laptop nie chce się włączyć

Siadasz do laptopa, przyciskasz przycisk włączania, a laptop… nie włącza się. Panika, stres i nerwy. Właśnie te emocje towarzyszą nam, gdy laptop nie chce się włączyć. Zdarza się, że laptop się włącza, ale nie ma obrazu, a czasami laptop uruchamia się długo lub w ogóle. Przyczyn awarii laptopów jest więcej niż gwiazd na niebie, dlatego od zawsze najważniejszym etapem naprawy komputerów jest odpowiednia diagnoza usterki. Dowiedz się, dlaczego Twój laptop nie chce się włączyć.

Laptop nie chce się włączyć – Co możesz zrobić?

Gdy nasz laptop nie chce się uruchomić, najważniejsze to nie panikować. Dokładne oględziny i chłodna kalkulacja mogą rozwiązać niejeden problem, również ten z laptopem. Zanim skontaktujesz się z serwisem komputerowym lub pogotowiem komputerowym, sprawdź:

Potrzebujesz pomocy?Zamów fachowca
  • Diody na laptopie
    Niekiedy zdarza się, że laptopa się uruchamia, ale widzimy jedynie czarny ekran. Jeśli zauważyłeś, że na obudowie laptopa święcą się diody np. dioda zasilania, zwiększ jasność ekranu lub podepnij laptop do zewnętrznego monitora. Bardzo często zapominamy o tym, że wcześniej sami wygasiliśmy swój ekran, jeśli jednak ekran nadal nie działa – czeka Cię wymiana matrycy.
  • Dźwięki dochodzące z laptopa
    Masz wrażenie, że Twój laptop nie chce się włączyć? Uspokój się i nasłuchuj jakichkolwiek dźwięków dobiegających z urządzenia. Może okazać się, że wentylatory i chłodzenie laptopa działa, a problem dotyczy wyłącznie matrycy lub ekranu.
  • Stan wizualny laptopa
    Co zrobić, gdy laptop nie chce się uruchomić? Po prostu na niego spójrz… Rozejrzyj się za widocznymi uszkodzeniami mechanicznymi, zwracając uwagę na klawiaturę, spód laptopa oraz gniazda USB i zasilania. Zauważyłeś, że któraś część laptopa uległa zwarciu lub uszkodzenia? Skontaktuj się z serwisem komputerowym.

Zasilanie a problem z uruchamianiem laptopa Lenovo

Jakbyśmy się nie głowili, nadal najczęstszą przyczyną problemów z uruchamianiem się laptopa jest… zasilanie. Sprawdź, czy laptop jest podłączony do zasilacza. Laptop może i jest urządzeniem przenośnym, ale bateria, z której korzysta nie jest nieskończonym ogniwem – kiedyś musisz ją naładować. Jeśli laptop Lenovo nie chce się włączyć, podepnij laptopa do ładowarki i spójrz na diodę zasilania. Jeśli dioda się świeci, poczekaj aż laptop się naładuje. Zdarza się, że po długiej eksploatacji to zasilacz lub przewód zasilacza ulega awarii. W takim wypadku czeka Cię spacer do pobliskiego sklepu z elektroniką lub zakupy przez internet.

Kiedy wymienić zasilacz laptopa?

Przerwanie kabla, zniszczenie wtyczki, czy wyrwanie gniazda to stosunkowo częste problemy użytkowników laptopów. Jeśli Twój laptop nie chce się włączyć, a zasilacz nie działa – wymień zasilacz na nowy. Wymiana zasilacza będzie wymogiem również w sytuacji, gdy w starym spali się bezpiecznik, nastąpi rozwarstwienie izolacji lub wyrobienie wtyczek. Zwarcie w laptopie to często efekt wadliwej instalacji elektrycznej. Jeśli komputer się nie uruchamia po zwarciu, skonsultuj problem z serwisem komputerowym, gdyż wymiana podzespołów laptopa może być przykrą koniecznością.

Potrzebujesz pomocy?Zamów fachowca

Laptop Lenovo nie chce się włączyć? – Podsumowanie

Boisz się, że Twój laptop nie działa? Laptop nie chce się włączyć, a Ty potrzebujesz go do pracy? Zachowaj spokój. Sprawdź, czy bateria laptopa jest naładowana, a zasilacz sprawny. Przyciśnij taśmę matrycy, a następnie przyjrzyj się poszczególnym gniazdom USB i zasilania. Nie wiesz, dlaczego laptop nie chce się uruchomić? Skontaktuj się z serwisem komputerowym, a w błyskawicznym czasie dowiesz się, co jest przyczyną nieprzyjemnych problemów.

Potrzebujesz fachowca? Zobacz: