Zlew jest często traktowany jako drugorzędny element kuchni. To duży błąd, ponieważ jest częścią tak zwanego trójkąta roboczego, dlatego odpowiednio dobrany, współgra z całym pomieszczeniem i sprawia, że zmywanie staje się bardziej komfortowe, a praca w kuchni ergonomiczna. Jaki zlewozmywak wybrać? Przeczytaj nasz dzisiejszy wpis i dowiedz się jaki zlewozmywak do kuchni będzie najlepszy dla Ciebie. Dzięki naszym poradom, zakup zlewozmywaka z pewnością nie będzie stanowić najmniejszego problem
Spis treści
Jaki zlewozmywak kupić? Kilka słów o funkcjonalności
Zanim przejdziemy do parametrów, które pomogą Ci odpowiedzieć na pytanie, jaki zlewozmywak wybrać, skupmy się chwilę na trójkącie roboczym, zapewniającym ergonomię pracy w kuchni. Czym jest trójkąt roboczy? Jego inna nazwa to trójkąt funkcjonalny. Ma on na celu zapewnienie lepszej pracy w kuchni, dzieląc ją na strefy. Pozwala to uniknąć biegania po całym pomieszczeniu w celu nalania wody czy umycia produktów spożywczych. W idealnym układzie kolejno w pobliżu siebie znajdują się: lodówka, zlew i kuchnia. W praktyce, po wyjęciu produktów z lodówki myjemy je w zlewie, przygotowujemy do dalszej obróbki na blacie i smażymy lub gotujemy na płycie lub kuchence. A więc, jak widać, zlew stanowi niezwykle ważny element kuchni. Poniżej postaramy się ująć najważniejsze kwestie związane z jego wyborem.
Jaki zlewozmywak wybrać? –materiał ma znaczenie
Niegdyś w kuchniach królowały zlewozmywaki żeliwne, jednak powoli, decydując się na remont kilkudziesięcioletniego pomieszczenia, odchodzą one do lamusa. Ich miejsce zastępują różne rodzaje zlewozmywaków – zlew granitowy, stalowy, z konglomeratu albo ceramiczny. Materiał zlewozmywaka ma znaczenie, o czym przekonasz się za chwilę, a oferta na rynku jest niezwykle bogata. Znaleźć można zlewozmywaki w różnych rozmiarach, kolorach i kształtach, co znacznie ułatwia realizację wizji dotyczącej tego, jak ostatecznie ma prezentować się kuchnia.
Jaki zlewozmywak kupić? Zlewozmywak ze stali nierdzewnej
Zlewozmywaki stalowe są stosunkowo tanie, a przy tym odporne na działanie temperatury i środków czyszczących. Stalowy zlewozmywak niestety wymaga regularnej pielęgnacji, gdyż widać na nim zacieki. Należy unikać do ich czyszczenia ostrych gąbek i druciaków, ponieważ łatwo zarysować ich powierzchnię. Jaki zlewozmywak stalowy wybrać? Zdecydowanie nie ten najtańszy, staraj się szukać zlewów z wykończeniem szczotkowanym. Dobrym wyborem będzie również zlew stalowy z wykończeniem powierzchni w strukturze lnu. Co to oznacza? Dzięki specjalnym przetłoczeniom na powierzchni zlewozmywaka, jest on nawet o 60% bardziej odporny na zarysowania
Jaki zlewozmywak wybrać? Zlewozmywak granitowy
Dużą zaletą zlewozmywaków granitowych jest to, że nie widać na ich powierzchni zabrudzeń. Łatwo utrzymać je w czystości, ponieważ na gładkiej powierzchni trudniej osadzają się wszelkie zanieczyszczenia. Trwałość kamieni naturalnych jest bardzo duża, dzięki czemu zlewy kuchenne granitowe są wytrzymałe na działanie wysokich temperatur. Ważna jest jednak regularna pielęgnacja zlewozmywaków granitowych. Niektóre produkty, takie jak soki z warzyw czy owoców mogą powodować na ich powierzchni wybarwienia. Żeby chronić zlew granitowy przed zabrudzeniami i przebarwieniami, warto pamiętać o jego regularnej impregnacji. Minusem jest też jego wysoka cena. Jaki wybrać zlewozmywak granitowy ? Z pewnością z gotowym otworem montażowym, aby uniknąć jego popękania w trakcie wywiercania otworu. To z kolei od razu wymaga przemyślenia, z której strony ma znajdować się komora zlewu, a z której ociekacz.
Jaki zlewozmywak wybrać? A może zlewozmywak kompozytowy?
Jest to tańsza alternatywa dla zlewozmywaków granitowych. Powstają one z piasków pochodnych granitu, na przykład kwarcu i zawierają większą ilość żywicy poliestrowej niż w zlewie granitowym. Przekłada się to na nieco mniejszą odporność na zarysowania, jednak dzięki dużej zawartości żywicy są bardziej elastyczne, a tym samym bardziej wytrzymałe na uszkodzenia mechaniczne.
Jaki najlepszy zlewozmywak? Zlew ceramiczny
zlewozmywak ceramiczny jest odporny na zarysowania, uszkodzenia mechaniczne, niskie i wysokie temperatury. Ponadto nie osadza się na nim kamień i rdza. Minusem jest jednak to, że jest cięższy i droższy od wymienionych wcześniej rodzajów zlewów.
Jaki zlewozmywak wybrać? Zwróć uwagę na rozmiar
Zlewozmywak ma nie tylko wyglądać estetycznie, ale przede wszystkim być praktyczny. Wpływ na to ma powierzchnia zlewu, zależna od liczby komór. Na rynku są dostępne zlewozmywaki z jedną komora, zlewozmywaki półtorakomorowe, dwukomorowe, a nawet dwuipółkomorowe. Duży, dwukomorowy zlewozmywak lub większy, to dobre rozwiązanie do przestronnej kuchni oraz dla dużych rodzin. Jest niezbędny, jeśli nie planujemy w pomieszczeniu montażu zmywarki i dużo gotujemy. Osoby, które posiadają zmywarkę i zmywają jedynie pojedyncze naczynia lub rzadko gotują, powinny rozważyć zakup zlewu jednokomorowego. Zlewozmywak jednokomorowy może mieć różne proporcje, większą komorę lub ociekacz i to, jaki model wybierzesz, zależy od tego, czy zamierzasz używać zlewozmywak częściej do zmywania, czy np. do mycia warzyw, odlewania makaronu lub innych prac kuchennych. To rozwiązanie sprawdzi się również w niewielkiej kuchni. Jeśli zależy Ci na dwóch komorach, rozwiązaniem pośrednim będzie zlewozmywak półtorakomorowy. Ten model zlewozmywaka posiada dwie komory z odpływami, jedną dużą i druga mniejszą.
Jaki zlewozmywak wybrać? Ważny jest sposób montażu
Mamy do dyspozycji kilka rodzajów montażu zlewu. Decyzję warto podjąć już na etapie planowania nowej kuchni, ponieważ każdy z niżej wymienionych rodzajów montażu daje ostatecznie inny efekt w kuchni.
Zlewozmywak wpuszczany w blat – zlewozmywaki kuchenne wpuszczane w blat kuchenny nakłada się od góry w uprzednio wycięty otwór. To rozwiązanie jest najczęściej stosowane w kuchniach.
Zlewozmywak nakładany na szafkę – zlewozmywak nakładany na szafkę montuje się na szafce bez blatu. Jak dobrać zlewozmywak do szafki? Bez problemu można dopasować zlew do szafki. Należy jednak pamiętać, że powinna być ona nieco szersza od zlewozmywaka, minimum o 5 cm. A jaki zlewozmywak wybrać do szafki narożnej? Zrezygnujmy z tradycyjnych rozwiązań. Zdecydowanie lepszym wyborem będzie ten w kształcie łuku lub litery „L”.
Zlewozmywak podwieszany pod blat kuchenny – w celu montażu tego rodzaju zlewu, wykonuje się nacięcie w blacie, a następnie montuje go od dołu. Taki sposób instalacji daje duże możliwości aranżacyjne, pozwala łączyć komory i nadawać im nieoczywisty kształt, na przykład litery „L”. Zaletą tego rozwiązania jest również fakt, że zlewozmywak stapia się z blatem, ponieważ nie wystaje ponad jego powierzchnię.
Jaki zlewozmywak wybrać? Przydatne dodatkowe akcesoria
Oczywiście ich obecność lub jej brak nie powinna decydować o zakupie zlewu lub jego zaniechaniu. Niemniej dodatkowe akcesoria ułatwiają pracę w kuchni i z tego powodu warto je posiadać.
Wkładki ociekowe – wkład ociekowy umożliwia wysuszenie naczyń w zlewie lub posłuży jako miska, na przykład do umycia warzyw.
Deska do krojenia – pozwala na przekształcenie zlewu w dodatkowy blat roboczy, co szczególnie sprawdzi się w małych kuchniach, w których liczy się każdy centymetr przestrzeni.
Dozownik mydła – w zlewozmywakach często istnieje możliwość wykonania otworu na dozownik mydła. Jest to eleganckie rozwiązanie, które prezentuje się o wiele lepiej niż butelka z detergentem stojąca obok zlewu.
Jakiej firmy zlewozmywak?
Na rynku są dostępne zlewozmywaki różnych firm. Dużą popularnością cieszą się zlewozmywaki Franke, Primagran, Rea, Deante czy Sewilla. Przed wyborem danego modelu, warto przeczytać o nim opinie oraz porównać ceny w poszczególnych sklepach, ponieważ często różnica w cenie pomiędzy poszczególnymi sprzedawcami jest diametralna.
Kierując się powyższymi wskazówkami i kryteriami, z pewnością będziesz wiedzieć, jaki zlewozmywak wybrać. Nie da się jednoznacznie określić, jaki zlewozmywak jest najlepszy, ponieważ wszystko zależy od rozmiarów kuchni, Twoich oczekiwań dotyczących użytkowania oraz częstotliwości korzystania ze zlewu. Niemniej warto zainwestować w dobry produkt, który posłuży przez długie lata. Z pewnością niska cena nie powinna być głównym aspektem przy wyborze zlewozmywaka, a wysoka jakość materiałów, z których powstał zlew.
Zlew już wybrany? Zleć zatem montaż zlewozmywaka naszemu fachowcowi. Możesz liczyć na szybkie terminy wizyt i wsparcie solidnego hydraulika!
Przeczytaj również:
Płyta obok zlewu – czy warto rozważyć takie rozwiązanie?
Zatkany odpływ zlewu – jak udrożnić zlew kuchenny?
Bateria kuchenna z wyciąganą wylewką – to warto wiedzieć!
Potrzebujesz fachowca? Zobacz: Hydraulik, Wymiana i montaż kranów