zapowietrzone grzejniki

Grzejniki w Twoim domu od jakiegoś czasu działają wyjątkowo głośno, a mimo to nie czuć, że grzeją? Zimny i głośno działający grzejnik to jasna oznaka zapowietrzenia. Zapowietrzone grzejniki powodują korozję metalowych elementów konstrukcji oraz często przyczyniają się do konieczności całkowitej wymiany rządzenia. W celu oszczędzenia czasu i pieniędzy, dowiedz się dlaczego domowe grzejniki się zapowietrzają oraz jak temu przeciwdziałać. Czy samodzielna naprawa jest możliwa, czy lepiej posłużyć się odpowiednim fachowcem?

Jeśli nie masz odpowiedniego doświadczenia oraz nie chcesz ryzykować utraty ogrzewania, z pewnością zainteresuje Cię nasz profesjonalny hydraulik. Wypełnij wygodny formularz online i umów swoją pierwszą wizytę już dzisiaj.

Zapowietrzone grzejniki – najczęstsze przyczyny

Jedną z najczęstszych przyczyn zapowietrzania się grzejników jest nieprawidłowe doprowadzanie wody do całej konstrukcji. Podczas procesu napełniania wodą, powietrze ma okazję dostać się do instalacji. Domy jednorodzinne korzystają z wody wodociągowej ze specjalnej sieci lub własnego ujęcia. To właśnie ten drugi rodzaj wody, oprócz związków magnezu i wapnia, jest bogaty w rozpuszczone cząstki powietrza.

Ilość rozpuszczonego w wodzie powietrza jest większa, jeśli mamy do czynienia z wodą o niskiej temperaturze, a problem potęguje dodatkowo wysokie ciśnienie. Zapowietrzone grzejniki powstają na skutek nieprawidłowego napełniania wodą pustej instalacji. Kiedy odkręcamy grzejnik, woda wlewa się do określonego poziomu, wypierając pozostałe powietrze. Niestety, proces ten nie jest idealny, pośpiech, który coraz częściej nam towarzyszy, zwiększa prawdopodobieństwo awarii grzejnika.

Jakie są skutki zapowietrzenia grzejnika?

Pamiętajmy, że zapowietrzone grzejniki to nie wina producenta, więc przed telefonami do biura reklamacji, zastanówmy się nad konsultacją ze specjalistą. Zapowietrzanie się jest naturalnym procesem, który bardzo trudno wyeliminować. Co innego, jeśli mówimy o skutkach długotrwałej bierności na zbierające się w grzejnikach powietrze. Dbaj o regularne usuwanie powietrza w grzejnikach, aby zapobiegać:

  • Korozji instalacji grzewczej – zapowietrzone grzejniki to idealne środowisko to rozpoczęcia procesu korozji całej instalacji grzewczej. Rdza zanieczyści zawory regulacyjne i doprowadzi do niedrożności oraz perforacji instalacji.
  • Nieefektywność cieplna – zapowietrzone grzejniki to również spadek możliwości grzewczych instalacji. Niedziałający kaloryfer spowoduje spadek komfortu życia w mieszkaniu, zwłaszcza w trakcie trwania sezonu grzewczego. Zimne mieszkanie sprzyja rozwojowi grzybów na wychłodzonych ścianach.
  • Wysokie rachunki – spadek efektywności grzejników oznacza wzrost rachunków za ogrzewanie. Zapowietrzone grzejniki pracują na wyższych obrotach, mimo oddawania mniejszej ilości ciepła.

Zapowietrzone grzejniki – spuszczanie wody

Jeśli uważasz, że spuszczenie wody z grzejnika jest konieczne, aby usunąć jego awarię, pamiętaj, żeby nie usuwać całego zładu na raz. Stosuj odwodnienia w najniższych punktach instalacji lub przy rozdzielaczach, by opróżnić pojedynczy pion lub pętle. Jeśli grzejnik nie działa, spuść wodę do naczynia, a po usunięciu usterki wlej ją z powrotem do instalacji. Woda, którą wylałeś jest już uzdatniona, więc jest lepsza niż bogata w tlen woda wodociągowa.

Przestrzegaj się przed podłączaniem do instalacji grzewczej instalacji wody uzupełniającej, chociażby ze studni czy wodociągu. Rurociąg z wodą uzupełniającą będzie posiadał manometr oraz wodomierz pozwalający Ci na kontrolowanie ilości dopuszczonej wody. W przypadku zamkniętych instalacji grzewczych, ilość dopuszczonej wody nie powinna przekraczać 5% całkowitej objętości zładu.

Grzejnik nie działa – kiedy kontaktować się z fachowcem?

Awarie grzejników to najczęściej efekt długotrwałej obojętności na pojawiające się objawy. Jeśli grzejnik jest zimniejszy niż zwykle, postaraj się zbadać poziom jego zapowietrzenia oraz, w miarę możliwości, samodzielnie usunąć nadmiar napowietrzonej wody. Wezwanie fachowca zostaw na poważniejsze usterki instalacji grzewczej lub na moment, kiedy decydujesz się na profesjonalizm, a nie na działanie na własną rękę. Doświadczony hydraulik naprawi zapowietrzony grzejnik w ciągu jednej wizyty oraz da Ci kilka porad dotyczących świadomego korzystania z grzejnika.

 

 

 

Potrzebujesz fachowca? Zobacz: Hydraulik, Odpowietrzanie kaloryferów