż wszelkich urządzeń sanitarnych. Wycena montażu toalety i umywalki zależy w głównej mierze od lokalizacji mieszkania lub domu.

  • Dokładny montaż wanny to zwykle koszt w okolicach od 150 do 250 złotych.
  • Montaż umywalki to w mazowieckim koszt do 122 złotych, w lubelskim nawet 85.
  • Typowy montaż kabiny prysznicowej kosztuje od 289 złotych do 360 złotych w województwie mazowieckim.

Jak mogłeś zauważyć, cena montażu poszczególnych elementów łazienki wyjątkowo zależy od Twojej lokalizacji. Jeśli remontujesz łazienkę w mazowieckim, przygotuj się na ceny nawet o 25% wyższe. Oprócz białego montażu, pozostaje oczywiście montaż mebli, drzwi oraz półek. Montaż drzwi, grzejników czy lamp to zwykle około 100 złotych. Mimo, że nie są to duże wydatki, nie zapomnij notować ich w rozliczeniu. W innym wypadku, na remont łazienki wydasz o wiele więcej niż początkowo zakładałeś.

 

Potrzebujesz pomocy?Zamów fachowca

 

Potrzebujesz fachowca? Zobacz: Złota rączka