Parawan nawannowy to ciekawa opcja dla rodzin, w których domownicy mają różne upodobania względem kąpieli. Pozwala cieszyć się zaletami wanny oraz prysznica bez zabierania dodatkowej przestrzeni. Kabina nawannowa może mieć różne wymiary oraz otwierać się na wiele sposobów. Jaki parawan nawannowy wybrać? Przeczytaj nasz wpis i dowiedz się więcej na ten temat.
Spis treści
Parawan nawannowy – dlaczego warto?
Przede wszystkim parawan nawannowy pozwala zaoszczędzić miejsce w łazience, która w wielu mieszkaniach jest niewielka. Takie rozwiązanie pozwoli rozkoszować się kilkugodzinną kąpielą w solach musujących, a kiedy wymaga tego sytuacja, wziąć szybki prysznic bez rozchlapywania wody w całym pomieszczeniu. Ponadto kabina nawannowa to bardzo estetyczne rozwiązanie, które dzięki mnogości wzorów i materiałów prezentuje się lepiej niż materiałowa kotara, a dodatkowo pozwala łatwiej utrzymać czystość w łazience.
Parawan nawannowy – wymiary
Średnia wysokość parawanów to 140-200 cm, a ich szerokość wynosi od 70 do 180 cm. Na rynku znajdziemy także mniejsze parawany o szerokości 50 cm. Najłatwiej jest dopasować parawan do wanny prostokątnej. Wiele osób całkowicie zabudowuje nim wannę, inni decydują się na montaż parawanu nawannego jedynie w strefie prysznica. Nieco większą trudność sprawia znalezienie parawanu do wanny asymetrycznej lub półokrągłej, dlatego dobrą decyzją będzie kabina nawannowa na wymiar, dopasowana idealnie do posiadanej przez nas wanny.
Kabina nawannowa składana, przesuwna czy wahadłowa?
Decydując się na parawan nawannowy, musisz wiedzieć, że występują ich różne rodzaje. Podstawowa kwalifikacja odnosi się do sposobu otwierania parawanu. Wyróżniamy:
- Parawany nawannowe harmonijkowe;
- Nawannowe parawany składane;
- Parawany nawannowe wahadłowe.
Parawan nawannowy harmonijkowy
Może składać się z dwóch skrzydeł, choć znajdziemy również modele z ich większą liczbą. Jak wskazuje sama nazwa, drzwiczki parawanu składają się jak harmonijka. Dodatkowo nie wymaga zastosowania prowadnicy, a możliwość składania pozwala na jego montaż nawet na najmniejszych wannach.
Parawan nawannowy wahadłowy
Zazwyczaj stosowane są parawany wahadłowe jednoskrzydłowe lub dwuskrzydłowe. Są one montowane na specjalnym zawiasie, dzięki czemu skrzydło otwiera się zarówno w stronę wanny, jak i w przeciwnym kierunku. Daje większy dostęp do wanny i parawanu, na przykład podczas sprzątania. Minusem jest jednak jego waga, im większe skrzydło, tym większe ryzyko niestabilności konstrukcji. Z kolei małe skrzydło nie chroni łazienki przed rozchlapywaniem wody. Warto zaznaczyć, że ich montaż jest możliwy jedynie na wannach prostokątnych.
Parawan nawannowy składany
Może składać się z jednego lub kilku skrzydeł przesuwanych na prowadnicach. To rozwiązanie świetnie zabezpiecza łazienkę przed zachlapaniem. Minusem parawanów składających się z kilku skrzydeł jest to, że zajmują dużo miejsca. Nie polecamy również zabudowania całej wanny tego rodzaju parawanem w przypadku małych łazienek, ponieważ zaburzy to proporcje pomieszczenia.
Jaki parawan nawannowy? – zwróć uwagę na materiał wykonania
Prowadnice w parawanach najczęściej wykonuje się z aluminium, ze stali szlachetnej lub tworzyw sztucznych. Same skrzydła mogą być wykonane ze szkła hartowanego lub tak zwanego bezpiecznego. Pierwsze z wymienionych charakteryzuje duża odporność na uszkodzenia i zarysowania, drugie rozpadają się na nieostre fragmenty nawet po stłuczeniu, co jest bez wątpienia ich dużą zaletą. Parawany wykonuje się także z tworzyw sztucznych – akrylu, polistyrenu lub polipropylenu. Skrzydła z tworzyw sztucznych są odporne na działanie wilgoci, jednak charakteryzuje je niższa ochrona na zarysowania.
Parawan nawannowy z pewnością jest ciekawą opcją dla osób, które nie mogą zdecydować się na wannę lub prysznic. Zwiększa nie tylko funkcjonalność łazienki, ale również jej walory estetyczne. Wybierając kabinę nawannową, warto zwrócić uwagę na sposób otwierania oraz materiał wykonania, co znacznie wydłuży żywotność parawanu. Jeśli masz małą łazienkę, najlepszym wyborem będzie parawan składany lub harmonijkowy. Jeśli szukasz fachowca do montażu wanny i parawanu, wybierz wsparcie naszego hydraulika. Możesz liczyć na błyskawiczny termin realizacji oraz profesjonalne wsparcie.
To może Cię zainteresować:
Miska bezkołnierzowa – czy warto kupić toaletę bezrantową?
Bateria z termostatem – plusy i minusy
Bidetta – czy warto kupić zestaw bidetowy?
Toaleta myjąca z funkcją bidetu
Potrzebujesz fachowca? Zobacz: Hydraulik, Wymiana i montaż kabin prysznicowych