okap kuchenny głośno pracuje, głośny okap, okap głośno chodzi, głośna praca okapu

Okap to jeden z ważniejszych, choć często niedocenianych urządzeń w kuchni. Prawidłowo zamontowany pozwala pozbyć się pary oraz zapachów powstających w trakcie gotowania. I choć nie należy do najcichszych urządzeń, nie powinien generować zbyt dużego hałasu. Głośny okap może być bez wątpienia źródłem frustracji, zwłaszcza, jeśli znajduje się w salonie z aneksem kuchennym i uniemożliwia rozmowy z domownikami czy oglądanie telewizji. Przeczytaj nasz wpis i dowiedz się co powoduje, że okap głośno pracuje. Podpowiemy również, jak wyciszyć okap kuchenny, stosując sprawdzone metody.

Dlaczego Twój okap jest głośny?

Istnieje kilka powodów głośnej pracy okapu. Przeważnie problem nie jest bardzo złożony i możesz poradzić sobie z nim samodzielnie. Poniżej znajdziesz najczęstsze przyczyny.

Zapchane filtry w okapie

Głośny okap może wiązać się z koniecznością wymianą filtrów, które z czasem się zużywają. Obecnie większość okapów posiada filtr przeciwtłuszczowy oraz węglowy. Pierwszy z nich to metalowa kratka, na której osadza się żółty osad z tłuszczu. Filtr ten należy myć regularnie, ponieważ z czasem lepki brud staje się trudny do usunięcia. Drugi rodzaj filtrów pochłania nie tylko zapachy, ale również wilgoć, która niszczy meble kuchenne. Filtr węglowy w pochłaniaczu należy wymieniać cyklicznie, co 3-6 miesięcy, w zależności od częstotliwości używania okapu. Jeśli zatem filtr nie był dawno czyszczony lub wymieniany, a okap kuchenny głośno pracuje, rozpocznij poszukiwanie przyczyny właśnie sprawdzając filtry.

Zanieczyszczony komin

Jeśli okap jest podłączony do komina i od pewnego czasu generuje hałas, za głośną pracę może odpowiadać niedrożny komin wentylacyjny. Zanieczyszczenia na ścianach komina uniemożliwiają odpowiedni przepływ powietrza, przez co może się wydawać, że okap głośno chodzi. Wyczyszczenie komina powinno rozwiązać problem głośnego okapu.

Źle dopasowana średnica okapu

Decydując się na okap z podłączeniem do komina, należy dopasować średnicę okapu do rozmiarów komina wentylacyjnego. Nieodpowiednie dopasowanie może skutkować głośną pracą okapu oraz charakterystycznym świszczeniem. Przy wyborze okapu należy zatem kierować się nie tylko jakością oraz wyglądem, ale przede wszystkim warunkami panującymi w naszym mieszkaniu. Nie bez znaczenia jest także wybór odpowiedniej rury do podłączenia z wentylacją, o czym przeczytasz więcej w sposobach na wyciszenie okapu.

Potrzebujesz pomocy?Zamów fachowca

Montaż na ścianie regipsowej

Montując okap, należy zwrócić uwagę na rodzaj ściany, na której ma znaleźć się urządzenie. Głośny okap będzie Twoim problemem, jeśli zamontujesz go na ścianie regipsowej. Jest ona pusta w środku, przez co spotęguje hałas generowany przez okap.

Parametry urządzenia

Głośny okap to również często efekt zakupu taniego urządzenia, choć nie jest to regułą. Jeśli zastanawiasz się, jaki okap wybrać, zwracaj uwagę na jakość wykonania, opinie oraz specyfikację techniczną. Na rynku są dostępne ciche okapy, które na pierwszym oraz drugim biegu emitują hałas poniżej 50 dB. Okapy to dość głośne urządzenia, a niezwracanie uwagi na ich parametry przy zakupie może później kosztować Cię sporo nerwów.

Zużyte łożyska w silniku wentylatora

Głośny okap może wiązać się także z usterką jednego z podzespołów. Choć jest on dość mało awaryjnym sprzętem AGD, z biegiem czasu łożyska w silniku wentylatora mogą się zużyć, co prowadzi do zwiększonego tarcia i hałasu.

Problemy z łopatkami wentylatora

Jeśli łopatki wentylatora nie są prawidłowo ustawione, może to powodować nadmierny hałas. Niekiedy dochodzi również do uszkodzenia lub wygięcie łopatek wentylatora, co także skutkuje głośną pracą okapu kuchennego.

Jak wyciszyć okap kuchenny – porady

Jak wyciszyć okap kuchenny, który pracuje wyjątkowo głośno? Poniżej znajdziesz kilka skutecznych sposobów na wyciszenie okapu.

