zatkana toaleta

Zatkana toaleta może nas spotkać zarówno w domowym zaciszu, jak i na Dworcu Centralnym. Niedrożność rur w Warszawie to nie jest co prawa nasze zmartwienie, ale jedzenie lub papier w rurach naszego mieszkania — jak najbardziej. Zapchana toaleta pogarsza warunki higieniczne panujące w naszej łazience, a ponadto całkowicie uniemożliwia spełnienie jednej z najbardziej podstawowych potrzeb fizjologicznych. Aby oszczędzić sobie nieprzyjemnych sytuacji, dowiedz się, jak odetkać toaletę domowymi sposobami.

Zatkana toaleta — Dlaczego toaleta się zapycha?

Nie da się ukryć, że najpopularniejsze przyczyny zatkania toalety są również najbardziej prozaicznymi przyczynami. W lwiej części przypadków nie jest to wada instalacji wodnej, niedrożność rur położonych w ścianach czy uszkodzenie zaworów. Zatkana toaleta to oczywiście efekt nieprawidłowego użytkowania tejże toalety. Wśród najczęściej występujących czynników zapchania, można wymienić m.in.:

  • Toaleta zatkana jedzeniem. Resztki jedzenia osadzają się w początkowej części rury, blokując dalszy spływ wody.
  • Zbyt duża ilość papieru toaletowego. Podobnie jak w przypadku jedzenia, papier osadza się na dnie muszli i skutecznie uniemożliwia wodzie jakikolwiek przepływ.
  • Zapchanie toalety może być również skutkiem wyrzucania do toalety materiałów, które zwykle wyrzucilibyśmy do śmietnika. Chodzi to o m.in.: waciki, podpaski, patyczki do uszu oraz nakrętki. Toaleta zatkana plastikiem sprawi nam najwięcej problemów.
  • Zatykanie się rur w łazience może być skutkiem awarii spłuczki.

Niepoprawne korzystanie z urządzeń sanitarnych w naszym mieszkaniu to jedno. Gorzej, jeśli napotkamy na nieprzyjemne skutki naszego niedbalstwa. Zapchanie muszli to przede wszystkim rozwój bakterii, brzydki zapach, blokada użytkowania oraz w skrajnych przypadkach, wylanie wody z muszli. Jeżeli cenisz sobie swoje zdrowie i świetny stan posadzki w łazience — pamiętaj o regularnym czyszczeniu toalety.

Domowe sposoby na zapchaną muszlę

Profilaktykę mamy więc za sobą, co jeśli toaleta jest już zapchana? Jak przygotować się do jej udrażniania? Samodzielne usunięcie zatoru w toalecie jest właściwie banalnie proste. Najważniejszym etapem całego procesu są odpowiednie przygotowania. Szybkie i skutecznie odetkanie przepływu wody będzie wymagało od Ciebie zaopatrzenia się w gumowe rękawice, akcesoria do odtykania, sprzęt do odtykania oraz maskę ochronną. Oczywiście istnieją również bardziej specjalistyczne sposoby, którym nie oprze się żadna zatkana toaleta, ale w tym artykule skupiamy się wyłącznie na sposobach domowych.

Odetkanie toalety płynem do mycia naczyń

Tak, pierwszy prezentowany przez nas sposób jest również tym najprostszym. Przygotuj płyn do mycia naczyń oraz kilka litrów ciepłej wody. Wlej płyn do muszli, w której zalega woda, a następnie odczekaj od 15 do 20 minut. Po odczekaniu wyznaczonego czasu wlej do muszli ciepłą wodę i po dłuższej chwili spuść wodę. Odetkanie muszli płynem nie jest najskuteczniejszym sposobem, ale sprawdzi się w przypadku zapchania muszli papierem toaletowym.

Zatkana toaleta a soda oczyszczona

Soda oczyszczona i ocet to dwójka najlepszych przyjaciół każdej domorosłej złotej rączki. Sodą i octem wyczyścimy lodówkę, pralkę, a nawet zmywarkę. Do zatkanej toalety wsyp kilka łyżeczek sody, a po chwili zalej wszystko połową szklanki octu. Po kilku minutach spuść wodę i obserwuj, czy woda zgodnie z naszym życzeniem spływa w odmęty instalacji. Jeśli nie, powtarzaj cały proces do skutku.

Nasz najlepszy przyjaciel — przepychacz sanitarny

Jeżeli powyższe sposoby zawiodły, a nie chcesz korzystać ze specjalistycznych środków do czyszczenia, zatkana toaleta nie oprze się klasycznemu przepychaczowi. Przyciśnij gumową końcówkę narzędzi do odpływu, a następnie przyciśnij. Gdy ciśnienie pod końcówką spadło do minimum, pociągnij energicznie za przepychacz. Całą czynność powtarzaj aż do skutku.

Zatkana toaleta i kret — Czy jest to dobre połączenie?

Wszyscy to wiemy i nie trzeba tego powtarzać. Kret jest królem wszelkich środków chemicznych do czyszczenia naszych domowych instalacji. Jeśli zamierzasz skorzystać ze środków chemicznych, dokładne instrukcje postępowania znajdziesz na opakowaniu. My natomiast postaramy się doradzić, co zrobić, gdy zatkana toaleta jest zanadto uciążliwa. Po pierwsze, pamiętaj, że od zbyt dużej ilości środka chemicznego toaleta może zapchać się jeszcze bardziej. W tym wypadku wszystko, czego potrzebujesz to czajnik świeżo zagotowanej wody. Wlej ciepłą wodę do muszli i czekaj, aż cały zator się rozpuści. Stosując środki chemiczne, pamiętaj również o zachowaniu wszelkich zasad bezpieczeństwa. Są to najczęściej środki silnie żrące, dlatego obecność rękawiczek i maski ochronnej jest obowiązkowa.

To by było na tyle. Większość z przedstawionych przez nas sposobów na zapchaną toaletę to proste czynności dostępne dla każdego z nas. Zwróć jednak uwagę, że przepychanie lub zalewanie muszli środkami żrącymi powinno być ostatecznością. Pamiętaj o regularnym czyszczeniu toalety i zapomnij o wrzucaniu do niej resztek jedzenia lub odpadów z tworzywa sztucznego.

Potrzebujesz fachowca? Zobacz: Hydraulik, Udrażnianie rur