montaż uchwytu do TV, uchwyt do tv

Uchwyt do TV to produkt cieszący się coraz większą popularnością wśród osób, które lubią spędzać wolny czas przed ekranem telewizora. Montaż uchwytu do TV jest ciekawym rozwiązaniem, które przynosi wiele korzyści. W dzisiejszym artykule postaramy się przybliżyć bardziej temat uchwytów do telewizora. Jaki uchwyt do TV wybrać? Na co zwrócić uwagę przed zakupem? Zachęcamy do przeczytania naszego wpisu.

Montaż uchwytu TV – dlaczego warto?

Przede wszystkim wiele osób decyduje się na montaż telewizora na ścianie ze względu na estetykę. Telewizor podwieszony na ścianie prezentuje się bardzo nowocześnie. Za sprawą specjalnych maskownic możemy ukryć wszelkie kable, które nie prezentują się najlepiej puszczone luzem.

Ponadto montaż uchwytu do TV jest dobrym rozwiązaniem, jeśli decydujemy się na zakup urządzenia o bardzo dużej przekątnej. Szafka RTV pod takie urządzenie z pewnością zabrałaby dużo miejsca w pokoju, a decydując się na podwieszany telewizor zyskujemy dodatkową przestrzeń do aranżacji pod telewizorem.

Podwieszenie telewizora to także dobra opcja dla rodzin z małymi dziećmi lub opiekunów osób starszych i niepełnosprawnych, gdzie można zminimalizować w ten sposób ryzyko zniszczenia urządzenia.

Uchwyt do TV – rodzaje

Na rynku jest dostępnych kilka rodzajów uchwytów. Ostateczny wybór jest uzależniony od naszych potrzeb oraz preferencji. Wyróżniamy:

Uchwyt do TV obrotowyobrotowe uchwyty do telewizora umożliwiają regulację we wszystkich płaszczyznach, a niektóre z nich pozwalają nawet na obrót o 360 stopni. Rozpiętość cenowa tego rodzaju uchwytów jest naprawdę duża, najtańsze z nich kosztują kilkadziesiąt złotych, najdroższe  kilka tysięcy złotych. Niektóre uchwyty można sterować zdalnie pilotem, zwiększając komfort użytkowania.

Uchwyt do TV uchylnyuchylne uchwyty do telewizora umożliwiają regulację pochylenia urządzenia o pewien kąt. Taki rodzaj uchwytów pozwala na dopasowanie położenia urządzenia do najkorzystniejszej pozycji dla wzroku. Zmniejsza także odbijanie światła, które często przeszkadza w oglądaniu telewizji w nasłonecznionym pokoju.

Uchwyt do TV stałystałe uchwyty do telewizora nie mają możliwości regulacji. Zabierają jednak mało miejsca, ponieważ montaż uchwytu TV można wykonać blisko ściany, a grubość wieszaka ma zaledwie 2 cm.

Potrzebujesz pomocy?Zamów fachowca

Montaż uchwytu do TV – podział ze względu na miejsce zamontowania

Powyższy podział dotyczący uchwytów nie jest jednym funkcjonującym. Uchwyt do telewizora możemy zamontować w różnych miejscach, nie tylko na ścianie. Biorąc pod uwagę miejsce montażu, wyróżniamy:

Uchwyt do TV ścienny – jest to zdecydowanie najbardziej popularny rodzaj uchwytów. Mocuje się go do ściany za pomocą śrub.

Uchwyt do TV sufitowy – uchwyt można przymocować także do sufitu. Jest to rozwiązanie wybierane zazwyczaj w przypadku, gdy ściany w mieszkaniu są wykonane z mało trwałego materiału, jak na przykład karton-gips i mamy w planach zamontowanie dużego i ciężkiego telewizora.

Uchwyt do TV biurkowy – uchwyt, jak wskazuje sama nazwa, przytwierdza się do blatu biurka. Zwykle wykorzystuje się to rozwiązanie do zamontowania monitora.

Wybór uchwytu do telewizora – na co zwrócić uwagę?

Wybór uchwytu do TV jest uzależniony od kilku czynników – rozstawu otworów mocujących, regulacji nachylenia, wagi urządzenia, przestrzeni do zagospodarowania oraz materiału, z jakiego wykonana jest ściana.

Obciążenie

Uchwyty do TV mają określony maksymalny udźwig. Konkretne modele są dostosowane do wielkości oraz wagi telewizora i  znajdziemy produkty z różnym maksymalnym obciążeniem. W przypadku, gdy planujemy podłączenie pod telewizor dodatkowych urządzeń, takich jak tuner, soundbar czy konsola do gier, należy także doliczyć ich wagę. Dopuszczalne obciążenie uchwytu nie powinno być większe od wagi wszystkich urządzeń.

Rozstaw otworów mocujących

VESA (Video Electronic Standards Association) to konsorcjum dla standaryzacji grafiki komputerowej. Większość producentów telewizorów posługuje się standardem VESA w celu określenia rozstawu otworów, na przykład 400×300 mm. Liczba 400 określa odległość między górnym a dolnym otworem mocującym. Liczba 300 oznacza odległość między pierwszym, a ostatnim otworem w tym samym rzędzie. W przypadku telewizorów, w których producent nie użył standardu VESA, należy kupić uchwyt do TV uniwersalny, dopasowany do wagi i wielkości urządzenia.

Jeśli interesuje nas konkretny model, a nie uchwyt do telewizora uniwersalny, należy dokonać dokładnych pomiarów. Jak to zrobić? Na plecach telewizora bez względu na markę, znajdują się co najmniej 4 nagwintowane otwory montażowe. Ich rozstaw możemy sprawdzić w instrukcji obsługi teleodbiornika lub mierząc odległości dwóch skrajnych otworów w pionie i w poziomie. Uzyskane pomiary powinny pasować do rozstawu ramion uchwytu. Niekiedy idealne dopasowanie nie jest możliwe, w tym wypadku należy wybrać uchwyt do TV nieco większy od samego urządzenia. Całkowita szerokość uchwytu nie powinna być większa jednak od odbiornika, ponieważ wystający uchwyt będzie wyglądać nieestetycznie i uniemożliwi swobodną regulację.

Kąt nachylenia

Regulowany kąt nachylenia jest ważną kwestią, jeśli interesuje nas montaż uchwytu do TV w pomieszczeniu o dużej powierzchni, w którym możemy obrócić telewizor i wybrać sobie dowolne miejsce do oglądania, na przykład z pozycji kanapy, fotela, podłogi. Niektóre modele posiadają możliwość regulacji w orientacji góra-dół. Przy wyborze uchwytu spotkamy także funkcję pivot, umożliwiającą obrót ekranu na uchwycie o 360 stopni.

Materiał ściany

Bardzo ważne jest również połączenie uchwytu ze ścianą. W przypadku solidnych ścian z betonu lub cegły, uchwyt może zajmować na ścianie mniejszą przestrzeń. Jeśli jednak chodzi o cienkie ściany z karton-gipsu, uchwyt do TV powinien posiadać jak największą powierzchnię mocowania. Dzięki temu urządzenie będzie przytwierdzone do ściany bez ryzyka upadku i uszkodzenia.

Odległość od ściany

Wiele osób wybiera uchwyt do telewizora umożliwiający montaż jak najbliżej ściany, zwykle ze względu na ograniczoną przestrzeń. Jeśli zależy nam jednak na większej swobodzie regulacji, musimy liczyć się z tym, że odległość od ściany będzie w tym przypadku większa i wymaga zagospodarowania większej ilości miejsca.

Montaż uchwytu do TV Poznań

W przypadku, gdy mamy już wybrany telewizor oraz uchwyt, możemy przystąpić do samodzielnego montażu. Należy jednak pamiętać o tym, że to zadanie wymaga precyzji. Nawet niewielkie odchylenie od poziomu lub pionu będzie widoczne, a oglądanie telewizji może stać się niewygodne i męczące. Dodatkowo należy pamiętać o wytrzymałości materiału, z którego zbudowana jest ściana. Trzeba także sprawdzić czy nie przebiegają w niej przewody elektryczne, które moglibyśmy uszkodzić podczas nawiercania otworów. Jeśli to zadanie Ciebie przerasta, wybierz nasz ekspresowy montaż uchwytu do TV w Poznaniu, Krakowie, Warszawie, Olsztynie, Łodzi, Gdańsku, Wrocławiu oraz wielu innych miastach Polski. Szczegółowe informacje na temat lokalizacji znajdziesz w zakładce cennik na naszej stronie. Wybierając usługi złotej rączki usterka.pl możesz mieć pewność, że zlecone prace zostaną wykonane z najwyższą dbałością o detale, a nasi pracownicy zawsze pozostawiają po sobie porządek. Wypełnij nasz formularz i umów dogodny termin wizyty.

 

Potrzebujesz pomocy?Zamów fachowca

 

Potrzebujesz fachowca? Zobacz: Drobne naprawy, Złota rączka