brzydki zapach z pralki

Brzydki zapach z pralki to oznaka pojawienia się grzybów i bakterii w Twoim urządzeniu. Jakie są przyczyny tego problemu? Jak pozbyć się przykrej woni? Przeczytaj nasz dzisiejszy wpis i dowiedz się więcej na ten temat.

Nieprzyjemny zapach z pralki – przyczyny

Przykry zapach z pralki jest najczęściej związany z niedostateczną pielęgnacją urządzenia. Powodem może być również niewłaściwe użytkowanie pralki. Poniżej znajdziesz najczęstsze przyczyny wydobywającego się brzydkiego zapachu z pralki.

Zamykanie pralki od razu po zakończonym praniu

Po każdym praniu należy pozostawić otwarte drzwiczki pralki, aby odprowadzić wilgoć. To właśnie wilgoć zalegająca w bębnie i wszystkich zakamarkach pralki sprzyja rozwojowi grzybów, dlatego nigdy nie zamykaj pralki, gdy jej wnętrze jest mokre.

Zostawianie prania w urządzeniu

Brzydki zapach z pralki to często również efekt pozostawiania prania wewnątrz pralki po skończonym cyklu. Mokre ubrania, które zalegają wewnątrz bębna w pralce, zaczynają gnić i pozostawiają nieprzyjemny zapach zarówno w urządzeniu, jak i na odzieży. Pamiętaj, aby wyjmować ubrania zaraz po zakończeniu cyklu prania.

Brudny dozownik

Niewiele z nas zdaje sobie sprawę z tego, że brzydki zapach z pralki to bardzo często wina dozownika detergentów. W nieczyszczonym dozowniku resztki lepkich płynów, mleczek i koncentratów zaczynają gnić, a zapach przenika do pralki i ubrań podczas prania. Problem może dotyczyć także szuflady na proszek. Mokry proszek do prania lubi osadzać się na ściankach szuflady i z czasem zaczyna również gnić.

Zapchany filtr

Kolejnym elementem pralki, który może powodować nieprzyjemny zapach, jest filtr. Zapycha się on resztkami detergentów, włosami i innymi drobnymi przedmiotami, które z czasem zaczynają gnić. Należy wyczyścić filtr, aby pozbyć się nieprzyjemnej woni.

Potrzebujesz pomocy?Zamów fachowca

Pranie w niskiej temperaturze

Pranie odzieży w niskiej temperaturze jest bardziej energooszczędne, jednak nie zabija skutecznie bakterii i zarodników pleśni. Wybierając stale programy o temperaturze 20-40 stopni, pozwalasz na dalszy rozwój pleśni, co jest powodem przykrego zapachu z bębna.

Nadużywanie detergentu

Wiele osób lubi, gdy odzież po wyjęciu z pralki pachnie intensywnie środkiem piorącym, dlatego dodaje więcej koncentratu do prania lub płukania niż zaleca producent. Paradoksalnie użycie większej ilości detergentu powoduje osadzanie się środków piorących we włóknach ubrań, ponieważ pralka nie jest ich w stanie wypłukać. To z kolei przyczynia się do nieprzyjemnego zapachu ubrań, a także zalegania resztek środka piorącego wewnątrz urządzenia. Z czasem lepka warstwa zaczyna gnić i dlatego z pralki wydobywa się przykra woń.

Brak wentylacji

Jeśli pralka znajduje się w zamkniętym pomieszczeniu o słabej wentylacji, może nie wyschnąć prawidłowo pomiędzy cyklami. Wilgoć ta może przyczyniać się do rozwoju pleśni i grzybów, powodując brzydki zapach pralki.

Jak usunąć brzydki zapach z pralki?

Jak już wiesz, brzydki zapach z pralki to efekt niewłaściwego użytkowania urządzenia oraz niedostatecznej pielęgnacji. Na szczęście usunięcie przykrej woni ze sprzętu AGD nie wymaga wiele wysiłku oraz użycia kosztownych środków do czyszczenia. Poznaj domowe sposoby na pozbycie się nieprzyjemnego zapachu z pralki.

Z pomocą przychodzi ocet

Ocet spirytusowy to tani produkt, który jest niezastąpiony podczas porządków w domu. Świetnie sprawdza się także w przypadku neutralizowania nieprzyjemnych zapachów z pralki. Dodatkowo odkaża i usuwa bakterie. W celu pozbycia się zapachu z pralki, dwie szklanki octu wlewamy do pojemnika na proszek lub bezpośrednio do wnętrza pralki. Następnie uruchamiamy program w wysokiej temperaturze, najlepiej 90 stopni. Po skończonym praniu możesz przetrzeć octem także gumową uszczelkę, drzwiczki i szufladę na detergenty.

Nieoceniona moc sody oczyszczonej

Osoby, którym przeszkadza mocny, charakterystyczny zapach octu, mogą skorzystać z sody oczyszczonej, która również świetnie neutralizuje przykry zapach. Pół szklanki sody wsypujemy do szuflady na proszek do prania i nastawiamy tzw. puste pranie, czyli bez wsadu, wybierając program z możliwie wysoką temperaturą. Drugim sposobem jest wsypanie większej ilości sody, mniej więcej 1,5 szklanki, bezpośrednio do bębna.