Odpowiednie rury

Do podłączenia okapu do wentylacji wybieraj gładkie rury z PVC. W zależności od Twojej wizji kuchni, do wyboru masz minimalistyczne kanały płaskie lub rury okrągłe. Oba rodzaje rur charakteryzuje duża wytrzymałość i elastyczność. Łatwo się je tnie oraz łączy. Aby zapewnić maksymalnie cichą pracę okapu, należy prowadzić jak najkrótsze odcinki rur, nie dłuższe niż 3 metry. Najlepiej prowadzić je prosto lub po delikatnym łuku.

Miejsce montażu ma znaczenie

Jak już wspominaliśmy wcześniej, okapu nie należy montować na ścianie regipsowej. Jeśli to możliwe, zamontuj go na ścianie z cegieł, pustaków lub betonu. Dodatkowo, warto zawsze podłączać okap do kanału wentylacyjnego, ponieważ będzie pracować ciszej niż jego odpowiednik w trybie pochłaniacza.

Dbaj o czystość okapu

Zabrudzenia wpływają na głośną pracę okapu. Nagromadzony tłuszcz utrudnia wciąganie powietrza, a to powoduje hałas. Filtr metalowy należy czyścić raz w miesiącu, a filtr węglowy wymieniać co 3-6 miesięcy, jeśli nasz okap pracuje w trybie pochłaniacza.

Potrzebujesz pomocy?Zamów fachowca

Zewnętrzny silnik do okapu

Zastosowanie silnika zewnętrznego to jeden z najskuteczniejszych sposobów na głośny okap. Konieczne jest wyjęcie silnika właściwego okapu, a zamiast niego instaluje się turbinę zewnętrzną, najczęściej w rzadziej uczęszczanym pomieszczeniu, gdzie praca silnika nie będzie przeszkadzać, np. na poddaszu lub w piwnicy. Głośność pracy okapu będzie znikoma i odbierana jako cichy szum.

Potrzebujesz fachowca? Zobacz: Naprawa okapów, Serwis AGD

Podsumowanie

  1. Głośny okap to częsty problem w wielu domach.
  2. Zazwyczaj przyczyną problemu jest niedostateczna dbałość o urządzenie – na filtrach gromadzą się zanieczyszczenia, które utrudniają wciąganie powietrza.
  3. Pamiętaj, aby czyścić metalowy filtr raz w miesiącu, a jeśli posiadasz filtr węglowy i Twoje urządzenie pracuje w trybie pochłaniacza, wymieniaj go co 3-6 miesięcy.
  4. Głośno pracujący okap może wiązać się także z zanieczyszczeniem komina.
  5. Nieodpowiednio dopasowana średnica okapu do rozmiarów komina wentylacyjnego także może powodować, że okap głośno pracuje.
  6. W przypadku montażu okapu na ścianie regipsowej, może to skutkować jego głośną pracą, ponieważ ściana jest w środku pusta i potęguje hałas wywoływany przez urządzenie.
  7. Głośny okap niekiedy wiąże się z awarią jednego z podzespołów – powodem mogą być zużyte łożyska silnika wentylatora lub uszkodzone łopatki wentylatora.
  8. Wybierając okap należy zwrócić uwagę na jego głośność. Często pomijamy ten parametr, skupiając się na wyglądzie urządzenia lub jego cenie.
  9. Aby wyciszyć głośny okap, warto zastosować gładkie rury z PVC. Istotną rolę odgrywa też ułożenie rur – należy unikać kątów prostych, a maksymalna długość rur nie powinna przekraczać 3 metrów.
  10. Najcichszą pracę zapewnia okap podłączony do wentylacji, dlatego jeśli jest taka możliwość, zrezygnuj z funkcji pochłaniacza
  11. Bardzo dobrym pomysłem na głośny okap jest zewnętrzny sinik, który najczęściej montuje się w piwnicy, na poddaszu lub na zewnątrz domu.

Najczęściej zadawane pytania - FAQ

Aby zmniejszyć głośność okapu, zastosuj gładkie rury z PVC lub zewnętrzny silnik do okapu. Ponadto dbaj o czystość filtrów. Jeśli masz taką możliwość – podłącz okap do wentylacji, to znacznie wyciszy jego pracę.

Twój okap pracuje głośniej niż zwykle? Być może na filtrach zgromadziło się dużo zanieczyszczeń. Po wyczyszczeniu lub wymianie filtra problem powinien ustąpić. Zdarza się również, że w wyniku eksploatacji urządzenia dochodzi do zużycia łożysk silnika wentylatora lub do uszkodzenia jego łopatek, co skutkuje głośną pracą okapu.

Okap można wyciszyć stosując gładkie rury z PCV lub zewnętrzny silnik okapu.

Do cichych okapów zaliczamy te, które na swoich dwóch pierwszych biegach pracują z głośnością poniżej 50 dB.