Dobrze dobrane oświetlenie łazienkowe nie tylko ułatwia wykonywanie codziennych czynności, ale pełni również funkcję estetyczną. Jakie oświetlenie do łazienki wybrać i na co zwrócić uwagę przy zakupie? Praktyczne porady znajdziesz w naszym dzisiejszym wpisie!
Spis treści
Oświetlenie do łazienki – rodzaje oświetlenia łazienkowego
Na rynku mamy szeroki wybór oświetlenia do łazienki, które możemy podzielić na:
- Oświetlenie górne (lampy wiszące, np. lampy do łazienki w stylu retro, plafony, podwieszane sufity halogenowe i LED);
- Funkcyjne oświetlenie (oświetlenie boczne i punktowe);
- Oświetlenie dodatkowe (tak zwane dekoracyjne, oświetlenie do łazienki na ścianę, głównie są to kinkiety).
Oświetlenie w łazience – ile źródeł światła?
Do tej pory w większości łazienek znajdowało się jedno główne źródło światła w postaci lampy wiszącej lub plafonu. Jednak ze względu na komfort użytkowania łazienki warto doświetlić pomieszczenie kilkoma dodatkowymi punktami, zwłaszcza jeśli jest ono pokaźnych rozmiarów. Obowiązkowo powinno pojawić się oświetlenie do łazienki nad lustro, co między innymi ułatwi golenie się lub wykonanie makijażu. Coraz częściej oświetlenie jest obecne także pod prysznicem lub wokół wanny, co wpływa korzystnie na samopoczucie. Światło działa relaksująco i pozwala odprężyć się po ciężkim dniu w pracy. Tak więc w zależności od metrażu łazienki, w pomieszczeniu może pojawić się od kilku, do nawet kilkunastu punktów świetlnych.
A jaka moc oświetlenia na m2 w łazience będzie najlepsza? Wszystko zależy od tego, na jakim efekcie nam zależy oraz od naturalnego światła wpadającego do łazienki. Inaczej będzie wyglądać oświetlenie do łazienki na poddaszu z oknem, a inaczej w pomieszczeniu bez choćby najmniejszego okna. W przypadku pomieszczeń z oknem przyjmuje się, że na jeden m2 wystarczy około 150 lx (luksów). Jeśli zależy Ci na klimatycznym wnętrzu, także możesz pokusić się o podobne natężenie światła w łazience bez okna. Jednak w ciemnych, przestronnych łazienkach z wieloma dekoracjami i elementami warto zastosować nawet 500lx na 1 m2.
Barwa światła do łazienki
Wyróżniamy trzy rodzaje barw światła – ciepłe, neutralne oraz chłodne. To, jaką temperaturę światła wybierzemy, wpłynie na codzienne użytkowanie pomieszczenia. Większość z nas posiada łazienkę bez okna, dlatego najlepiej naturalne światło zastąpi oświetlenie o barwie ciepłej lub z domieszką chłodnej, czyli pomiędzy 3500 a 4000 Kelwinów. Takie oświetlenie nada pomieszczeniu przytulności. Warto zastosować je jako światło główne i dekoracyjne, jeśli jednak planujesz wykonywanie makijażu przy lustrze, w tej strefie zastosuj światło neutralne o wartości 4000-5000 K. Zwróć również uwagę na współczynnik oddawania barw, czyli CRI. Oświetlenie na lustro do łazienki powinno mieć CRI minimum 80%, co zapewni precyzję podczas wykonywania makijażu lub golenia.
Oświetlenie do łazienki IP44
Biorąc pod uwagę warunki panujące w łazience, czyli wilgoć i stały kontakt z wodą, należy przestrzegać zasad bezpieczeństwa i stosować oprawy o odpowiedniej szczelności, oznaczone symbolem IP. W pobliżu umywalki, brodzika lub wanny powinno się stosować żarówki z symbolem IP44, które są odporne na potencjalne zachlapanie. Im dalej znajduje się punkt wody, tym ryzyko zachlapania jest mniejsze, dlatego w takiej przestrzeni łazienki możesz zastosować żarówki z symbolem IP21. Pamiętaj również, aby oświetlenie znajdowało się minimum 60 cm od źródła wody.
Halogenowe oświetlenie do łazienki
Oświetlenie halogenowe nadal cieszy się dużym zainteresowaniem. Głównie ze względu na dużą ilość światła o stałej barwie, znacznie przewyższającej klasyczne żarówki. Zwykle występuje w roli oświetlenia głównego, sufitowego. Nie wykorzystuje się ich jednak wokół lustra, ponieważ powodują powstawanie cieni. W łazience stosuje się żarówki halogenowe wysokonapięciowe lub niskonapięciowe o mocy 12V.
Halogeny świetnie sprawdzają się w roli oświetlenia sufitowego.
