garnki na indukcję, garnki d płyty indukcyjnej, zestaw garnków do indukcji, komplet garnków do indukcji

Płyta indukcyjna coraz częściej gości w domach Polaków. Nic w tym dziwnego, ponieważ umożliwia szybkie przygotowywanie potraw. Posiada wiele dodatkowych funkcji, takich jak łączone pola grzewcze czy zabezpieczenie przed dziećmi. Nie sprawia również problemów w czyszczeniu. Należy jednak pamiętać, że aby móc z niej korzystać, potrzebne są specjalne garnki do płyty indukcyjnej. Dziś podpowiemy, jakie garnki wybrać do płyty indukcyjnej. Przedstawimy najciekawsze zestawy garnków do płyt indukcyjnych, których zakup warto rozważyć przy okazji wymiany starej kuchenki na płytę indukcyjną. Ponadto podpowiemy, na co zwrócić uwagę kupując garnki na indukcję.

Garnki do kuchenki indukcyjnej-oznaczenie

Przede wszystkim garnki na kuchenkę indukcyjną muszą posiadać odpowiednie oznaczenia. Na dnie lub opakowaniu garnka powinien znajdować się symbol zwojnicy, przypominającej kształtem spiralkę. Gwarantuje to, że rondelki czy patelnia będą wykrywane przez urządzenie. Jeśli posiadasz garnki bez oznaczenia i chcesz sprawdzić, czy możesz ich użyć do płyty indukcyjnej, z pomocą przychodzi magnez. Garnki indukcyjne posiadają ferromagnetyczne dno, które przyciąga magnes. Jeśli garnek nie przyciągnie magnesu, oznacza to, że niestety musisz wyposażyć kuchnię w specjalne garnki do płyty indukcyjnej.

Dobre garnki na indukcję – zwróć uwagę na dno

Duże znaczenie ma również grubość dna garnka. Zwykle grubość dna wynosi od 5 do 10 mm. Większość naczyń, które możemy dostać w marketach, posiada podwójne dno. Najlepsze są jednak garnki z dnem składającym się minimum z 3 warstw. W zasadzie im więcej warstw, tym lepiej, ponieważ dzięki temu garnki posłużą nam znacznie dłużej. Cienkie dno może z czasem się odkształcać, niedokładnie przylegać do płyty, a tym samym nierównomiernie rozprowadzać ciepło. Na rynku są dostępne garnki nawet z 6 warstwami, dlatego warto zawsze zapoznawać się z dokładną specyfikacją produktu.

Liczy się rozmiar!

Jeśli zamierzasz kupić płytę indukcyjną z wydzielonymi polami grzewczymi, średnica garnka musi być mniejsza lub dokładnie taka sama jak wielkość danego pola grzewczego. Szczegółowe informacje na temat rekomendowanych rozmiarów garnków znajdziesz w instrukcji obsługi urządzenia. Coraz częściej producenci wyposażają płyty w specjalne sensory, które wykrywają wielkość garnka i wtedy nie musisz martwić się o odpowiednie dopasowanie rozmiarów naczyń do pola.

Zwróć uwagę na uchwyty i pokrywki

Wybierając garnki na indukcję, warto zwrócić uwagę na uchwyty nieprzewodzące ciepła, na przykład wykonane z silikonu. Uchroni Cię to przed poparzeniem w trakcie gotowania. Niektóre firmy proponują garnki z odczepianymi uchwytami, które można wykorzystywać do przygotowywania potraw w piekarniku. Z kolei pokrywki powinny posiadać otwór na odprowadzanie pary. Zwykle wykonuje się je ze stali nierdzewnej lub żaroodpornego szkła.

