Wyobraź sobie, że siadasz rano do pracy z kubkiem gorącej kawy, włączasz Outlooka lub Gmaila i okazuje się, że… nie działa klawiatura w laptopie. Lekka panika jest wskazana, gdyż awaria laptopa uniemożliwia nam jakąkolwiek komunikację z resztą zespołu. Nieważne, czy problem dotyczy kilku klawiszy, czy całego panelu klawiatury — od razu godzimy się z myślą, że w najbliższym czasie nie popracujemy. Czy aby na pewno musi tak być? Dowiedz się co zrobić, gdy klawiatura w laptopie nie działa, a nie mamy czasu na kontakt z pogotowiem komputerowym.
Spis treści
Awaria laptopa — Jak zdiagnozować przyczynę usterki?
Zanim rozpoczniemy jakikolwiek proces naprawy, czy to samodzielnie, czy z pomocą serwisu komputerowego — spróbujmy zorientować się, jaka jest przyczyna tego przykrego stanu rzeczy. Jeśli klawiatura laptopa nie działa, na początek spróbuj zresetować urządzenie. Może się okazać, że szczęśliwie nie spotkała Cię żadna mechaniczna awaria, a za cały kłopot odpowiadają sterowniki lub błędne wczytanie się systemu Windows.
Wyłączyłeś i włączyłeś laptop ponownie, a on nadal sprawia problemy? Wejdźmy na wyższy poziom i przy restarcie laptopa spróbuj dostać się do BIOS-u. Nieważne, czy nie działa klawiatura w laptopie Lenovo, czy w laptopie innego producenta, aby wejść do BIOS-u, wystarczy nacisnąć odpowiedni przycisk podczas restartu urządzenia. Najczęściej jest to przycisk Del (Delete), rzadziej przyciski funkcyjne np.: F8, F3. Jeżeli po uruchomieniu BIOS-u nie możesz poruszać się po nim za pomocą klawiatury – problem tkwi w samej klawiaturze, a nie oprogramowaniu.
Dlaczego nie działa klawiatura w laptopie? – Najczęstsze przyczyny
Zanim przystąpimy do naprawy, warto dowiedzieć się, co właściwie jest przyczyną niedziałającej klawiatury. Laptop to urządzenie, które towarzyszy nam w domu, podróży, szkole lub pracy. Nic więc dziwnego, że jest bardziej narażony na liczne uszkodzenia mechaniczne, zalania, a nawet kradzież. Jak psują się klawiatury w laptopach?
- Zalanie laptopa
Przy pracy przy komputerze często towarzyszy nam szklanka wody lub kubek kawy. Chwila nieuwagi może skończyć się tragicznym uszkodzeniem laptopa. Płyn wnika do wnętrza urządzenia, powodując uszkodzenia podzespołów, głośników i klawiatury. - Zanieczyszczenia
Gromadzący się kurz i resztki jedzenia mogą spowolnić, a nawet uniemożliwić działanie klawiatury. Klawisze zacinają się lub po wciśnięciu nie odskakują, tak jak powinny. - Błąd sterowników
Nie działa klawiatura w laptopie, a niedawno aktualizowałeś sterowniki systemowe? Tak, niekompatybilność nowego oprogramowania może powodować trudności z obsługą pewnych elementów laptopa, m.in.: gładzika, głośników oraz klawiatury. - Blokada lub zmiana układu klawiatury
Zdarza się, że za pomocą pewnej kombinacji przycisków nieświadomie zablokujemy lub przełączymy układ klawiatury.
Jak widzisz, jeśli klawiatura w laptopie nie działa, powinieneś przypomnieć sobie, gdzie ostatnimi czasy znajdował się laptop oraz co z nim robiłeś. Poniżej przedstawimy Wam kilka porad, które przydadzą się, gdy spotkał nas poważniejszy problem z działaniem klawiatury w laptopie lub czarnym ekranem.
Jak naprawić niedziałającą klawiaturę w laptopie?
Po zdiagnozowaniu przyczyny nieprawidłowego działania klawiatury możemy śmiało przejść do jej naprawy. W zależności od wymiaru awarii tj. ilości klawiszy, które nie działają lub obecności usterki innych podzespołów, naprawa będzie bardziej lub mniej opłacalna.
Zanim wezwiesz do siebie serwis komputerowy, postaraj się wyeliminować potencjalne przyczyny awarii. Jeśli zauważyłeś, że w części mieszkania brakuje prądu – skontaktuj się ze sprawdzonym elektrykiem. Twój laptop może być najzwyczajniej w świecie rozładowany. Upewnij się również, czy w mieszkaniu nie powstały wycieki lub awarie instalacji hydraulicznej. Jeśli znalazłeś gdzieś lecącą wodę – niezwłocznie zadzwoń po hydraulika.
Nie działa klawiatura w laptopie? – Zmiana układu klawiszy Y i Z
Jeśli klawiatura w Twoim laptopie działa, ale wypisuje dziwne znaku lub litery Z i Y zamieniły się miejscami — rozwiązanie jest banalnie proste. Jak zmienić klawisz Y na Z? To proste. Wciśnij kombinację klawiszy Shift + Ctrl, a jeśli problem nie ustąpił — uruchom ponownie urządzenie. Zdarza się, że mimo prób, klawiatura nadal nie działa. W takim wypadku przywróć komputer do ustawień fabrycznych lub ostatniego zapisu, gdy klawiatura działała poprawnie.
Zalałeś laptopa i klawiatura nie działa?
Po pierwsze, nie martw się. Zalania urządzeń elektronicznych zdarzają się najlepszym z nas. Kilka kropel płynu wystarczy, aby laptop całkowicie się na nas obraził. Co zrobić, gdy nie działa klawiatura w laptopie po zalaniu? Natychmiast wyłącz urządzenie i odwróć je klawiaturą do dołu. Odłącz zasilanie, wyciągnij baterię, a następnie… czekaj. Jeśli miałeś szczęście i działałeś szybko — jedyną ofiarą zalania będzie klawiatura. Zgłoś się do serwisu komputerowego lub pogotowia komputerowego, a profesjonaliści poinstruują Cię, co powinieneś zrobić dalej.
Problem ze sterownikami?
Zaktualizowałeś sterowniki i nagle nie działa klawiatura w laptopie Lenovo? Wiele problemów z aktualizacją oprogramowania to jedynie chwilowy problem. O wiele częstszą przyczyną niedziałającej klawiatury jest w zasadzie… brak sterowników. Jeśli nie działa klawiatura w laptopie Dell lub każdego innego producenta — wejdź do menedżera urządzeń, wyszukaj listę sterowników, a następnie zainstaluj je. Uruchom ponownie laptopa i ciesz się sprawną klawiaturą.
Nie działa klawiatura w laptopie? – Profilaktyka przede wszystkim
Większość przyczyn niedziałającej klawiatury to czynniki mocno związane z naszym niedbalstwem i brakiem regularnego czyszczenia urządzenia. Pamiętaj, aby co najmniej raz na miesiąc usunąć z laptopa resztki jedzenia lub kurzu, przetrzeć klawiaturę mokrą ścierką oraz nie stawiać urządzenia w pobliżu płynów. Poświęcenie nawet minimalnej ilości uwagi pozwoli nam oszczędzić dodatkowych wydatków na naprawę klawiatury lub zakup zupełnie nowego laptopa.
Potrzebujesz fachowca? Zobacz: