Płyta indukcyjna podkreśla charakter zarówno klasycznych, jak i nowoczesnych wnętrz oraz umożliwia bezpieczniejsze przygotowywanie posiłków. Estetyka i funkcjonalność wpływają na popularność płyt indukcyjnych, dlatego coraz czyściej wybieramy je urządzając kuchnię. Na rynku możemy znaleźć płyty indukcyjne wielu producentów, które różnią się parametrami, funkcjami oraz ceną. Co warto uwzględnić przy wyborze? Jak dopasować sprzęt do naszych potrzeb? Z jakim wydatkiem musimy się liczyć, decydując się na płytę indukcyjną? Poniżej postaramy się przekazać garść porad oraz informacji, które mogą okazać się nieocenione przy zakupie płyty.
Spis treści
Płyta indukcyjna – działanie
Płyta indukcyjna cieszy się ogromnym zainteresowaniem nie tylko ze względu na nowoczesny design, ale przede wszystkim cechuje ją duża praktyczność. W odróżnieniu do innych rodzajów płyt, nagrzewa się wyłącznie dno naczynia, a nie cały obszar płyty. Umożliwia to sprawniejsze i bardziej ekonomiczne gotowanie. Jak udało się osiągnąć taki efekt? Płyta indukcyjna wykorzystuje szybkozmienne pole magnetyczne, które jest generowane przez cewki znajdujące się pod blatem sprzętu. Korzystanie z płyty indukcyjnej wymaga z tego powodu zakupu garnków wykonanych z ferromagnetyków, które zapewniają prawidłowe działanie urządzenia.
Płyta indukcyjna – zalety i wady
Użytkowanie płyt indukcyjnych niesie ze sobą wiele korzyści. Jakie są ich największe zalety?
- Bezpieczeństwo używania – dzięki temu, że płyta nagrzewa się wyłącznie pod naczyniem, zmniejsza się ryzyko ewentualnych poparzeń;
- Wydajność – nagrzewają się znacznie szybciej niż inne rodzaje płyt i zużywają mniej energii;
- Aspekty zdrowotne – dzięki szybkiemu gotowaniu, produkty zachowują witaminy oraz inne cenne składniki odżywcze;
- Higiena – płyty indukcyjne posiadają gładkie blaty, które łatwo można utrzymać w czystości;
- Prosta obsługa – wiele modeli cechuje intuicyjne sterowanie, z którym poradzą sobie również osoby starsze;
- Efektowny wygląd – elegancki wygląd płyt dopasowuje się do wnętrz urządzonych w różnych stylach.
Płyta indukcyjna posiada także kilka wad. Należą do nich:
- Awaryjność – dotyczy ona jednak głównie tanich płyt. Awarie są zwykle łatwe do usunięcia, ponieważ na wyświetlaczu ukazuje się kod błędu;
- Dodatkowe wydatki – jeśli chcemy korzystać z płyty indukcyjnej, konieczny jest zakup garnków ferromagnetycznych, czyli wykonanych ze stali lub żeliwa. Do czyszczenia płyty należy używać specjalnych preparatów, dedykowanych dla tego rodzaju sprzętu, co jest również dodatkowym wydatkiem;
- Nie dla każdego – ze względu na pole magnetyczne, które wytwarza płyta indukcyjna, jest ona odradzana osobom z rozrusznikiem serca czy aparatem słuchowym, ponieważ może zakłócić pracę urządzeń.
Z zakupu płyty indukcyjnej płynie zdecydowanie więcej korzyści. Jeśli nie mamy problemów zdrowotnych, warto zainwestować pieniądze w ten sprzęt, ponieważ jest energooszczędny i ułatwia pracę w kuchni. Wybierając sprawdzone produkty oraz czytając opinie i recenzje na ich temat, z pewnością uda się uniknąć zakupu awaryjnego urządzenia.
Płyta indukcyjna – na jakie parametry zwrócić uwagę?
Dostępne na rynku płyty indukcyjne różnią się od siebie liczbą pól grzewczych, wymiarami, funkcjami oraz sterowaniem. Przed zakupem warto zastanowić się, jak dużo miejsca możemy przeznaczyć na nowy sprzęt oraz jak często gotujemy. Nie ma jednej, uniwersalnej płyty, która spełniłaby oczekiwania każdej osoby, Wybór jest podyktowany naszymi potrzebami i preferencjami. Czemu dokładnie należy się przyjrzeć kupując płytę indukcyjną?
Dopasuj wymiary płyty
Najczęściej wybierane płyty to te o wymiarach 60×58 cm. Dostępne są oczywiście szersze i dłuższe modele, jak również bardziej kompaktowe rozwiązania. Wybór jest uzależniony przede wszystkim od potrzeb i liczby członków rodziny. Dla rodziny z dziećmi, która jada posiłki w domu, znacznie lepszym wyborem będzie duża płyta indukcyjna, o szerokości nawet do 89 centymetrów.
Zwróć uwagę na pola grzewcze
Płyty indukcyjne różnią się od siebie liczbą oraz kształtem pól grzewczych. Mogą być one kwadratowe, owalne lub okrągłe. Dostępne są płyty z najprostszymi polami pojedynczymi, które wymagają użycia garnka o konkretnej średnicy, jak również poszerzane podwójne lub potrójne. Takie rozwiązania umożliwiają gotowanie w naczyniach o dwóch lub trzech średnicach. Znajdziemy także modele z polem o niestandardowym kształcie, które pozwala na gotowanie w większych naczyniach o owalnych i prostokątnych formach.
Biorąc pod uwagę liczbę pól grzewczych, na rynku dostępne są płyty indukcyjne posiadające od dwóch do sześciu pól grzewczych. Najmniejsze sprzęty są wyposażone w dwa pola grzewcze i sprawdzają się przede wszystkim w jedno- lub dwuosobowych gospodarstwach domowych. Dla osób, które posiadają liczne rodziny i chętnie gotują, najlepsza będzie płyta indukcyjna z minimum czterema polami grzewczymi. Wielu producentów proponuje także płyty bez wydzielonych stref, które pozwalają na ustawienie naczyń w dowolnym miejscu.
Zastanów się jakie sterowanie wybrać
Dostępne są zarówno modele z najprostszymi pokrętłami i suwakami, jak również te wyposażone w wyświetlacz LCD. Droższe sprzęty wykorzystują sterowanie sensorowe, na przykład touchSlider, a nawet sygnalizację świetlną. Bez względu na wybór sterowania, producenci starają się, żeby zastosowana rozwiązania ułatwiały pracę, a samo korzystanie z płyty było jak najprostsze.
Sprawdź wymagania dotyczące zasilania
Zasilanie to niezwykle ważna kwestia, którą należy sprawdzić przed zakupem. Wielu producentów proponuje sprzęt, który można podłączyć do standardowego licznika jednofazowego 230V. Niektóre płyty indukcyjne wymagają jednak licznika trójfazowego, czyli o napięciu 400V. Jeśli w domu lub w budynku, w którym mieszkamy nie ma instalacji 400V, należy zastanowić się nad sprzętem o mniejszej mocy.
Płyta indukcyjna – jakie funkcje posiada?
Dobra płyta indukcyjna pomaga w codziennym gotowaniu i ułatwia przygotowywanie posiłków. W dostępnych na rynku sprzętach znajdziemy wiele ciekawych rozwiązań. Jakie funkcje posiadają najczęściej płyty indukcyjne?
- Booster/Power/Power Boost – funkcja umożliwia przyspieszenie gotowanie nawet o połowę i polega na nagrzewaniu naczynia z energią, która nie jest dostępna przy normalnych ustawieniach.
- Auto-Stop – w przypadku przegrzania garnka lub kipienia, następuje automatyczne wyłączenie sprzętu.
- Flexi Cook/Bridge – funkcja umożliwia łączenie dwóch sąsiadujących pól w jedno większe, na przykład gdy gotujemy w dużym garnku lub w brytfannie.
- Timer – funkcja Timer umożliwia automatyczne ustalenie czasu pracy pola, po upłynięciu czasu płyta wyłącza się samoistnie.
- Blokada – uniemożliwia przypadkowe włączenie sprzętu, np. przez dzieci lub w trakcie sprzątania.
- Wykrywanie wielkości naczynia – płyty indukcyjne posiadają specjalne czujniki, które wykrywają wielkość naczynia i dostosowują energię do jego średnicy.
- ReStart/Memory – funkcja umożliwia zapisywanie wybranych ustawień podczas gotowania i wykorzystywanie ich w trakcie przyrządzania kolejnych potraw.
- Wskaźnik ciepła resztkowego – wskaźnik informuje, czy płyta jest nadal ciepła.
- Czujnik obecności naczynia – płyta grzewcza włącza się automatycznie po postawieniu garnka oraz wyłącza się po jego zestawieniu.
Płyta indukcyjna – ile kosztuje?
Cena płyt indukcyjnych jest uzależniona od liczby pól grzewczych oraz zastosowanych funkcji. Tańsze modele, wyposażone w dwa pola grzewcze, kupimy już za około 750 złotych. Podobne ceny osiągają najprostsze modele z czterema polami. Dobre i funkcjonalne płyty indukcyjne dostępne są już od około 1100 złotych. Na rynku znaleźć można także sprzęty producenta Gaggenau, kosztujące kilkadziesiąt tysięcy złotych.
Płyta indukcyjna – najpopularniejsze modele
Biorąc pod uwagę popularność, liczbę opinii oraz wysoką ocenę produktów na stronie znanej porównywarki cen, jednym z najchętniej kupowanych sprzętów jest płyta indukcyjna Whirpool ACM 816 BA. Produkt można kupić najtaniej za 1194,16 złotych. Urządzenie posiada cztery pola grzewcze i jest sterowane dotykowo. Znajdziemy tu funkcję FlexiCook, umożliwiającą połączenie dwóch pól grzewczych i stworzenie powierzchni o przekątnej 38 cm. Płyta marki Whirpool posiada również funkcję szybkiego gotowania (Booster) na wszystkich polach grzewczych oraz ma specjalne zabezpieczenia przed dziećmi.
Drugim sprzętem, cieszącym się podobnym zainteresowaniem, jest płyta indukcyjna Bosch PIE631FB1E, która kosztuje od 1278,00 złotych. Posiada cztery pola grzewcze i jest sterowana dotykowo, podobnie jak produkt marki Whirpool. Płyta ma wbudowany wskaźniki zalegania ciepła, zużycia energii oraz posiada zabezpieczenia przed dziećmi. Sprzęt rozpoznaje obecność naczyń i pozwala na zaprogramowanie czasu pola grzewczego dzięki funkcji Timer. W trosce o bezpieczeństwo użytkowników posiada czasowy wyłącznik, który automatycznie wyłącza płytę po określonym czasie. Produkt posiada także funkcję QuickStart, która automatycznie po włączeniu płyty aktywuje pole, na którym został postawiony garnek. Znajdziemy tu również funkcję ReStart, która przywraca wcześniejsze ustawienia gotowania. Sprzęt marki Bosch posiada także opcję przyspieszonego gotowania PowerBoost.
Zachęcamy również do przeczytania naszego wpisu o dobrych płytach indukcyjnych do 1300 złotych. Osoby, które z pewnych względów nie chcą lub nie mogą posiadać płyty indukcyjnej, odsyłamy do naszych artykułów dotyczących płyt gazowych oraz najlepszych modeli do 1300 złotych.
Podsumowanie
Wybierając płytę indukcyjną, należy zwrócić uwagę na wiele aspektów. Jednym z nich jest z pewnością cena. Zwykle jednak zakup dobrej płyty indukcyjnej wiąże się z większym wydatkiem. Do wykonania droższego sprzętu przeważnie wykorzystuje się lepszej jakości materiały, co wpływa finalnie na mniejszą awaryjność sprzętu. Warto także zastanowić się, które funkcje mogą przydać się nam w kuchni. Rodziny z dziećmi powinny koniecznie zwrócić uwagę na urządzenia z zabezpieczeniami, które zadbają o bezpieczeństwo najmłodszych członków rodziny. Powinniśmy także przemyśleć, ile pól grzewczych będziemy wykorzystywać na co dzień. Jeśli jadamy głównie poza domem, a płyta ma służyć jedynie do okazjonalnego podgrzewania dań, dobrym rozwiązaniem będzie sprzęt z dwoma polami. Taki wybór pozwoli zaoszczędzić energię, miejsce oraz pieniądze. Przed podjęciem decyzji, warto również przeczytać opinie użytkowników na temat produktu, przejrzeć rankingi oraz testy danego urządzenia. Dzięki temu kupimy niezawodny sprzęt, w pełni dostosowany do naszych potrzeb i oczekiwań.
Bez względu na model, jaki wybierzemy, przypominamy, że podłączanie płyt indukcyjnych wrocław jest jedną z wielu proponowanych przez nas usług. Nasi elektrycy tworzą nowe instalacje, zajmują się diagnostyką instalacji elektrycznych i usuwają problemy z prądem.
Sklepy AGD Wrocław
Prezentujemy dobre sklepy AGD we Wrocławiu, do których warto zajrzeć, poszukując najlepszej płyty indukcyjnej.
Agdom, ul. Grabiszyńska 240, 53-234 Wrocław;
Waza, Plac Staszica 1, 50-253 Wrocław;
Neonet, ul. Żmigrodzka 242D, 51-117 Wrocław,
Domotech, ul. Ignacego Daszyńskiego 42, 50-310 Wrocław;
Media Komis, ul. Hubska 20, 50-502 Wrocław;
Media Expert, C.H. Faktora Park, ul. Graniczna 2a, 54-610 Wrocław.
Potrzebujesz fachowca? Zobacz: Elektryk, Podłączanie płyt indukcyjnych