zapowietrzone grzejniki

Twój grzejnik nie grzeje i wydaje dziwne dźwięki, które przypominają stukanie lub bulgotanie? Najprawdopodobniej doszło do jego zapowietrzenia. Zapowietrzone grzejniki powodują korozję metalowych elementów konstrukcji oraz często przyczyniają się do konieczności całkowitej wymiany urządzenia. Przeczytaj nasz wpis i dowiedz się, jakie są najczęstsze przyczyny zapowietrzania się kaloryferów. Podpowiemy również, jak odpowietrzyć grzejnik samodzielnie.

Zapowietrzone grzejniki – najczęstsze przyczyny

Do zapowietrzenia kaloryferów dochodzi najczęściej wskutek nieodpowiedniego napełniania wodą całej konstrukcji. Do tego zjawiska może dochodzić również w wyniku wahań ciśnienia w układzie. Poniżej znajdziesz szczegółowe informacje na ten temat.

Nieprawidłowe napełnianie wodą

Zapowietrzone grzejniki to często efekt nieprawidłowo doprowadzonej wody do całej konstrukcji. Podczas procesu napełniania wodą, powietrze może dostać się do instalacji, dlatego należy przeprowadzić tę czynność we właściwy sposób. Jak napełniać grzejniki wodą? Pamiętaj o tym, żeby ciśnienie wody było jak najniższe, dlatego cały system trzeba napełniać bez pośpiechu. W przypadku domów jednorodzinnych, na jedno piętro domu należy przyjąć, że zajmie to około godziny.

Potrzebujesz pomocy?Zamów fachowca

Wahania ciśnienia

Wahania ciśnienia w układzie to jedna z najczęstszych przyczyn zapowietrzania się grzejników. Źródłem wahań ciśnień mogą być m.in.: dobór urządzeń grzewczych o niewłaściwej mocy, słaba jakość poszczególnych elementów oraz nieprawidłowo zaprojektowana instalacja. Wspomniane powody mogą prowadzić do powstawania nieszczelności, a te z kolei do spadku ciśnienia. Spadek ciśnienia skutkuje nagromadzeniem się powietrza wewnątrz grzejnika.

 Co zrobić, gdy grzejnik jest zapowietrzony?

Zapowietrzone grzejniki wymagają odpowietrzenia. Na szczęście bez problemu możesz samodzielnie odpowietrzyć kaloryfer. Aby odpowietrzyć grzejnik żeliwny, aluminiowy czy płytkowy, konieczne będzie odkręcenie zaworu. Możemy mieć do czynienia z trzema rodzajami zaworów odpowietrzających ręcznych. Wyróżniamy zawory odkręcane na śrubokręt, kluczyk lub z pokrętłem. Cały proces odpowietrzania nie jest bardzo skomplikowany i nie wymaga użycia wielu narzędzi. Bedzie różnić się jedynie sposobem odkręcania zaworu. Zawór z pokrętłem nie wymaga żadnych narzędzi, w pozostałych przypadkach konieczne będzie użycie śrubokrętu lub specjalnego klucza. Ponadto zaopatrz się w miskę i ściereczki. Prace należy wykonywać na zupełnie zimnym grzejniku, ponadto nie zapominaj o przekręceniu termostatu na pozycję „0”. Następnie podstaw pod zawór miskę i powolnym ruchem odkręć zawór. Na tym etapie możesz usłyszysz syk powietrza i z zaworu zacznie kapać woda. Gdy strumień wody stanie się jednostajny, zakręć zawór i wytrzyj go szmatką. Grzejnik został odpowietrzony.

Jakie są skutki zapowietrzenia grzejnika?

Zapowietrzanie się grzejników jest naturalnym procesem. Warto jednak odpowietrzać grzejniki regularnie, ponieważ skutki permanentnego zapowietrzenia grzejników są bardzo dotkliwe. Należą do nich:

Potrzebujesz pomocy?Zamów fachowca
  • Korozji instalacji grzewczej – zapowietrzone grzejniki powodują proces korozji całej instalacji grzewczej. Rdza zanieczyszcza zawory regulacyjne i prowadzi do niedrożności oraz perforacji instalacji.
  • Nieefektywność cieplna – zapowietrzone grzejniki zmniejszają efektywność grzewczą całej instalacji. Bedzie to szczególnie dotkliwe w trakcie trwania sezonu grzewczego.
  • Wysokie rachunki – mniejsza wydajność grzewcza zapowietrzonych grzejników przyczynia się do wzrostu rachunków za ogrzewanie. Dzieje się tak dlatego, ponieważ zapowietrzone grzejniki pracują na wyższych obrotach, pomimo oddawania mniejszej ilości ciepła.

 Zapowietrzony kaloryfer – kiedy kontaktować się z fachowcem?

Zapowietrzone grzejniki są dość częstym problemem. Jeśli nie chcesz samodzielnie odpowietrzać grzejnika, zleć to zadanie fachowcowi. Doświadczony hydraulik naprawi zapowietrzony grzejnik w ciągu jednej wizyty oraz da Ci kilka porad dotyczących świadomego korzystania z grzejnika. Zachęcamy do skorzystanie z pomocy specjalistów od usterka.pl. Gwarantujemy najwyższą jakość usług i wsparcie najlepszych hydraulików.

Potrzebujesz fachowca? Zobacz: Hydraulik, Odpowietrzanie kaloryferów

Podsumowanie

  1. Najczęstsze objawy zapowietrzenia to nietypowe dźwięki wydawane przez grzejniki, jak na przykład syczenie, stukanie czy bulgotanie.
  2. Zapowietrzone grzejniki rozpoznasz również po tym, że są ciepłe na dole i zimne na górze.
  3. Gdy kaloryfer jest zapowietrzony, zmniejsza się jego efektywność grzewcza, co przekłada się na wyższe rachunki, ponieważ grzejnik musi pracować na wyższych obrotach.
  4. Zapowietrzone grzejniki przyczyniają się do powstawania korozji w instalacji c.o. Zardzewiałe elementy instalacji mogą skutkować koniecznością wymiany całego systemu.
  5. Gdy grzejniki się zapowietrzają regularnie, być może instalacja została nieprawidłowo zaprojektowana lub poszczególne elementy zostały wykonane z materiałów słabej jakości, które przepuszczają powietrze z zewnątrz.
  6. Grzejniki można w prosty sposób odpowietrzyć ręcznie. Aby usunąć powietrze z instalacji, wystarczy odkręcić zawór, a gdy woda zacznie spływać jednostajnym strumieniem, należy go zakręcić.
  7. Jeśli wolisz, aby usunięciem usterki zajął się dobry hydraulik, zachęcamy do skorzystania z naszej oferty.

Najczęściej zadawane pytania - FAQ

W przypadku zapowietrzenia, należy odpowietrzyć kaloryfer, czyli usunąć zalegające w nim powietrze. Możesz zrobić to samodzielnie lub zlecić usunięcie awarii fachowcowi.

Zapowietrzone grzejniki rozpoznasz przede wszystkim po tym, że są one ciepłe na górze i zimne na dole. Kolejnym objawem są również nietypowe dźwięki, takie jak syczenie, szum czy bulgotanie.

Oczywiście zapowietrzone grzejniki nie stanowią zagrożenia dla życia, jednak mogą powodować dyskomfort w sezonie grzewczym z powodu słabej efektywności. Należy pamiętać również o tym, że zapowietrzony grzejnik może przyczynić się do pojawienia się korozji, która jest niebezpieczna dla metalowych elementów w systemie, co może skutkować koniecznością wymiany całej konstrukcji. 

Kaloryfery zapowietrzają się w wyniku wahania ciśnienia w układzie. Innym powodem mogą być nieszczelności wynikające z niskiej jakości elementów. Częsta przyczyną zapowietrzania się grzejników jest nieprawidłowe napełnianie układu wodą.

Nowoczesne grzejniki posiadają zawory automatyczne, które nie wymagają ingerencji człowieka i odpowietrzają samodzielnie grzejniki. Odpowietrzniki automatyczne cechuje jednak duża awaryjność.

Jeśli pomimo odpowietrzenia grzejnik nie grzeje, warto sprawdzić, czy termostat pracuje prawidłowo. Ustaw głowicę na najwyższą wartość, a po kilku minutach kaloryfer powinien się rozgrzać. Jeśli grzejnik pozostaje zimny, być może zawiesiła się iglica termostatu albo unieruchomiają je zanieczyszczenia lub kamień, zwłaszcza gdy kaloryfer nie był użytkowany od miesięcy.  Inną potencjalną przyczyną może być także zbyt niskie ciśnienie w systemie, skutkujące nierównomiernym rozłożeniem ciepła.

W pierwszej kolejności należy zakręcić zawór termostatyczny i zlokalizować zawór odpowietrzający grzejnik. Jest to metalowy element ze śrubą w centralnej części, który montuje się zazwyczaj po zewnętrznej stronie kaloryfera. Następnie odkręć zawór. W tym celu skorzystaj z klucza imbusowego. Po odkręceniu zaworu usłyszysz charakterystyczne syczenie, będące oznaką uchodzącego powietrza. Gdy z grzejnika zacznie wypływać woda, należy zakręcić śrubę i gotowe.

Jeśli grzejniki zapowietrzają się notorycznie, powodem jest samodzielne dolewanie wody do instalacji. Podczas uzupełniania zbiorników na własną rękę często do systemu przedostaje się tlen. Powodem zapowietrzenia mogą być także wahania ciśnienia w instalacji centralnego ogrzewania. Przewlekły problem może świadczyć również o błędnym montażu grzejnika.