Wypróbuj kwasek cytrynowy

Przyjemny aromat kwasku cytrynowego także usunie brzydki zapach z pralki. Dodatkowo ten środek świetnie radzi sobie z kamieniem. Aby wyczyścić pralkę przy pomocy kwasku, wsyp bezpośrednio do wnętrza pralki 6 opakowań kwasku (opakowania po 20 g). Ustaw najdłuższy program prania w najwyższej temperaturze i gotowe.

Używaj odpowiedniej ilości detergentu

Używaj detergentów według zaleceń producenta oraz biorąc pod uwagę wielkość wsadu, jeżeli Twoje urządzenie nie posiada funkcji auto dozowania. Używanie zbyt dużej ilości środków piorących wcale nie powoduje przyjemniejszego zapachu ubrań, wręcz przeciwnie, źle wypłukany proszek lub płyn gromadzi się we włóknach odzieży powodując zjełczały zapach. Resztki detergentów gromadzą się w pralce, co wiąże się z koniecznością częstszego czyszczenia urządzenia.

Czyść regularnie filtr

Aby zlikwidować brzydki zapach z pralki, pamiętaj, żeby regularnie czyścić filtr pralki, ponieważ tak jak wspominaliśmy wcześniej, zatyka się on włosami i innymi zanieczyszczeniami. Filtr znajduje się zwykle z przodu urządzenia, za specjalną klapką.

Potrzebujesz pomocy?Zamów fachowca

Dbaj o czystość podajnika na detergenty

Dodatkowej pielęgnacji wymaga dozownik na płyn do płukania i szuflada na proszek. Myj podajnik pod bieżącą wodą przynajmniej raz w miesiącu i przecieraj go octem.

Potrzebujesz fachowca? Zobacz: Naprawa pralek, Serwis AGD

Podsumowanie

  1. Przyczyną nieprzyjemnego zapachu z pralki jest pojawiający się w niej grzyb. Jest to przeważnie efekt naszych niedopatrzeń i zaniedbań. Do rozwoju pleśni prowadzi wilgoć wywołana przez zamykanie drzwi pralki zaraz po skończonym cyklu prania, jak również pozostawianie ubrań w pralce po zakończeniu pracy urządzenia.
  2. Zapach stęchlizny z pralki to także efekt prania w zbyt niskiej temperaturze oraz używania zbyt dużej ilości środków piorących.
  3. Zdarza się również, że za powstanie nieprzyjemnego zapachu odpowiada niewłaściwa wentylacja w pomieszczeniu. Brak przewiewu uniemożliwia wyschnięcie wnętrza bębna, a wilgotne środowiska sprzyja rozwojowi bakterii.
  4. Źródłem nieprzyjemnego zapachu bywa też zapchany filtr oraz brudny podajnik na detergenty. Szczególnie zatkany detergentami i włosami filtr może wywoływać uciążliwy smród.
  5. Aby pozbyć się brzydkiego zapachu, należy odpowiednio używać pralki oraz zadbać o właściwą pielęgnację.
  6. Jeśli chcesz usunąć nieprzyjemny zapach z pralki, zastosuj do jej wyczyszczenia ocet, sodę oczyszczoną lub kwasek cytrynowy. Aby każdy z tych środków zadziałał prawidłowo, ustaw tzw. puste pranie przy wykorzystaniu najwyższej temperatury.
  7. Pamiętaj również o stosowaniu odpowiedniej ilości środków piorących, wietrzeniu bębna po praniu oraz czyszczeniu filtra, a brzydki zapach z pralki nie będzie Twoim problemem.

Najczęściej zadawane pytania - FAQ

W przypadku, gdy brzydko pachnie z pralki, powodem jest rozwój grzybów wewnątrz urządzenia. Zadbaj o dokładne wyczyszczenie pralki, używając produktów dostępnych w domu, takich jak ocet, soda czy kwasek cytrynowy lub sięgając po profesjonalne środki czyszczące. Zadbaj również o czystość filtra, gumowej uszczelki i szufladki na detergenty.

Jeśli pranie śmierdzi stęchlizną, najprawdopodobniej w Twojej pralce rozwija się grzyb. Aby poradzić sobie z tym problemem, pamiętaj o wietrzeniu pralki po każdym praniu. Nigdy nie zostawiaj też ubrań w bębnie pralki po skończonym cyklu. Przykry zapach dochodzący z bębna może wiązać się także z praniem w zbyt niskiej temperaturze, która nie jest w stanie zabić skutecznie pleśni i bakterii.

Ocet wlewamy do szuflady na proszek do prania lub bezpośrednio do bębna.

Aby usunąć nieprzyjemny zapach z urządzenia, skorzystaj z sody oczyszczonej. Możesz wsypać ją do szuflady na proszek lub bezpośrednio do bębna. Decydując się na pierwszą opcję, wystarczy użyć około pół szklanki sody. W przypadku drugiego rozwiązania należy zastosować więcej wodorowęglanu sodu – około 1,5 szklanki.

Soda oczyszczona jest często stosowanym środkiem podczas sprzątania różnych powierzchni. Jej używanie jest w pełni bezpieczne i nie zaszkodzi Twojej pralce.

Jedną z metod czyszczenia pralki jest użycie octu spirytusowego. Możesz wlać go bezpośrednio do bębna pralki lub do szuflady na proszek do prania.