wanna wolnostojąca

Kabina prysznicowa czy wanna? Dylemat ten stanowi codzienność osób, które decydują się na remont łazienki lub są krótko przed odbiorem mieszkania od dewelopera. W końcu każde z tych rozwiązań ma swoje niezaprzeczalne atuty. Łazienka o przeciętnej powierzchni rzadko kiedy pozwala na zastosowanie obu wariantów bez utraty komfortu korzystania z nich.

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

  • czym się kierować podczas zakupu wanny;
  • jakie zalety wiążą się z posiadaniem wanny;
  • do jakiej łazienki pasuje wanna wolnostojąca;
  • jakie są rodzaje kabin prysznicowych;
  • dlaczego warto zainteresować się kabiną walk-in;
  • o czym pamiętać, instalując brodzik z odpływem liniowym;
  • czym jest parawan nawannowy.

Czym się kierować podczas zakupu wanny?

Przy zakupie wanny należy zwrócić uwagę na kilka kluczowych kryteriów. Po pierwsze, ważna jest jej wielkość. Powinna być na tyle duża, aby zapewniać komfort osobie kąpiącej się, a przy tym na tyle kompaktowa, by pozostawiać przestrzeń do swobodnego wyjścia oraz poruszania się po przestrzeni łazienkowej. Na rynku spotkać się można z różnymi wymiarami produktów. Najmniejsze z nich, mające właściwie charakter brodzika, zajmują zaledwie 120×70 cm przestrzeni i nadają się do mikroskopijnych łazienek. Wśród bardziej standardowych rozmiarów jest wanna akrylowa 140×70 cm. Z myślą o najbardziej wymagających użytkownikach, zwłaszcza osobach wysokich, powstała wanna wolnostojąca 160×100 cm i 200×100 cm.

Wanna wolnostojąca – w jakiego typu łazience sprawdzi się najlepiej?

Coraz powszechniejszym rozwiązaniem stają się projekty łazienek, uwzględniające wanny wolnostojące. W ich przypadku potrzeba więcej wolnej przestrzeni wokół, aby prezentowały się dobrze i proporcjonalnie względem pomieszczenia. Dlatego też najlepiej wyglądają w łazienkach o metrażu powyżej 6 m kw. Jeśli chodzi o kwestie estetyczne, wolnostojąca wanna sprawdzi się zarówno w nowoczesnych pomieszczeniach, jak i w pokojach kąpielowych urządzonych z nutą retro. W pierwszym przypadku warto zdecydować się na model o zaokrąglonej, miękkiej sylwetce.

Podział wanien z uwagi na zastosowane tworzywo

Ważną kwestią, jaką należy wziąć pod uwagę, decydując się na zakup wanny jest materiał jej wykonania. Na rynku dostępny jest duży wybór rozwiązań w różnych przedziałach cenowych. Najtańszym, a przez to najpopularniejszym jest wanna akrylowa, wykonana z tłoczonej płyty. Cechuje ją szybkie nagrzewanie, miękkość, lekkość i atrakcyjna cena (za dobrej jakości produkt wykonany z grubego akrylu trzeba zapłacić od 1000 złotych). Najchętniej wybieranymi produktami z tej kategorii są modele prostokątne o wymiarach 170×70 cm. Pasują idealnie do łazienek usytuowanych w niewielkich mieszkaniach – zarówno tych z wielkiej płyty, jak i w nowoczesnym, deweloperskim budownictwie. Spełniają potrzeby użytkowników o przeciętnym wzroście. Sporą zaletą wanien akrylowych jest możliwość łatwego wyposażenia ich w hydromasaż – opcję coraz częściej poszukiwaną przez klientów indywidualnych.

Wanna idealna – akrylowa, stalowa, ze szkła czy konglomeratu?

