woda w lodówce

W Twojej lodówce zbiera się woda i co jakiś czas musisz usuwać jej nadmiar ręcznikiem papierowym lub gąbką? Prawidłowo działające urządzenie odprowadza wszystkie skropliny, dlatego warto przyjrzeć się bliżej temu problemowi. Co powoduje skraplanie wody w lodówce i jak radzić sobie z tą niedogodnością? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w naszym dzisiejszym wpisie.

O czym świadczy skraplająca się woda w lodówce?

Na tylnej ścianie komory lodówki znajduje się specjalny odpływ, przez który co chwilę odprowadzane są wszystkie skropliny w urządzeniu. W przypadku sprawnego odpływu, woda w lodówce nie powinna się gromadzić, a standardem są jedynie pojedyncze krople z tyłu lodówki. Jeśli dzieje się inaczej, istnieje kilka powodów problemu. Przeważnie przyczyną nie jest poważna awaria podzespołu, a jedynie konieczne jest wprowadzenie kilku zmian w użytkowaniu sprzętu AGD.

Przyczyny skraplania się wody w lodówce?

Skraplanie wody w lodówce może pojawiać się z wielu powodów. Większość z nich nie oznacza usterki lodówki, dlatego zanim wezwiesz fachowca, wyeliminuj inne przyczyny Co powoduje najczęściej, że woda zbiera się w lodówce?

Zatkany odpływ w lodówce

Jeśli woda gromadzi się na półkach i pojemnikach, warto sprawdzić, czy nie zatkał się odpływ w lodówce. Jest to okrągły otwór znajdujący się na tylnej ścianie chłodziarki. Wszelkie zabrudzenia, okruszki czy resztki jedzenia mogą powodować zatykanie się odpływu, uniemożliwiając jego pracę. Konieczne będzie jego przepchanie przy pomocy specjalnego przetykacza, który otrzymałeś w zestawie z lodówką. Jeśli go nie posiadasz, użyj zwykłego drucika. Gdy to nie pomoże, powodem problemu może być wężyk odpływowy znajdujący się z tyłu lodówki, za kratownicą, zwłaszcza jeśli korzystasz z lodówki Siemens lub Beko. Chwyć wężyk i przepchnij znajdujące się w nim resztki.

Lodówka w pobliżu źródeł ciepła

Być może skraplanie wody w lodówce to efekt ustawienia lodówki zbyt blisko grzejnika lub innych źródeł ciepła, np. piekarnika lub kuchenki. To powoduje, że temperatura w chłodziarce wzrasta i zwiększa się skraplanie wody w lodówce.

Zbyt ciepłe jedzenie w lodówce

Gdy z lodówki cieknie woda, być może wkładasz do środka zbyt ciepłe jedzenie. Zaczyna ono parować w komorze, powodując skraplanie wody w lodówce. Staraj się przechowywać w lodówce żywność, która została schłodzona poza chłodziarką do temperatury pokojowej.

Potrzebujesz pomocy?Zamów fachowca

Nieszczelne drzwi lodówki

Aby lodówka mogła prawidłowo działać, wymaga szczelnych drzwi. Nieszczelność drzwi sprzyja przedostawaniu się ciepłego powietrza do komory, a to z kolei powoduje skraplanie wody w lodówce na ściankach. Najczęściej przyczyną nieszczelności jest pęknięta uszczelka i należy ją wymienić. W celu zdiagnozowania stanu uszczelki, włóż kartkę między obudowę lodówki a uszczelkę. Jeśli kartka wypada, czeka Cię wymiana uszczelki w lodówce. To zadanie możesz zlecić serwisowi AGD, choć nie jest ono zbyt skomplikowane i poradzisz sobie z nim także samodzielnie.

Uszkodzony termostat lub sprężarka

Termostat w chłodziarce uruchamia agregat, gdy temperatura w komorze jest zbyt wysoka lub zatrzymuje go, kiedy osiągnęła odpowiedni poziom. Jeśli dojdzie do jego uszkodzenia, może nieprawidłowo wykrywać temperaturę, przez co zbiera się woda w lodówce. Niekiedy termostat działa prawidłowo, a usterce uległa sama sprężarka, uniemożliwiając cykliczne rozmrażanie i zamrażanie lodówki. Do wymiany termostatu lub sprężarki warto wezwać fachowca.

Niedobór czynnika chłodzącego

Woda na półkach w lodówce może wiązać się także z niedoborem czynnika chłodzącego. Być może układ chłodzący ma nieszczelności i dochodzi do wycieku czynnika. To skutkuje wzrostem temperatury w komorze i gromadzeniem się wody w lodówce.

Usterka wentylatora

Niekiedy skraplanie wody w lodówce może wiązać się też z nieprawidłową pracą wentylatora. Jego zadaniem jest rozprowadzanie schłodzonego powietrza po całej komorze, a gdy dochodzi do jego usterki, zwiększa się temperatura, co powoduje pojawienie się wody na dnie lodówki.

