niebieski ekran śmierci

Użytkownicy systemu operacyjnego Windows, nieważne czy na komputerze stacjonarnym, czy na laptopie, nie raz zetknęli się z jego najpopularniejszymi błędami. Z Windowsa korzystamy w domu, w szkole oraz w pracy, więc jest z nami praktycznie zawsze i wszędzie. Popularność systemu Windows z roku na rok wzrasta, a jego kolejne wersje wprowadzają liczne innowacje do naszego życia. Pomimo ciągłego wsparcia, niebieski ekran w komputerze, czyli popularny niebieski ekran śmierci (ang. Blue Screen of Death), nadal nawiedza wielu użytkowników Windowsa. Co oznacza niebieski ekran Windows 10 w komputerze oraz jak z nim walczyć?

Jeżeli masz problem ze swoim komputerem dla graczy lub laptopem, na pewno zainteresuje Cię nasz fachowy serwis komputerowy. Wypełnij przejrzysty formularz online na stronie usterka.pl i czekaj na wizytę profesjonalistów.

Niebieski ekran w komputerze — Czym właściwie jest BSoD?

Blue Screen of Death, a właściwie “BSoD”, jak nazywa ten błąd większość użytkowników internetu, to skutek poważniejszego błędu w systemie Windows. Błąd zatrzymania systemu objawia się nam w postaci niebieskiego ekranu, na którym widnieje indywidualny kod błędu. Nagłe wystąpienie BSoDa wiążę się z koniecznością ponownego uruchomienia komputera, ale kod błędu jest dostępny do odczytania zaraz po włączeniu systemu. Pewnie zdajesz sobie z tego sprawę, ale niebieski ekran w komputerze prawdopodobnie spowoduje usunięcie wszelkich niezapisanych zmian plików, otwartych w momencie pojawienia się błędu.

Potrzebujesz pomocy?Zamów fachowca

Kiedy możemy spodziewać się BSoDa?

Przewidzenie wystąpienia popularnego niebieskiego ekranu w komputerze nie jest niestety do końca możliwe. Poniżej wyróżniliśmy ogólne okoliczności, które mogą, ale nie muszą, prowadzić do pojawienia się Blue Screen of Death. Do popularnych przyczyn należą:

  • Niepoprawnie zainstalowana aktualizacja systemu Windows;
  • Awaria systemu podczas korzystania z komputera np. podczas intensywnego grania;
  • Awaria któregoś z podzespołów komputera, najczęściej pamięci operacyjnej.

Jak usunąć niebieski ekran śmierci podczas korzystania z komputera?

W rzeczywistości najczęstszą przyczyną pojawienia się niebieskiego ekranu w komputerze jest nieprawidłowe działanie jego podzespołów. Nieprawidłowe działanie karty graficznej, dysku twardego lub pamięci operacyjnej komputera może powodować wiele błędów systemu, w tym również BSoD. Co zrobić, aby uniknąć przykrych konsekwencji niesprawnych elementów Twojego komputera dla graczy? Przede wszystkim, pamiętaj o regularnej diagnostyce podzespołów, w tym dysku twardego oraz pamięci RAM. Okresowe wizyty w serwisie komputerowym skutecznie zapobiegną wszelkim usterkom i awariom Twojego sprzętu komputerowego.

Jeśli jesteś pewien, że wszystkie podzespołu Twojego laptopa lub komputera działają w odpowiedni sposób, problem może leżeć w sterownikach firm trzecich. Popularny błąd STOP to wynik niedawnych aktualizacji oprogramowania, które z jakiegoś powodu nie współgrają z najnowszą wersją systemu. Spróbuj odinstalować lub wyłączyć ostatnio aktualizowane sterowniki, korzystając z Menadżera urządzeń. Jeśli nie czujesz się na siłach, skontaktuj się z biurem obsługi klienta Microsoftu lub skorzystaj z pomocy fachowego informatyka z Twojego miasta.

Potrzebujesz pomocy?Zamów fachowca

Nie zapominaj, że niebieski ekran w komputerze może mieć swoją przyczynę w uszkodzonych urządzeniach zewnętrznych, takich jak dyski twarde, zewnętrzne napędy DVD, czy karty pamięci. Przetestuj każde z zewnętrznych urządzeń w systemie operacyjnym i sprawdź, czy po odłączeniu ich wszystkich błąd STOP nadal się pojawia. Jeśli szukasz wyświetlanego podczas błędu BSoD kodu błędu, zajrzyj do windowsowego Dziennika Zdarzeń.

Potrzebujesz fachowca? Zobacz: