jak prawidłowo układać naczynia w zmywarce, zmywarka jak układać naczynia, jak układać naczynia do zmywarki

Nierzadko na efekty zmywania oraz prawidłowe działanie zmywarki ma wpływ odpowiednie ułożenie naczyń w koszu. Jak układać naczynia w zmywarce, aby nie zakłócić pracy urządzenia i cieszyć się perfekcyjnie czystymi talerzami? Przeczytaj nasz dzisiejszy wpis i sprawdź, czy prawidłowo układasz naczynia w Twojej zmywarce.

Kilka słów o budowie zmywarki

Zanim przystąpimy do tego, jak układać naczynia w zmywarce, warto zwrócić uwagę na budowę urządzenia. W standardowych zmywarkach o szerokości 45 lub 60 cm znajdziesz 2 kosze – górny i dolny oraz szufladę lub kosz na sztućce. W przypadku zmywarek kompaktowych znajduje się w nich tylko jeden kosz. Jak widać, budowa nie jest skomplikowana i bez problemu poradzisz sobie z rozmieszczeniem naczyń, nawet jeśli robisz to po raz pierwszy!

Jak układać naczynia w zmywarce? Górny kosz

Wszelkie okrągłe naczynia, jak miski, salaterki, filiżanki czy kubki układamy w górnym koszu. Ważne jest ich ułożenie, zawsze powinno być skierowane wnętrzem do dołu. Pamiętaj jednak o usunięciu torebek po herbacie czy fusów z kawy, które mogłyby zablokować filtr. Z reguły w górnym koszu umieszczamy lżejsze naczynia niż w koszu dolnym. Niektórzy producenci posiadają w górnym koszy specjalne nakładki umożliwiające mycie szklanych kieliszków na długich nóżkach, chroniąc je przed potencjalnym stłuczeniem.

Zmywarka – jak układać naczynia w dolnym koszu?

Zastanawiasz się jak układać naczynia do zmywarki w dolnym koszu? Zasada jest prosta – w dolnym koszu lądują cięższe talerze, pokrywki, garnki oraz patelnie. Talerze należy układać pionowo, w równych odstępach. Naczynia nie powinny nachodzić na siebie, umożliwiając wodzie dotarcie do wszystkich zakamarków. Patelnie oraz garnki układaj wnętrzem do dołu. Dolny kosz nadaje się również do mycia wysokich wazonów oraz butelek, które ze względu na rozmiar, nie zmieściłyby się w koszu górnym. Nie należy zapełniać kosza do maksimum ciężkimi naczyniami, ponieważ nadmierne przeciążanie zmywarki może doprowadzić do wyginania się rolek. Pamiętaj także o tym, aby nie zasłaniać spryskiwaczy wysokimi naczyniami, ponieważ po cyklu zmywania zastawa będzie niedomyta.

Potrzebujesz pomocy?Zamów fachowca

Jak układać naczynia w zmywarce – co ze sztućcami?

W przypadku sztućców postępowanie jest niezwykle proste, ponieważ producenci wyposażają zmywarki w specjalną szufladę na sztućce znajdującą się na górze lub stojący sorter z otworkami do nałożenia w dolnym koszu. W przypadku kosza układamy sztućce we wgłębieniach, co powoduje, że łyżeczki czy widelce nie stykają się ze sobą. Wielu producentów oferuje również specjalne, duże wgłębienia na noże lub inne akcesoria kuchenne, np. metalowe szpatułki. Kosz na sztućce posiada większe i mniejsze otwory, które pozwalają posortować w odpowiednich miejscach łyżki, noże oraz łyżeczki. Niektóre kosze posiadają dodatkowo po bokach większe otwory, np. na duże łyżki do sałatek czy szczypce do obracania mięsa. Ich wadą jest jednak rozmiar. W koszu umieścimy zdecydowanie mniej sztućców niż w specjalnej szufladzie.

Już wiesz, jak prawidłowo układać naczynia w zmywarce. Jest to banalnie proste i już po pierwszej próbie z pewnością poradzisz sobie z tym zadaniem. Pamiętaj jednak o zapewnieniu drożności spryskiwaczy i unikaniu przeciążania urządzenia, jak również usuwaniu resztek jedzenia z naczyń, które mogłyby zablokować filtry.

Twoja zmywarka nie działa jak należy i chcesz, aby przyjrzał się jej fachowiec? Nie czekaj i już teraz wybierz nasz serwis zmywarek! Zapewniamy szybkie terminy wizyt oraz wsparcie najlepszych specjalistów w Twojej okolicy.

 

Przeczytaj również:

Dlaczego zmywarka nie domywa naczyń?

Dlaczego zmywarka nie dosusza naczyń?

Potrzebujesz pomocy?Zamów fachowca

 

Potrzebujesz fachowca? Zobacz: Naprawa zmywarek, Serwis AGD