brzydki zapach z pralki

Nieprzyjemny zapach z pralki, oprócz bycia wyjątkowo przykrym doświadczeniem, jest również oznaką pojawienia się grzybów i bakterii w Twoim urządzeniu. W zależności od intensywności zapachu możemy mieć do czynienia z początkową fazą rozwoju grzybów lub całkowitym zagrzybieniem pralki. Na szczęście, usunięcie przykrego zapachu nie wymaga trudnych napraw, a bardzo często wystarczy zwykłe czyszczenie. Czy brzydki zapach z pralki może być objawem poważniejszej usterki? Dowiedz się jak usunąć nieprzyjemny zapach i co robić, aby więcej się na niego nie natknąć.

Jeśli poszukujesz specjalistów od naprawy pralek, z pewnością zainteresuje Cię nasz profesjonalny serwis AGD.Wypełnij krótki formularz internetowy na stronie usterka.pl i czekaj na wizytę fachowca jeszcze tego samego dnia.

Skąd bierze się brzydki zapach z pralki?

Najczęstsze przyczyny nieprzyjemnego zapachu to przede wszystkim wszelkie oznaki nieodpowiedniego czyszczenia urządzenia. Zachowanie higieny pracy pralki to podstawa, która pozwala na osiągnięcie przez nią długowieczności.Pamiętajmy, że pralka ma codzienny kontakt z brudnymi, przemoczonymi ubraniami, które z dnia na dzień zostawiają w niej coraz więcej nieczystości. Brzydki zapach z pralki to efekt:

  • Zamykania mokrej pralki — Po skończonym cyklu prania, pralkę zostawiamy otwartą. W ten sposób szybciej pozbędziemy się wilgoci nagromadzonej podczas całego procesu.
  • Zostawiania prania w urządzeniu — Pamiętaj, aby po każdym praniu dokładnie opróżnić bęben pralki, nawet jeśli nie masz gdzie powiesić wypranych ubrań. Pozostawione rzeczy zaczną gnić i zostawią w środku wyjątkowo brzydki zapach.
  • Zapchanego filtru — Regularnie czyść filtr pralki, poszukując w nim małych przedmiotów lub kępek włosów.
  • Brudny dozownik — Niewiele z nas zdaje sobie z tego sprawę, ale brzydki zapach z pralki to bardzo często wina samego dozownika. Nieczyszczony dozownik rozpoczyna proces gnicia, a zapach powoli przenika we wnętrze pralki. Dozownik jest szczególnie narażony na gnicie, jeśli korzystamy z lepkich koncentratów do prania lub płynów.

Brzydki zapach z pralki? Jak się go pozbyć?

Nie oszukujmy się, główną przyczyną nieprzyjemnego zapachu wydobywającego się z pralki jest niechlujstwo lub zaniedbanie. Pozbywanie się grzyba lub bakterii sprowadza się regularnego czyszczenia urządzenia, tak aby nie doprowadzić do podobnej sytuacji. Pralkę możemy czyścić przy użyciu specjalnych środków chemicznych, ale zwolennicy naturalnych środków czyszczących również znajdą coś dla siebie. Brzydki zapach z pralki usunie m.in.:

  • Ocet spirytusowy — Ocet skutecznie zneutralizuje nieprzyjemny zapach z pralki, dodatkowo odkazi i odkamienicały bęben lodówki. Jest łatwo dostępny i tani. Pamiętaj jednak, że sam w sobie nie pachnie zbyt dobrze, dlatego będziesz potrzebował trochę czasu, zanim znowu rozpoczniesz korzystanie z pralki.
  • Soda oczyszczona — Zawsze niezawodna soda nie tylko wyeliminuje brzydki zapach z pralki, ale pomoże w dezynfekcji i generalnym odświeżeniu urządzenia. Dostępna w niemal każdym sklepie i jest zawsze przydatna. Warto zaopatrzyć się nawet bez potrzeby odkażania pralki.
  • Środki chemiczne do czyszczenia pralki — Specjalne płyny na bazie chloru lub kwasu cytrynowego zdezynfekują, pochłoną zapach i pomogą odkamienić pralkę. Oprócz tego środki chemiczne zabezpieczą bęben pralki przed korozją.
  • Kwasek cytrynowy — Tani i dostępny niemal wszędzie. W szybki sposób wyeliminuje nieprzyjemny zapach i dokładnie wyczyści bęben lub dozownik.

Jak użyć któregokolwiek z wyżej wymienionych środków? Ustaw tzw. „puste pranie” z wybranym przez siebie naturalnym lub chemicznym środkiem czyszczącym, a następnie wybierz najwyższą możliwą temperaturę. Wlej szklankę sody oczyszczonej z octem lub ocet spirytusowy do bębna pralki, lub dozownika, a po skończonym cyklu dokładnieprzemyj ją z pozostałości. Brzydki zapach z pralki to wynik zaniedbania jednego z najważniejszych urządzeń w Twoim domu. Pamiętaj o regularnym czyszczeniu i nie zapominaj o niezostawianiu w pralce świeżo wypranych ubrań. Higiena to podstawa, która pozwoli Ci jeszcze długo korzystać ze swojej ulubionej pralki.

Potrzebujesz fachowca? Zobacz: Naprawa pralek, Serwis AGD