Mniej spotykanym, choć mającym zasadnicze zalety, typem jest wanna stalowa. Wykonują ją renomowani producenci, którzy dają 30 lat gwarancji na oferowane produkty. Innowacją jest wanna szklana, wykonana z jednego kawałka materiału. Inny typ produktów stanowią wanny z konglomeratu lub z ceramiki, które można kupić już od 1500 złotych. Do łask powracają także wanny żeliwne, wyjątkowo odporne i wytrzymałe w eksploatacji. Sporym powodzeniem cieszą się również modele ze stali emaliowanej, które często zyskują zaokrąglone, miękkie kształty, pasujące do nowoczesnych aranżacji. Ich zaletą jest długie oddawanie ciepła do wody sprawiające, że kąpiel jest bardziej komfortowa nawet przy dłuższym wylegiwaniu.

nowoczesna wanna wolnostojąca

Nowoczesna wolnostojąca wanna świetnie prezentuje się w zestawieniu z płytkami z betonu architektonicznego i chromowanymi bateriami

Wanna wolnostojąca – idealna do łazienek w stylu retro

W przypadku łazienek w stylu retro pięknie prezentuje się wanna akrylowa wolnostojąca, umieszczona na eleganckich łapach w kolorze złota, mosiądzu lub miedzi. Do tego jeszcze wolnostojące baterie wannowe ze słuchawką prysznicową z ceramiczną wstawką oraz czarno-białe płytki ułożone w karo – i łazienka jak z lat 20. gotowa! Rozwiązaniem pośrednim, które sprawdzi się w przypadku łazienek o mniejszej powierzchni oraz tych, w których bateria wannowa umieszczona jest klasycznie może być wanna wolnostojąca przyścienna.

Potrzebujesz pomocy?Zamów fachowca

wanna w stylu retro

Drewniana podłoga ociepla łazienkę z wanną w stylu retro

Kabina prysznicowa – uniwersalny wybór dla miłośników ekologii

Prysznic ma wielu zwolenników. W dobie mody na ekologię pozwala zaoszczędzić wodę, ale też skrócić czas kąpieli do niezbędnego minimum. Nowoczesne produkty dostępne w sklepach wykonane są z bezpiecznego szkła hartowanego, które nawet w przypadku stłuczenia nie zrani użytkownika. Jest wytrzymałe zarówno na uderzenia, jak i na zmianę temperatur, zapewniając tym samym długą żywotność. Zlicowanie ścian i drzwi kabiny z zawiasami sprawia, że użytkownik nie ma do czynienia z zakamarkami trudnymi do wyczyszczenia. Oferta kabin prysznicowych obejmuje modele półokrągłe, kwadratowe, prostokątne oraz minimalistyczne kabiny walk-in. Ciekawym rozwiązaniem, coraz częściej spotykanym na rynku, są modele z drzwiami odwracalnymi, umożliwiającymi wejście z prawej lub lewej strony. Dają większe możliwości dopasowania kabiny do układu pomieszczenia oraz jego zabudowy. Interesujące koncepcje aranżacyjne można zrealizować, wykorzystując też naturalną wnękę. Wystarczy umieścić w niej drzwi – do wyboru są skrzydła składane, uchylne bądź przesuwne. Szeroki wybór rozwiązań, pozwalających dopasować kabinę prysznicową do niezagospodarowanej wnęki lub zaaranżować strefę kąpielową w małej i nieustawnej łazience czyni kabinę prysznicową wyborem na pewno bardziej uniwersalnym niż wanna.

Kabina walk-in – dlaczego warto się nią zainteresować?

Prysznic walk-in cieszy się ostatnio ogromnym powodzeniem – zarówno wśród inwestorów indywidualnych, jak też hoteli czy osób trudniących się najmem. Duży wybór rozmiarów (na rynku spotkać można szyby o szerokości 80, 90, 100, 110, 1120, a nawet 180 cm) ułatwia aranżację każdej łazienki, niezależnie od jej ustawności czy kształtu. Prawdziwym hitem są modele kabin o czarnej, eleganckiej ramie. Pasują do łazienek utrzymanych w bieli, szarości oraz beżu, stanowiąc ciekawy, kontrastowy element, nadający całości wyrazistego charakteru. Ich popularność jest tak duża, że magazyny świecą pustkami, a kupujący na wybraną kabinę musi czekać od 6 do 8 tygodni.

Jaki brodzik wybrać do kabiny prysznicowej?

