jak odkamienić ekspres do kawy

Twarda woda wpływa niekorzystnie na urządzenia. Dlatego wszyscy producenci, również  ekspresów do kawy, zgodnie zalecają okresowe usuwanie kamienia. Odkładający się wapń i magnez grożą nie tylko uszkodzeniem ekspresu, ale mogą wpływać również niekorzystnie na smak przygotowywanej kawy. Dlatego warto zadbać o odpowiednią pielęgnację tego urządzenia. Zachęcamy do przeczytania naszego dzisiejszego wpisu, z którego dowiesz się, jak odkamienić ekspres do kawy.

Jak często trzeba odkamieniać ekspres?

W Internecie pojawia się mnóstwo zapytań, „co ile odkamieniać ekspres?”. Przyjmuje się, że tego typu czynności pielęgnacyjne należy przeprowadzać co 5 kg zużytej kawy. Niektóre urządzenia mają funkcję usuwania kamienia i same informują o konieczności czyszczenia. Fabryczne ustawienia zakładają zwykle najwyższą twardość wody, która wiąże się z częstszym usuwaniem kamienia. Jeśli masz w domu wodę lepszej jakości, możesz zmienić ustawienia. Gdy zmniejszysz twardość wody, urządzenie będzie informować Cię rzadziej o konieczności usunięcia kamienia.

Jak odkamienić ekspres do kawy DeLonghi? Czyli jakie środki czyszczące stosować?

Większość producentów tworzy specjalne linie detergentów, dedykowanych do pielęgnacji ich urządzeń. Korzystanie ze specyfików nieodpowiednich dla danego rodzaju sprzętu zwyczajnie może doprowadzić do jego awarii. Szczegółowe informacje na temat zalecanych środków można znaleźć w instrukcji obsługi lub na wyświetlaczu urządzenia. Zazwyczaj preparaty są dostępne w formie płynu lub tabletek do rozpuszczania.

Odkamienianie ekspresu domowymi sposobami – czy to dobry pomysł?

Wiele osób próbuje szukać informacji jak odkamienić ekspres do kawy kwaskiem cytrynowym lub sodą. Niestety nie polecamy stosowania żadnych domowych sposobów, ponieważ mogą one doprowadzić do usterki ekspresu. Na przykład soda nie dość, że nie ma właściwości usuwających kamień, to może doprowadzić między innymi do awarii rurek doprowadzających wodę. Choć profesjonalne detergenty nie zawsze są przyjazne dla środowiska, możemy mieć pewność, że nie uszkodzą ekspresu i bez większego problemu poradzą sobie z osadem z kamienia.

Potrzebujesz pomocy?Zamów fachowca

Jak odkamienić ekspres do kawy?

Aby skutecznie usunąć kamień z ekspresu, należy wyjąć pojemnik na wodę, starannie go przepłukać i nalać do niego wody. W wodzie trzeba rozpuścić płyn lub specjalne tabletki przeznaczone do usuwania kamienia. Następnie pojemnik należy umieścić w urządzeniu i włączyć ekspres. W ekspresach do kawy z funkcją usuwania kamienia włącz dedykowany program według informacji znajdujących się w instrukcji.

W pozostałych przypadkach należy wypuścić wodę z ekspresu, podstawiając filiżankę i postępując tak, jakbyśmy przygotowywali napój, tyle że bez użycia kawy. Po spuszczeniu pierwszej porcji wody warto odczekać kilkanaście minut, tak, aby preparat zaczął działać. Następnie należy przepuścić kolejną porcję wody i ponownie odczekać 10 minut. Czynność powtarzamy do momentu, aż pozbędziemy się całej wody z pojemnika. Następnie wyłączamy ekspres, wyjmujemy pojemnik na wodę, płuczemy go i napełniamy ponownie wodą. Umieszczamy pojemnik w ekspresie i ponownie przygotowujemy kilka filiżanek gorącej wody w celu przepłukania całego systemu. I gotowe! Teraz już wiesz jak odkamienić ekspres do kawy!

Stosując się do powyższych wskazówek, utrzymasz ekspres do kawy w czystości, a gromadzący się kamień nie będzie już problemem. Regularne pozbywanie się kamienia nie tylko wydłuża żywotność ekspresu, ale również zapewnia lepszy smak kawy.

 

Przeczytaj również:

Twój ekspres do kawy nie spienia mleka? Poznaj przyczyny!

Dlaczego ekspres nie pobiera wody?

Potrzebujesz pomocy?Zamów fachowca

 

Potrzebujesz fachowca? Zobacz: Serwis AGD