Jak wyeliminować problem skraplającej się wody w lodówce?

Aby woda na tylnej ścianie lodówki pojawiała się jak najrzadziej, warto wprowadzić poniższe kroki. Dowiedz się, co robić, żeby wyeliminować problem lub choć częściowo pozbyć się wody w lodówce.

Pamiętaj o ustawieniu odpowiedniej temperatury

Upewnij się, że w komorze lodówki i zamrażarki ustawiono zalecane temperatury. Temperatura w lodówce powinna wynosić optymalnie od 2-4°C , a w zamrażarce -18°C. Jeśli temperatura jest zbyt niska, może powodować nadmierne skraplanie wody w lodówce.

Unikaj gorącego lub ciepłego jedzenia

Przed włożeniem żywności do lodówki należy poczekać, aż osiągnie temperaturę pokojową. Gorące jedzenie paruje, co przyczynia się do skraplania wody w lodówce.

Przechowuj odpowiednio żywność

Wilgoć z nieprzykrytej lub nieprawidłowo zamkniętej żywności może powodować powstawanie skroplin.  Używaj szczelnych pojemników i przykrywaj produkty spożywcze folią lub pokrywkami, aby zapobiec ucieczce nadmiaru wilgoci. Ponadto rozmieszczaj produkty w odstępach od siebie, zapewniając odpowiednią cyrkulację powietrza. Przepełnione półki mogą utrudniać przepływ powietrza i powodować, że w lodówce stoi woda.

Sprawdź uszczelki drzwi

Uszkodzone lub zużyte uszczelki drzwi przepuszczają ciepłe powietrze do wnętrza lodówki, dlatego regularnie sprawdzaj ich stan. Wysoka temperatura wewnątrz powoduje skraplanie wody w lodówce zarówno w tradycyjnych chłodziarkach, jak i w lodówkach z systemem no frost.

Regularnie rozmrażaj zamrażarkę

Gromadzenie się lodu w zamrażarce może zwiększyć poziom wilgotności w lodówce. To z kolei spowoduje skraplanie wody w lodówce i jej osiadanie na półkach, ściankach chłodziarki oraz na dnie komory. Aby temu zapobiec, regularnie rozmrażaj zamrażarkę.

Potrzebujesz pomocy?Zamów fachowca

Czyść odpływ skroplin

W odpływie skroplin zalegają okruchy i resztki jedzenia. Zapchany odpływ skutkuje gromadzeniem się wody na dnie urządzenia oraz w szufladach. Podczas mycia komory lodówki, nie zapominaj o przepychaniu odpływu skroplin, żeby mógł działać prawidłowo.

Potrzebujesz fachowca? Zobacz: Serwis AGD

Podsumowanie

  1. Skraplanie wody w lodówce zazwyczaj nie wiąże się z poważną usterką. Pojedyncze krople wody na tylnej ściance są normą, jednak gdy woda regularnie zbiera się na półkach, w szufladach lub na dnie urządzenia, należy znaleźć powód problemu.
  2. Najczęstsze przyczyny pojawienia się wody w lodówce to wstawianie do chłodziarki zbyt gorących potraw, ustawienie urządzenia w pobliżu źródeł ciepła, nieszczelność drzwi lodówki lub zatkanie odpływu lodówki.
  3. Jeśli pomimo wykluczenia tych powodów problem się pojawia, przyczyny należy szukać gdzie indziej. Winowajcą może być zbyt wysoka temperatura wewnątrz komory z powodu awarii wentylatora, termostatu, sprężarki lub w wyniku wycieku czynnika chłodzącego.
  4. Aby cieszyć się prawidłową pracą urządzenia, niezwykle ważna jest prewencja. Regularnie sprawdzaj stan uszczelek drzwi i rozmrażaj zamrażarkę. Przechowuj żywność w pojemnikach lub szczelnych opakowaniach, aby zapobiec uciekaniu z niej wilgoci. Dodatkowo unikaj wkładania do lodówki gorącego jedzenia.

 

Najczęściej zadawane pytania - FAQ

Aby zapobiegać skraplaniu się wody w lodówce, pamiętaj o wkładaniu do chłodziarki przestudzonej żywności. Ustaw lodówkę z dala od źródeł ciepła i zadbaj o szczelność drzwi. Regularnie sprawdzaj również stan odpływu skroplin, w którym gromadzą się zanieczyszczenia.

W celu udrożnienia odpływu skroplin w lodówce, użyj przetykacza załączonego do zestawu z lodówką lub zwykłego drucika. Niekiedy w odpływie mogą znajdować się większe resztki jedzenia, które usuniesz przy pomocy pęsety.

Woda odpływa do specjalnego pojemnika znajdującego się z tyłu lodówki. Stamtąd stopniowo odparowuje do otoczenia.