W zależności od preferencji domowników, kabinę prysznicową można zamontować na brodziku lub bezpośrednio na podłodze. Mnogość możliwości pozwala wybierać pomiędzy brodzikami klasycznymi, tymi o podwyższonym profilu (wyposażonymi dodatkowo w siedzisko) lub zupełnie niskimi, wystającymi zaledwie kilkanaście milimetrów nad powierzchnię płytek. Te ostatnie świetnie sprawdzają się w przypadku osób starszych lub z trudnościami w poruszaniu się – użytkownicy nie muszą wówczas wysoko podnosić nóg, aby pokonać ostatnią barierę na drodze do kąpieli. Miłośnicy nowoczesnych rozwiązań mogą zdecydować się też na prysznic z odpływem liniowym – wtedy funkcję brodzika przejmują (ułożone z zachowaniem odpowiedniego spadu) płytki wraz z zamontowanym odpływem. Warto pamiętać, aby w tym wypadku zdecydować się na gres o lekko chropowatej powierzchni, który ogranicza ryzyko poślizgnięcia się w czasie kąpieli. Ten wariant cieszy się ogromnym powodzeniem – przede wszystkim z uwagi na minimalistyczny, schludny wygląd. Brak widocznej linii brodzika optycznie powiększa łazienkę. W przypadku pomieszczeń z zastosowanym ogrzewaniem podłogowym rozwiązanie to wciąż może się sprawdzić – z jednym zastrzeżeniem: niski odpływ liniowy instaluje się wówczas bezpośrednio w ścianie, a nie w posadzce. Brodzik z odpływem liniowym, w zestawieniu z kabiną typu walk-in, pozwala uzyskać pomieszczenie o nowoczesnym, designerskim wyglądzie.

odpływ liniowy

Na zdjęciu widoczny odpływ liniowy. Spadek na poziomie 2% zapewnia bezpieczeństwo jego użytkowania

O czym pamiętać, instalując brodzik z odpływem liniowym?

Odpływ liniowy, mimo swoich oczywistych zalet, ma kilka warunków technicznych, które muszą zostać spełnione, aby działał prawidłowo. W przeciwnym razie może dojść do zawilgocenia ścian w strefie kąpielowej, a w wyjątkowych sytuacjach – nawet do zalania sąsiada w mieszkaniu pod nami. Aby do tego nie dopuścić, należy zlecić wykonanie instalacji z odpływem liniowym w posadzce sprawdzonemu monterowi. Ważna jest nie tylko izolacja przeciwwilgociowa, ale także realizacja podejścia kanalizacyjnego z zachowaniem spadku na poziomie co najmniej 2%. Podobnie należy postąpić z płytkami – tu również spadek w kierunku wpustu powinien wynosić 2%. Istotna jest również grubość stropu, która nie może być mniejsza niż 20 cm.

Odpływ liniowy – montaż to nie wszystko. Zobacz, co jeszcze jest kluczowe dla jego sprawności

Nie bez znaczenia jest również jakość elementów. Szczególnie ważne jest to, aby zastosowany odpływ liniowy był o wiele bardziej wydajny niż bateria natryskowa. Istotny jest również parametr przepustowości syfonu, który odpowiada za szybkość wody odprowadzanej do systemu kanalizacyjnego. Informacja o tym, ile litrów wody syfon przepuści przez siebie w ciągu minuty powinna znajdować się na opakowaniu. Dla produktów z przeznaczeniem do użytku domowego przeciętna wartość mieści się w zakresie od 65 do 70 l/min. Aby zapobiec rozprzestrzenianiu się nieprzyjemnego zapachu z kanalizacji, warto wybrać model syfonu z zapadką. Natomiast podczas kładzenia fug w strefie prysznicowej należy zdecydować się na droższą, za to wodoodporną, fugę epoksydową.

kabina prysznicowa we wnęce

W tym przypadku kabinę prysznicową sprytnie zaaranżowano we wnęce

Potrzebujesz pomocy?Zamów fachowca

Parawan nawannowy – wanna i brodzik w jednym

Jeżeli dylemat pt. „co lepsze: wanna czy brodzik” spędza Ci sen z powiek i nie widzisz jednego dobrego rozwiązania, być może odpowiednia okaże się wanna z parawanem. Produkt określany w sklepach jako parawan nawannowy to rodzaj składanej harmonijkowo szyby, która zabezpiecza podłogę i płytki przed zalaniem w czasie brania prysznica, gdy użytkownik przebywa w wannie. To kompromis dla niezdecydowanych, który pozwala cieszyć się zaletami każdego z tych rozwiązań.

Potrzebujesz fachowca? Zobacz: Hydraulik, Wymiana i montaż kabin prysznicowych