Oświetlenie LED do łazienki
Jest to bardzo popularne, a zarazem energooszczędne rozwiązanie, ponieważ LED-y zużywają kilkadziesiąt razy mniej energii niż tradycyjne żarówki. Są również bardzo uniwersalne – mogą stanowić oświetlenie główne, boczne, jak i dekoracyjne, na przykład w postaci listwy LED. Warto pamiętać, że moc oświetlenia LED jest określona w lumenach. Ile lumenów do łazienki wybrać? Na każdy metr kwadratowy łazienki powinno przypadać 200 lumenów. Oczywiście w przypadku łazienki z dużą ilością ciemnych kolorów lub bez dodatkowego źródła światła naturalnego, te wartości mogą być większe.
Oświetlenie do łazienki sufitowe
Oświetlenie do łazienki wiszące jest stosowane głównie w dużych łazienkach, które przybierają formę tak zwanych pokoi kąpielowych. Lampy do łazienki na sufit mogą być bardzo bogato zdobione, dlatego świetnie odnajdą się w pomieszczeniach urządzonych w stylu glamour lub będą ciekawym towarzystwem dla wolnostojącej wanny na lwich łapach. Jednak w przypadku niewielkiej powierzchni bez okna, nie jest to najlepsze rozwiązanie. Wiele osób zastanawia się zatem jak wybrać górne oświetlenie do łazienki w bloku. Oprócz halogenów czy LED-ów, bardzo dobrze sprawdzi się plafon. Nowoczesne plafony są wykonane z różnych materiałów, począwszy od szkła, a kończąc na drewnie, dlatego, jeśli szukasz lampy do łazienki w stylu loftowym lub interesuje Cię oświetlenie do łazienki w stylu skandynawskim, plafon spełni Twoje estetyczne wymagania i świetnie skomponuje się z pozostałymi elementami aranżacji. Dodatkowo ich ogromnym plusem jest montaż tuż pod sufitem, dlatego nie wpływają na proporcje pomieszczenia i nie zabierają przestrzeni.
Lampy wiszące mogą być niezwykle dekoracyjne i stanowić piękną ozdobę pokoju kąpielowego.
Oświetlenie do łazienki nad lustro
Powyżej wspomnieliśmy już co nieco o wymaganiach dotyczących oświetlenia lustra. Najważniejsze parametry to CRI i temperatura barwowa. Ważne jest także zwrócenie uwagi na rozłożenie strumienia światła. Przede wszystkim światło nie powinno razić w oczy i znajdować się poniżej linii wzroku, z reguły montuje się je na wysokości około 170 cm od podłogi. Odradzamy montaż lampy nad lustro do łazienki, ponieważ światło nie będzie rozkładać się równomiernie. Najlepszym rozwiązaniem będą dwa kinkiety boczne, zamontowane symetrycznie, listwa LED nad górną krawędzią zwierciadła lub oświetlenie wbudowane w lustro.
Oświetlenie LED jest uniwersalne i dobrze sprawdza się do podświetlenia lustra.
Oświetlenie do łazienki – jak oświetlić wannę lub prysznic?
W tej strefie łazienki warto zadbać o oświetlenie dekoracyjne, które uprzyjemni kąpiel lub szybki prysznic. Może to być oświetlenie punktowe halogenowe lub taśma LED na obudowie wanny. Na rynku znajdziemy również wanny z chromoterapią, które podświetlają wnętrze wanny. Chromoterapia to nic innego jak leczenie kolorami, dlatego warto połączyć kąpiel z kojącym działaniem światła. Nad wanną świetnie sprawdzi się również oświetlenie do łazienki wiszące. Szczególnie spektakularnie prezentuje się to rozwiązanie w pokojach kąpielowych. W przypadku prysznica, możemy zastosować między innymi wodoodporne taśmy LED, oświetlenie halogenowe lub wykorzystać deszczownicę ze wbudowanym oświetleniem. Należy jednak pamiętać o szczelności oprawy, o której pisaliśmy powyżej.
Jak widać, oświetlenie do łazienki może być nie tylko praktyczne, ale również stanowić ozdobę pomieszczenia. Warto jednak zwrócić przy wyborze uwagę na kilka aspektów, aby późniejsze korzystanie z łazienki było praktyczne, przyjemne i bezpieczne. Jeśli poszukujesz dobrego fachowca do montażu oświetlenia, z pewnością pomoże Ci nasz elektryk. Dysponujemy drabinami o różnej wysokości, dlatego zamontujemy oświetlenie w każdym wnętrzu.
To może Cię zainteresować:
Lampy do kuchni – jakie oświetlenie do kuchni wybrać?
Migająca żarówka – jak usunąć migotanie światła?
Jak naprawić przewiercony kabel?