zatkana toaleta

Zatkana toaleta to zazwyczaj efekt naszych zaniedbań. W sytuacji, gdy toaleta się zapycha, problemem nie jest wyłącznie to, że nie możemy spełnić jednej z najbardziej podstawowych potrzeb fizjologicznych. Może bowiem dojść do zalania łazienki, a brzydki zapach i fekalia na podłodze nie należą do przyjemnych doznań. Aby oszczędzić sobie takich sytuacji, dowiedz się, jak odetkać toaletę domowymi sposobami.

Najczęstsze przyczyny zatkanej toalety

Jak wspominaliśmy już w pierwszym zdaniu naszego artykułu, nie da się ukryć, że najpopularniejsze przyczyny zapychania się toalety to te, które wynikają z jej nieprawidłowego użytkowanie. Rzadko zdarza się, aby powodem był inny czynnik. Sprawdź, co może zapchać toaletę.

Zatkana toaleta przez jedzenie

Pamiętaj, że WC to nie śmietnik, dlatego unikaj wyrzucania jedzenia do toalety. Zwłaszcza nie wylewaj do muszli oleju lub tłustych sosów, ponieważ tłuszcz osadza się na ściankach rur, zmniejszając ich światło, a tym samym może prowadzić do zatorów, blokując dalszy spływ wody.

Za dużo papieru toaletowego

Nadmierne użycie papieru toaletowego może skutkować zatkaną toaletą. Staraj się używać mniej papieru i postaw na produkt, który łatwo się spłukuje. Zbyt gruby, szorstki papier jest trudny do usunięcia z muszli i może powodować problemy z zapychaniem się.

Nieprawidłowe nawyki dotyczące wyrzucania

Wiele osób nie czyta informacji na opakowaniach produktów higienicznych, uznając, że ich miejsce jest w muszli WC i zostaną bez problemu spłukane. Nic bardziej mylnego! Toaleta zatkana plastikiem sprawia wiele problemów, dlatego podpaski, tampony, pieluchy, waciki, nawilżane chusteczki, nić dentystyczną czy patyczki do uszu bezwzględnie wyrzucamy do kosza.

Ciała obce

Niekiedy zatkana toaleta jest efektem dostania się do muszli ciała obcego, na przykład zabawki. Pamiętaj, aby opuszczać deskę i nie pozostawiać dziecka w pobliżu toalety bez nadzoru.

Zbyt niski poziom wody

Jeśli poziom wody w zbiorniku jest zbyt niski, toaleta może nie mieć wystarczającej mocy do spłukiwania nieczystości. Nieprawidłowe odprowadzanie zabrudzeń może prowadzić do zatorów.

Potrzebujesz pomocy?Zamów fachowca

Domowe sposoby udrażniania rur w WC

Zatkana toaleta to nie koniec świata. Poniżej znajdziesz sprawdzone, skuteczne sposoby na zatkaną toaletę. Jak odetkać toaletę? W pierwszej kolejności przygotuj się odpowiednio do tego zadania. Zaopatrz się w gumowe rękawice i produkty do odtykania, w zależności od tego, którą z poniższych porad wybierzesz.

Zatkana toaleta – z pomocą przychodzą soda oczyszczona i ocet

Soda oczyszczona i ocet to niezawodny duet do czyszczenia różnych powierzchni. Jak odetkać toaletę sodą i octem? Do zatkanej toalety wsyp kilka łyżek sody oczyszczonej i zalej ją szklanką octu. Pozostaw mieszankę na minimum 30 minut, aby zaczęła działać. Następnie spłucz wodę i obserwuj, czy spływa do instalacji. Jeśli nie, możesz powtórzyć czynność kilka razy, aż przyniesie pożądany efekt.

 Nieoceniony płyn do mycia naczyń

Odetkanie toalety płynem do mycia naczyń jest jednym z najprostszych rozwiązań, choć nie zawsze pomaga. Sprawdzi się w sytuacji, gdy przyczyną niedrożnej kanalizacji jest warstwa tłuszczu oblepiająca ścianki rur. Wystarczy wlać do środka muszli płyn do mycia naczyń, nie przesadzaj jednak z ilością, bo może się mocno pienić. Po około kwadransie wlej do muszli kilka litrów ciepłej wody, odczekaj chwilę i spuść wodę.

Z pomocą przychodzi specjalny przepychacz

Urządzenie z charakterystyczną gumową końcówką to obowiązkowy przedmiot w każdym domu. Skutecznie pomaga przepychać zatory, gdy wykonujemy dynamiczne ruchy góra-dół. Jeśli nie posiadasz przepychacza, możesz spróbować użyć plastikowej butelki. W pierwszej kolejności należy odciąć podstawę butelki. Dół butelki przykładamy do odpływu i podobnie jak w przypadku przepychaczki szybko poruszamy butelką w górę i w dół. Takie działanie powinno przepchać zator. Pamiętaj, żeby na górze butelka była zakręcona, ponieważ pod wpływem ciśnienia nieczystości mogą wypłynąć górą.

Metalowy wieszak

Druciany wieszak na ubrania to kolejne rozwiązanie, które może się przydać, jeśli zdecydujesz się na mechaniczne usuwanie niedrożności. Wieszak należy odgiąć tak, aby bez problemu udało się go włożyć głęboko do muszli. Taki patent poradzi sobie na przykład z zatorem spowodowanym nagromadzonym papierem.

Jaką metodę odtykania toalety wybrać?

