woda w lodówce

Wiele użytkowników chłodziarek i lodówek zapomina o korzystaniu z tych urządzeń zgodnie z zaleceniami producenta.Lodówka jest na tyle skomplikowanym wyposażeniem, że często ulega większym lub mniejszym awariom, które skutecznie utrudniają swobodne użytkowanie. Zepsuta lodówka to katastrofa, z którą nie chcemy walczyć, zwłaszcza w trakcie pracowitego tygodnia. Dlaczego w lodówce zbiera się woda? Czy woda w lodówce oznacza jej niechybny koniec? A co z jedzeniem w środku? Czy nadal można je zjeść, czy nadaje się wyłącznie do wyrzucenia?

Jeśli poszukujesz fachowców od naprawy lodówek, z pewnością zainteresuje Cię nasz profesjonalny serwis AGD.Wypełnij internetowy formularz na naszej stronie i zamów fachowca na odpowiadającą Ci godzinę.

Woda w lodówce, a zapchany odpływ?

Tylna ściana komory lodówki została wyposażona w specjalny odpływ lodówki, przez który co chwilę odprowadzane są wszystkie skropliny w urządzeniu. W przypadku sprawnego odpływu woda w lodówce się nie gromadzi, ponieważ każda kropla jest natychmiastowo odprowadzana. Niekiedy zdarza się jednak, że resztki jedzenia lub inne zanieczyszczenia zatykają odpływ, uniemożliwiając mu wykonywanie swojej pracy. W takiej sytuacji wyposaż się w cienki drucik i spróbuj przepchać resztki w dół odpływu.

Jeśli przepchanie odpływu drucikiem nie pomoże, być może problem leży w wężyku odpływowym. Chwyć rurkę znajdującą się za kratownicą, a następnie przepchnij zawarte w niej resztki jedzenia. Woda w lodówce Siemens lub woda w lodówce Beko to bardzo często wynik problemów z wężykiem.

Problem z nieszczelnymi drzwiami lodówki?

Lodówka w gruncie rzeczy działa w oparciu o szczelną izolację. Ciepłe powietrze z zewnątrz, które napływa do lodówki przez szczeliny, spowoduje skraplanie się wody, która zacznie spływać po ściankach i zbierać się na jej dnie. Woda w lodówce Indesit często wypełnia szuflady na warzywa, w dłuższym okresie psując je. Za gwałtowny wzrost temperatury w lodówce może odpowiadać pęknięta uszczelka.

Aby zdiagnozować stan uszczelki, włóż kartkę między obudowę lodówki a uszczelkę. Zamknij drzwi i sprawdź, czy kartka wypadnie. Jeśli kartka leży luźno, czeka Cię wymiana uszczelki w lodówce. Zabieg ten nie należy do najbardziej skomplikowanych, a profesjonaliście nie zajmie to więcej niż godzinę.

Woda w lodówce? – wymiana czynnika chłodzącego

Jeśli od jakiegoś czasu zauważasz, że z lodówki cieknie woda, a temperatura w środku urządzenia zdaje się podwyższać, prawdopodobnie czeka Cię wymiana czynnika chłodzącego. Niedobór czynnika chłodzącego to jeden z najpopularniejszych powodów problemu wody w lodówce. Dokładnie sprawdź, czy układ chłodzący nie ma nieszczelności, przez które dochodzi do wycieku płynu.

Diagnozę sprzętu oraz układu chłodzenia zalecamy zlecić fachowcom. Uzupełnienie czynnika chłodzącego w lodówce nie należy do najprostszych zabiegów, a fachowe narzędzia i lata doświadczenia pozwolą na bezpieczne i szybkie nabicie czynnika.

Nieprawidłowe działanie całego układu chłodzącego

Jeśli ustalimy, że problem nie leży w niedoborze czynnika chłodzącego, warto przyjrzeć się całemu układowi. Zdarza się, że woda w lodówce to efekt uszkodzenia sprężarki, która cyklicznie rozmraża i zamraża lodówkę. Wadliwa sprężarka jako element trwale połączony z termostatem wpływa na działanie całego urządzenia. Jeśli termostat sprawia, że agregat uruchamia się zbyt rzadko, temperatura w lodówce będzie wzrastać. Nie da się ukryć, że uszkodzenie układu chłodniczego należy przekazać w ręce zawodowców. Serwis AGD oceni, który element odpowiada za gromadzenie się wody w lodówce oraz pomoże w dobraniu najlepszego rozwiązania.

Potrzebujesz fachowca? Zobacz: Naprawa lodówek, Serwis AGD