nowe okna

Nowe okna w domu to bardzo odpowiedzialna decyzja, która wymaga odpowiedniego przygotowania. Okna to zarówno naturalne światło w pokojach, jak i izolacja podczas mroźnych, zimowych wieczorów. Przed wymianą okien na nowe, zadaj sobie kilka pytań, które pomogą Ci wybrać te najbardziej odpowiednie. Czy bardziej liczy się dla Ciebie wygląd okien, czy ich rozmiar? A może najważniejsza jest ich funkcjonalność? Kiedy regulacja okien to coś czym powinni zająć się fachowcy?

Nowe okna – jaki materiał?

Podczas wyboru nowych okien, dobrze zastanów się nad materiałem z jakiego mają zostać wykonane. Nowe okna produkowane są zarówno z drewna, jak i plastiku czy aluminium. Wybór odpowiadającego nam materiału jest w głównej mierze wyborem estetycznym. Różnice w poszczególnych materiałach to również cena. Drewniane okucia z pewnością kosztują więcej od ich plastikowych odpowiedników. Jeśli chodzi o to, które z nich są najlepszym rozwiązaniem, to zdania ekspertów są podzielone, a w rzeczywistości jest tyle opinii, co użytkowników.

Uszczelki i szyby w nowych oknach

Podczas wyboru nowych okien szczególną uwagę zwracaj na rodzaj uszczelek i szyb, których użyto w konstrukcji. Uszczelki w oknach dzielimy na oporowe i przybyszowe. Nieważne, na który typ uszczelek się zdecydujesz, ważne aby materiały z jakich zostały wykonane nie były budżetowym rozwiązaniem. Nowe okna z wadliwymi uszczelkami na pewno nie spełnią swojego długoletniego celu.

W przypadku wyboru szyb, pierwsze na co powinieneś zwracać swoją uwagę jest tzw. czynnik Ug, czyli główny poziom izolacji, który zapewniają dane szyby. Im niższy poziom, tym mniejsza ucieczka ciepła z mieszkania. Innymi czynnikami, na które powinieneś zwrócić uwagę są czynniki Uf i Uw, czyli odpowiednio, poziom przenikania ciepła ramy okiennej oraz współczynnik przenikania ciepła całego okna. Naturalnie, im niższy poziom wszystkich wyżej wymienionych czynników, tym lepiej.

Potrzebujesz pomocy?Zamów fachowca

Nowe okna – jakie okucia wybrać?

Montowane w nowych oknach okucia wpływają na płynność zamykania i otwierania okien. Okucia obwodowe montowane są na całym obwodzie skrzydła, i to właśnie one są dziś najpopularniejszym wyborem. Dostępne na rynku okucia dzielimy na:

  • Rozwieralne;
  • Uchylne;
  • Rozwieralno-uchylne.

Najbardziej funkcjonalnym wyborem są oczywiście okucia rozwieralno-uchylne, ale wszystko zależy od potrzeb poszczególnych użytkowników. Nowe okna warto wyposażyć w okucia antywłamaniowe, a w montażu specjalnych okien z pewnością pomoże doświadczony złota rączka.

Komory i inne parametry

Obecnie większość okien posiada pięć komór, co jest optymalną wartością. Grubość komory nie powinna być mniejsza niż 2,5 milimetra, a niektóre okna dodatkowo posiadają specjalne, metalowe zbrojenia. Wybierając swoje nowe okna zwróć uwagę na ich klasę szczelności, gdzie 1A to najmniej szczelna klasa, a 9A – najbardziej szczelna. Oprócz tego, pamiętaj o izolacji akustycznej oznaczonej literami RW, gdzie im wyższa wartość, tym lepiej.

Nowe okna w domu – podsumowanie

Powyższe podpowiedzi są sugestią, na co zwracać uwagę przy zakupie nowych okien. Główne czynniki, które decydują o najlepszym wyborze. to nadal kwestie estetyczne i budżetowe. Nieważne na jakie nowe okna się zdecydujemy, ważne, aby pamiętać o regularnym dbaniu o ich stan. Wymiana uszczelek, regulacja czy całościowa renowacja to niezwykle ważne elementy życia każdego okna, a codzienna poprawa ich funkcjonalności pozwoli na ich długoletnie użytkowanie.

 

Potrzebujesz pomocy?Zamów fachowca

 

Potrzebujesz fachowca? Zobacz: Regulacja drzwi i okien, Złota rączka