Gdy domowe sposoby na zatkaną toaletę nie pomogą, aby udrożnić WC konieczne będzie zastosowanie specjalistycznej spirali do udrażniania rur. Do zatkanej muszli stosuje się spirale ręczne, elektryczne i ciśnieniowe. Pamiętaj o wyrzuceniu nieczystości po odetkaniu muszli do kosza, ponieważ nie należy ich spuszczać – grozi to ponownym zatorem.  Gdy użycie spiralki nie sprawdzi się w przypadku zatkanego odpływu, warto sięgnąć po preparaty chemiczne, które skutecznie usuną zator. Pamiętaj jednak, że jest to naprawdę ostateczne wyjście. Po odetkaniu niedrożnej toalety należy wyczyścić WC środkiem dezynfekującym.

Jak zapobiegać zatykaniu się toalety?

Prewencja to podstawa w zapobieganiu zatorów w WC. Aby zatkana toaleta nie była Twoim problemem, stosuj się do poniższych zasad.

Używaj odpowiedniego papieru toaletowego

Gruby, wielowarstwowy papier może zatykać toaletę. Wybieraj cieńsze, łatwo spłukujące się produkty. Ponadto używaj rozsądnej ilości papieru toaletowego podczas wizyt w toalecie.

Kup kosz na śmieci

Kosz na śmieci w łazience to wręcz obowiązek. Powinny lądować w nim wszelkie, zużyte środki higieniczne, takie jak podpaski, ręczniki papierowe czy waciki. Podchodź z rezerwą nawet do tych produktów, na których opakowaniu widnieje informacja, że nadają się do spłukiwania.

Edukuj domowników

Upewnij się, że wszyscy domownicy, zwłaszcza dzieci, wiedzą, co można, a czego nie powinno się spuszczać w toalecie. Pomoże to zapobiec przypadkowemu spłukaniu przedmiotów, które powodują zatory.

Regularna konserwacja

Regularne czyszczenie muszli klozetowej zapobiega gromadzeniu się osadów, które mogą być przyczyną zatykania się toalety.

Wymiana toalety

Jeśli masz starsze WC, wymień je na nowe. Skuteczność spłukiwania w starszych toaletach jest mniejsza i zwiększa ryzyko zatkania.

Natychmiast rozwiązuj problemy z hydrauliką

Jeśli zauważysz powolne odprowadzanie, nagłe podnoszenie się poziomu wody i jej opadanie lub inne oznaki problemów z kanalizacją, rozwiązuj je natychmiast samodzielnie lub korzystając z pomocy hydraulika, aby zapobiec większym problemom. Zachęcamy do skorzystania z naszej oferty. Specjalista od usterka.pl bez trudu poradzi sobie z udrażnianiem rur.

Potrzebujesz pomocy?Zamów fachowca

 Zaopatrz się w przepychacz

Jeśli zauważysz zbyt powolny odpływ wody lub niewielki zator, reaguj od razu. Użyj przepychacza, żeby usunąć problem, dzięki czemu drobne niedrożności zostaną rozbite i przepchnięte.

Potrzebujesz fachowca? Zobacz: Hydraulik, Udrażnianie rur

Podsumowanie

  1. Zatkana toaleta to poważny problem, ponieważ nie tylko uniemożliwia spełnienie podstawowych potrzeb fizjologicznych, ale również grozi zalaniem łazienki.
  2. Powodem zatoru w toalecie może być zbyt duża ilość papieru, wyrzucanie do muszli jedzenia i środków higienicznych.
  3. Zdarza się także, że niedrożność jest spowodowana ciałem obcym lub zbyt niskim poziomem wody.
  4. Aby odblokować toaletę, możesz wykorzystać sprawdzone sposoby z użyciem domowych środków, takich jak ocet, soda czy płyn do mycia naczyń.
  5. Gdy toaleta jest zatkana, warto skorzystać z przepychacza lub plastikowej butelki. Z pomocą przychodzi również metalowy wieszak.
  6. Jeśli domowe metody nie pomagają, konieczne będzie użycie specjalistycznej spirali lub środków chemicznych.
  7. Żeby uniknąć zatorów w przyszłości, należy regularnie czyścić toaletę, używać odpowiedniego papieru, zaopatrzyć się w kosz na śmieci w łazience i unikać wyrzucania środków higienicznych oraz jedzenia do WC.
  8. Warto zaopatrzyć się w przepychacz i w przypadku wystąpienia niewielkich niedrożności reagować od razu, aby uniknąć pogłębienia się problemu.

Najczęściej zadawane pytania - FAQ

Wiele osób poszukuje informacji, jak szybko i skutecznie udrożnić toaletę domowymi środkami. Z pomocą przychodzi między innymi płyn do mycia naczyń, ocet oraz soda oczyszczona. Z mechanicznych sposobów najlepiej sprawdzi się przepychacz. Jeśli nie posiadasz go w domu, możesz skorzystać z metody z użyciem butelki, o którym pisaliśmy wyżej. W przypadku zatorów z papieru toaletowego może poradzić sobie także metalowy wieszak.

Jest to jedno z rozwiązań w przypadku zatkanej toalety, jednak staraj się korzystać z niego w ostateczności. Użycie zbyt dużej ilości produktu w formie granulek może bowiem pogłębić zator. Zamiast granulek wybierz kret w żelu, który dzięki płynnej formule nie grozi większą niedrożnością. Postępuj według instrukcji na opakowaniu oraz zachowaj wszelkie zasady bezpieczeństwa, ponieważ jest to silnie żrąca substancja.

Wlewanie wrzątku do muszli klozetowej to nie najlepszy pomysł, ponieważ może skończyć się uszkodzeniem ceramiki oraz uszczelek. Nagła zmiana temperatury może skutkować pęknięciem toalety.