Materiał wykonania

Garnki do płyty indukcyjnej mogą być wykonane z wielu materiałów, które różnią się od siebie trwałością. Najczęściej wybierane do płyty indukcyjnej są garnki ze stali nierdzewnej. Na rynku można znaleźć zarówno tańsze, jak i droższe modele, w zależności od grubości dna. Łatwo utrzymać je w czystości i nie są toksyczne. Szybko i równomiernie rozprowadzają ciepło oraz są odporne na uszkodzenia. Błyskawicznie nagrzewają się też garnki żeliwne, które cechuje niezwykła trwałość oraz… spora waga. Jest to zapewne ich największy minus, zwłaszcza jeśli chcesz przygotować w nich posiłki dla wieloosobowej rodziny. Popularnością cieszą się także garnki teflonowe i emaliowane, należy jednak do mieszania potraw używać drewnianych łopatek i łyżek, ponieważ stosunkowo łatwo można zarysować ich powierzchnię i nie będą nadawać się do dalszego użytku. Na rynku znajdziemy też garnki ceramiczne, które oprócz niewątpliwych walorów estetycznych zapewniają nietoksyczność. Niestety są bardzo narażone na uszkodzenia i nie sprawdzą się u osób, które gotują często.

Potrzebujesz pomocy?Zamów fachowca

Garnki na indukcję ranking

W naszym zestawieniu znalazły się komplety garnków różnych producentów. Wzięliśmy pod uwagę zestawy cieszące się najlepszymi ocenami i największą popularnością na Ceneo.pl. Uwzględniliśmy dobre zestawy garnków indukcyjnych z różnych półek cenowych.

Ambition Berry 6 elementów

Komplet garnków do kuchenki indukcyjnej Ambition Berry składa się z 6 elementów. W zestawie znajdują się 3 garnki wykonane ze stali nierdzewnej z pokrywkami, które można myć w zmywarce. Garnki na indukcję Ambition posiadają warstwową konstrukcję dna, składającą się z żelaza i aluminium. Bez wątpienia dużym plusem zestawu jest niska cena – komplet można kupić już od 145 złotych.

Obsidian Zwieger 6 elementów

Zestaw garnków do kuchenki indukcyjnej Zwieger Obsidian kosztuje około 600 złotych. W komplecie znajdziemy garnki z odlewanego aluminium z 3-warstwową powłoką nieprzywierającą Greblon 3+, dodatkowo utwardzoną ceramicznie. Zestaw garnków do płyt indukcyjnych Zwieger posiada silikonowe uchwyty chroniące przed poparzeniem. Ich dużą zaletą jest możliwość zapiekania w piekarniku do temperatury 280 stopni Celsjusza.

Gerlach Superior 10 elementów

Garnki ze stali nierdzewnej do płyty indukcyjnej Gerlach Superior znajdziemy w cenie od 749 złotych. W skład zestawu wchodzi 5 garnków z pokrywkami, wykonanych z wysokiej jakości stali nierdzewnej 18/10. Garnki na indukcję Gerlach posiadają trójwarstwowe dno z wkładem z aluminium, które zapewnia szybsze przygotowywanie posiłków. Ponadto naczynia mają wygodne miarki ułatwiające odmierzanie płynów. Komplet garnków na indukcję Gerlach można myć w zmywarce i używać w piekarniku do temperatury 180-200 stopni Celsjusza.

Tefal Elementary 12 elementów

Zestaw garnków do indukcji Tefal Elementary został wykonany ze stali nierdzewnej 18/10 z domieszką chromu oraz niklu, co stanowi najlepszej jakości materiał do produkcji garnków i patelni. Dno garnków wykonano w nowoczesnej technologii High Impact Bonding, która zapobiega odkształcaniu i rozprowadza szybciej ciepło. Garnki na indukcję Tefal posiadają wewnątrz wygodne wskaźniki do odmierzania i można je myć w zmywarce. W komplecie znajdują się również 2 patelnie z nieprzywierającą powłoką non-stick. Za cały zestaw zapłacimy od 589 złotych.

 

Nie wybieramy jednego zwycięzcy, ponieważ wszystkie garnki zasługują na uznanie. Jeśli mielibyśmy jednak doradzić w wyborze jednego z kompletów, byłby to zapewne zestaw Gerlach Superior lub Tefal Elementary ze względu na wysoką jakość wykonania, cenę oraz możliwość zmywania w zmywarce. Mamy nadzieję, że dzięki naszym wskazówkom i polecanym produktom znajdziesz dla siebie najlepszy zestaw garnków na indukcję 😊

 

To może Cię zainteresować:

Płyta indukcyjna – jaką kupić?

Czyszczenie płyty indukcyjnej

Potrzebujesz pomocy?Zamów fachowca

 

Potrzebujesz fachowca? Zobacz: Serwis AGD