Trawnik wymaga nie tylko koszenia, ale również odpowiedniej pielęgnacji. Jednym z nieodłączonych elementów dbania o trawnik, jest jego odchwaszczanie. Jakie metody stosuje się najczęściej, aby odchwaszczanie trawnika było skuteczne? Dlaczego w ogóle pojawiają się chwasty na trawniku? Przeczytaj nasz wpis i dowiedz się więcej!
Spis treści
Odchwaszczanie trawnika co to?
Odchwaszczanie trawników to najprościej rzecz ujmując usuwanie nieporządnych roślin, nazywanych chwastami. Można usuwać je ręcznie, mechanicznie lub chemicznie, o czym będziemy pisać w dalszej części tekstu.
Dlaczego na trawniku pojawiają się chwasty?
Pojedyncze żółte kwiatki mniszka, czy białe lub różowe główki koniczyny dodają uroku przydomowemu ogródkowi, jednak należy pamiętać o tym, że te rośliny są bardzo ekspansywne i jeśli nie pozbędziemy się ich, zamiast gęstego trawnika, będziemy cieszyć się co najwyżej łąką pełną chwastów. Dlaczego na trawniku pojawiają się chwasty i konieczne jest odchwaszczanie trawnika? Zazwyczaj przyczyną są niedobory składników pokarmowych w glebie. To powoduje, że źdźbła trawy rosną znacznie wolniej i słabiej. Za to nie najlepsze warunki nie stanowią problemu dla chwastów, które rosną świetnie również na glebach ubogich. Wpływ na zachwaszczanie ma także susza, dlatego największy problem z chwastami pojawia się głównie latem, gdy brakuje deszczu. Innym powodem może być kupowanie słabej jakości mieszanek traw, które są już zanieczyszczone nasionami chwastów. Dlatego warto wybierać produkty lepszej jakości, jeśli chcemy cieszyć się pięknym, zielonym dywanem.
Zatem, aby odchwaszczanie trawnika nie było koniecznie, należy pamiętać o nawożeniu trawy, jak również o jej regularnym podlewaniu. Najlepsze pH gleby do wzrostu traw to pH pomiędzy 6-7, jeśli te wartości spadają poniżej, kwaśne środowisko sprzyja namnażaniu się chwastów. Aby przywrócić prawidłowe pH, należy wykonać wapnowanie trawnika. Nie bez znaczenia jest również regularne koszenie trawy na wysokość 4 cm i dzięki zacienieniu zostanie zahamowany wzrost wielu chwastów.
Odchwaszczanie trawnika kiedy?
Kiedy odchwaszczać trawnik? Najlepsza pora to późna wiosna lub wczesna jesień, ponieważ w tym czasie chwasty znajdują się w fazie aktywnego wzrostu. Do odchwaszczania należy się jednak odpowiednio przygotować. Na około 2 tygodnie przed planowanymi pracami, warto zastosować nawóz do trawników.
Ręczne odchwaszczanie trawnika
Klasyczne odchwaszczanie trawnika sprawdzi się w przypadku pojedynczych roślin, zwłaszcza w ich wczesnym stadium rozwoju. Jak odchwaszczać trawnik? Do prac warto zabrać się po deszczu, kiedy ziemia jest miękka i łatwiej pozbyć się chwastów wraz z korzeniami. Bardziej rozrośnięte rośliny warto usuwać tak zwanym wyrwichwastem, chwastownikiem, czyli wycinakiem do usuwania chwastów.
Mechaniczne odchwaszczanie trawnika
Zazwyczaj zabieramy się za odchwaszczanie trawnika, gdy sytuacja nieco bardziej wymyka się spod kontroli. Chwasty tworzą na trawniku duże skupiska, a ich ręczne usuwanie byłoby zbyt pracochłonne. W tej sytuacji warto sięgnąć po mechaniczne odchwaszczanie trawnika poprzez wertykulację. Wertykulacja traw, zwana również skaryfikacją, jest zabiegiem polegającym na pionowym nacinaniu darni.
Chemiczne odchwaszczanie trawnika
Na istniejących już trawnikach stosuje się herbicydy selektywne, które zakłócają procesy życiowe chwastów. Należy jednak pamiętać, że pozbycie się chwastów trwa kilka miesięcy i działanie środków chemicznych jest mocno uzależnione od warunków pogodowych. Największą skuteczność wykazują przy łagodnej temperaturze i ciepłej wilgotnej glebie. Gorsze działanie pojawia się w czasie suszy lub, gdy ziemia narażona jest na przymrozki. Przed zastosowaniem środków chemicznych należy dwa tygodnie wcześniej potraktować trawnik nawozem. Przed planowanymi opryskami nie kosimy również trawy.
Odchwaszczanie trawnika to nieodłączny element prawidłowej pielęgnacji trawnika. Stosując się do powyższych wskazówek, z pewnością Twój trawnik będzie prezentować się nienagannie. Chcesz, aby pracami zajęła się zewnętrzna firma? Wybierz drobne prace w ogrodzie od usterka.pl. Oferujemy pomoc w pakietach 4- lub 8- godzinnych, zapewniając atrakcyjny cennik usług.
To może Cię zainteresować:
Koszenie trawy – jak i kiedy przeprowadzać koszenie trawników?
Drobne prace w ogrodzie – dlaczego warto do nich wynająć pracownika?
Wynajem pracowników na godziny – dlaczego warto wybrać outsourcing pracowniczy?
Potrzebujesz fachowca? Zobacz: