wymiana pieca

Zbliżający się okres jesienno-zimowy, to czas, w którym zaczyna się ogrzewanie gazowe, a w niektórych mieszkaniach zachodzi wymiana pieca. Zdecydowana większość producentów przypomina o przeglądzie kotła, który należy wykonać przynajmniej raz w roku. Serwis pieców gazowych umożliwia sprawdzenie i oczyszczenie pieca gazowego. Sprawne urządzenie oznacza przede wszystkim wygodę użytkowania, mniejsze spalanie szkodliwych substancji oraz mniejsze koszty. Wykonanie przeglądu pieca gazowego przed okresem grzewczym gwarantuje jego stabilne działanie i mniejszą awaryjność. O taką pewność warto zadbać kilka miesięcy wcześniej. 

Wymiana pieca – kotły jedno- i dwufunkcyjne

Ogrzewanie gazowe przy instalacji kotła, to prosty i wygodny sposób na to, aby przetrwać najzimniejsze dni w ciągu roku. Zwykle urządzenia gazowe nie potrzebują wiele miejsca, a do ich funkcjonalności należy nie tylko zapewnienie optymalnej temperatury w domu, lecz także podgrzewanie wody użytkowej. Jakie są rodzaje pieców gazowych? Które z nich są najbardziej ekonomiczne i najmniej awaryjne? Urządzenia grzewcze można podzielić na stojące i wiszące. Wymiana pieca gazowego przed zimą uwarunkowana jest zwykle możliwościami powierzchniowymi mieszkania lub domu. Częściej wybieranym modelem są kotły wiszące, które potencjalnie zabierają mniej miejsca. Rodzaje kotłów gazowych można uwzględnić na podstawie ich funkcji. Z tego względu wyróżnia się piec jednofunkcyjny i piec dwufunkcyjny. Inny podział kotłów grzewczych bierze pod uwagę sposób usadzenia komory spalania. Może być ona otwarta lub zamknięta. Budowa tego elementu kotła wiąże się ze sposobem pobierania powietrza do spalania oraz odprowadzania spalin. Ze względu na sposób działania, piece gazowe można podzielić na tradycyjne i kondensacyjne.

Kocioł jednofunkcyjny

Piec jednofunkcyjny posiada możliwość ogrzewania wody, która krąży w instalacji centralnego ogrzewania. Istnieje opcja rozbudowania sprzętu poprzez zakupienie specjalnego zasobnika podgrzewania wody, jednak nawet wtedy w nazewnictwie pozostanie on piecem jednofunkcyjnym. Jaki powinien być zasobnik? Jego wielkość powinno się dostosować do ilości osób korzystających z wody użytkowej. Wymiana pieca jednofunkcyjnego powinna opierać się na jego mocy na zapotrzebowanie na ciepło do c.o. Na czym polega funkcjonalność zasobnika wody? Proces ładowania zasobnika przyczynia się do wyłączenia podgrzewania wody w instalacji centralnego ogrzewania, a włącza się wtedy, kiedy woda znajdująca się w zasobniku osiągnie odpowiednią temperaturę. 

Potrzebujesz pomocy?Zamów fachowca

Kocioł dwufunkcyjny

Piec dwufunkcyjny jest zdecydowanie bardziej skomplikowany, gdyż posiada wbudowany przepływowy wymiennik do podgrzewania wody. Nie wymaga on zatem instalowania dodatkowych elementów, które mogłyby wpłynąć na jego wydajniejszą pracę. Dzięki niemu możliwe jest ogrzewanie domu, przy równoczesnym podgrzewaniu wody użytkowej. Jego koszt jest niższy, porównując cenę pieca jednofunkcyjnego wraz z zasobnikiem. Minusem tego urządzenia może być niewystarczająco komfortowe użytkowanie ciepłej wody, szczególnie w domach o większej powierzchni. Funkcjonalność pieca dwufunkcyjnego polega na przełączaniu się na podgrzewanie wody dopiero wówczas, kiedy odkręci się ciepłą wodę w kranie. Przez to nie zawsze po odkręceniu z kranu wydobywa się ciepła woda. Jest to spowodowane głównie tym, że woda w samej instalacji nie jest podgrzewana. Wśród częstych usterek tego typu urządzenia jest zarastanie kamieniem wymiennika przepływowego. Skutkuje to głównie tym, że spala się większa ilość paliwa, w celu dostarczenia tej samej ilości zawsze ciepłej wody. W konsekwencji tego, wartość rachunków analogicznie wzrasta. 

Piec gazowy powinien mieć otwartą czy zamkniętą komorę spalania? 

Producenci dają możliwość zakupu zarówno modeli z otwartą, jak i zamkniętą komorą spalania. Trudno oceniać jakość działania tych modeli oraz ich bezawaryjność, gdyż każdy z nich cechuje się inną funkcjonalnością. Kotły z otwartą komorą spalania zapewniają pobieranie świeżego powietrza z pomieszczenia. Służy ono do spalania. Urządzenie to potrzebuje dostępu do świeżego powietrza. Z tego względu otwór powinien posiadać powierzchnię przynajmniej 200 cm2. Obowiązkowa jest także wentylacja grawitacyjna, którą uzyskuje się przy pomocy kratki o takiej samej powierzchni.

Kotły z zamkniętą komorą spalania różnią się tym, że czerpią one powietrze ze spalania znajdującego się na zewnątrz. Takie rozwiązanie gwarantuje brak styczności spalin z powietrzem, które znajduje się w pomieszczeniu. Dzięki temu nie występują żadne wytyczne dotyczące miejsca usytuowania pieca. Komora spalania powinna posiadać powierzchnię co najmniej 6,5 m3. Jak działa komora? Przepływ powietrza oraz spalin odbywa się przed przewody powietrzno-spalinowe, które pobudza wentylator. 

Kontrola i konserwacja pieca gazowego przed zimą

Bez względu na to z jakim piecem gazowym mamy do czynienia, częstotliwość przeglądu oraz zakres prac, poza drobnymi różnicami, pozostaje taka sama do wykonania. Autoryzowany serwis pieców gazowych zawsze uwzględnia monitoring wentylatora spalin lub powietrza, pod względem czystości. Obowiązkowym zabiegiem podczas przeglądu jest sprawdzenie pompy obiegowej, czy nie uległa ona nadmiernemu zużyciu. Nie mniej ważne jest zbadanie zaworów odcinających, zaworów przełączających i mieszających oraz zaworów bezpieczeństwa. Prawidłowe działanie tych elementów jest kluczowe do uzyskania gwarancji bezpieczeństwa.  Podczas przeglądu bada się także szczelność i ciśnienie w przestrzeni gazowej w przeponowym naczyniu zbiorczym. Serwisant zobowiązany jest także do sprawdzenia filtrów siatkowych oraz czujników wypływu spalin w kotłach, które wyposażone są w otwartą komorę spalania. Analiza spalin oraz regulacja spalania pozwala na uzyskanie informacji na temat składu spalin produkowanych przez kocioł. Sprawdza się także ilość powietrza, jakie trafia do kotła. Kluczowy jest również monitoring instalacji doprowadzającej paliwo do kotła. Niekiedy jednak, wymiana pieca jest nieunikniona. 

Wymiana pieca gazowego przed zimą

Istnieje możliwość przemiany kotła na paliwo w piec gazowy, przy pomocy palnika gazowego. Jest to jedno z najprostszych rozwiązań, gdyż nie wymaga przebudowy całej instalacji grzewczej. Przed wymianą pieca gazowego warto jednak skonsultować się ze specjalistą i dowiedzieć się, czy ewentualne wyposażenie kotła w palnik gazowy jest w ogóle możliwe. Zależy od tego głównie konstrukcja samego kotła oraz jego wielkość. Nie w każdym modelu taka opcja jest możliwa. Z pewnością taką rekonstrukcję można wykonywać w kotle z automatycznym podajnikiem paliwa. Co więcej, obecność paleniska z rusztem awaryjnym umożliwia korzystanie zarówno z palnika na ekogroszek, jak i palnika przystosowanego do ogrzewania gazowego. Dokonanie samodzielnego wywiadu na temat tego, czy urządzenie nadaje się do rekonstrukcji, jest raczej niemożliwe. Dlatego tak ważne jest skorzystanie z pomocy fachowców, znajdujących się na kotłach paliwowych i gazowych.

Potrzebujesz pomocy?Zamów fachowca

Komu zlecić wymianę kotła grzewczego?

Montaż pieca gazowego należy zlecić uprawnionej do tego osobie. W najlepszym przypadku będzie do autoryzowany instalator, który posiada odpowiednią wiedzę na temat konkretnych modeli kotła. Instalator pieca gazowego musi posiadać również odpowiednie uprawnienia państwowe, np. uprawnienia SEP, obejmujące elektryczne (G1) oraz gazowe (G3). Dlaczego warto usługę zlecić profesjonaliście? Autoryzowany instalator zwykle posiada niezbędną dokumentację techniczną, która obejmuje dany sprzęt. Dysponuje on oryginalnymi częściami zamiennymi, które objęte są gwarancją. Doświadczony instalator potrafi dobrać nowy kocioł w taki sposób, aby zapewnić jak najmniej przeróbek. Jednak wybór urządzenia zależy zawsze od wymiarów starego pieca, rozstawu przyłączy hydraulicznych oraz obecnego sposobu odprowadzania spalin. Takie oględziny może wykonać wyłącznie osoba, która posiada odpowiednie kompetencje oraz doświadczenie w tym zakresie usług. W przypadku braku kontaktu z autoryzowanym serwisem, zaleca się skonsultowanie z pracownikami innych serwisów posiadających pozytywną opinię oraz wszelkie dostępne uprawnienia do wykonania wymiany kotła grzewczego.

Potrzebujesz fachowca? Zobacz: