Jak umyć ruszt kuchenki? Jak umyć ruszt z kuchenki? Czym wyczyścić ruszt kuchenki gazowej i jak myć ruszt żeliwny? Jak czyścić ruszt sodą

Ruszt płyty lub kuchenki gazowej bez wątpienia trudno utrzymać go w czystości. Osadzający się tłuszcz czy pozostałości po wykipieniu powinno usuwać się od razu, ponieważ na ruszcie szybko pojawia się gruba, tłusta skorupa. Jak wyczyścić ruszt żeliwny kuchenki gazowej, który nie był myty od dłuższego czasu? Sprawdź nasze pomysły, a z pewnością uda Ci się go doczyścić przy odrobinie cierpliwości 😊

Jak umyć ruszt kuchenki?

Jeśli regularnie dbasz o czystość w kuchni lub bardzo rzadko przygotowujesz posiłki w domu, zapewne Twój ruszt nie jest mocno zabrudzony i nie wymaga zastosowania specjalnych środków lub domowych mieszanek. Jak umyć ruszt z kuchenki szybko i bez większego problemu? Wystarczy wyczyścić go gąbką zwilżoną w wodzie z odrobiną płynu do mycia naczyń, który dobrze rozpuszcza tłuszcz. Następnie należy wytrzeć ruszt suchą ściereczką. Jeśli jesteś posiadaczem zmywarki, sprawdź, czy producent umożliwia mycie rusztu w zmywarce. Pozwoli Ci to zaoszczędzić czas, a z pewnością ruszt zostanie umyty z największą dokładnością.

Niestety w przypadku, gdy podczas sprzątania wielokrotnie zdarzyło Ci się zapomnieć o wyczyszczeniu rusztu, teraz musisz poświęcić więcej czasu na jego mycie. Czym wyczyścić ruszt kuchenki gazowej i jaki produkt sprawdzi się najlepiej? O tym dowiesz się w dalszej części naszego wpisu.

Jak myć ruszt żeliwny?

Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby wyczyścić ruszt przy pomocy gotowych środków, których nie brakuje na rynku. My jednak zdecydowanie wolimy domowe rozwiązania, które są znacznie bardziej przyjazne dla środowiska, a w swoim działaniu nie ustępują sklepowym preparatom. Możesz sięgnąć po proszek do zmywarek, ocet lub sodę.

Jak umyć ruszt kuchenki proszkiem do zmywarek?

Jeśli Twojego rusztu nie można myć w zmywarce, możesz namoczyć go w misce z wodą z dodatkiem proszku do zmywarek na kilka godzin. Po wyjęciu należy go dokładnie wyszorować gąbką i osuszyć, aby nie pojawiła się korozja. Jeśli nie posiadasz proszku do zmywarki, możesz także wykorzystać odrobinę proszku do białego prania.

Jak wyczyścić ruszt sodą?

Jeśli regularnie czytasz nasze porady, wiesz, że soda jest niezastąpionym środkiem do czyszczenia różnych powierzchni i sprzętów. Wystarczy umieścić ruszt w dużej misce, zasypać go obficie sodą i zalać wrzątkiem. Po kilku godzinach należy wyszorować ruszt za pomocą twardszej strony gąbki i osuszyć go ręcznikiem papierowym lub ściereczką z mikrofibry.

Potrzebujesz pomocy?Zamów fachowca

Jak wyczyścić ruszt żeliwny kuchenki gazowej sodą bez użycia miski? Masz do wyboru dwie opcje. Jeśli posiadasz piekarnik z dużą blachę do pieczenia, ruszt możesz umieścić w blaszce i w kolejnych krokach postępujesz dokładnie tak samo, jak w przypadku użycia miski. Dzięki temu wyczyścić nie tylko ruszt, ale również blaszkę. Innym sposobem jest wymieszanie sody z niewielką ilością wody do uzyskania konsystencji papki. Tak powstałą mieszanką smarujemy ruszt i pozostawiamy ją na minimum godzinę, a w przypadku dużych zabrudzeń nawet na kilka godzin. Żeby nie pobrudzić całej kuchenki, warto pod ruszt wyłożyć na przykład płat folii aluminiowej. Następnie szorujemy ruszt gąbką, płuczemy i osuszamy.

Jak wyczyścić ruszt octem?

Na koniec zostawiamy najtańszą i niezwykle skuteczną opcję czyszczenia rusztów. Ocet bardzo dobrze rozpuszcza zaschnięte resztki jedzenia oraz tłuszcz. Posiadacze dużej miski mogą po prostu umieścić w niej ruszt i zalać go octem. Jednak w tym przypadku należałoby zużyć bardzo dużo octu, którego zapach nie należy do najpiękniejszych aromatów. Dlatego zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie pocięcie gazy na długie paski, zamoczenie jej w occie i dokładne owinięcie rusztu nasączoną w occie gazą. Gazę warto pozostawić na kilka godzin, a po jej zdjęciu doczyścić ruszt gąbką. Nie zapomnij na koniec o dokładnym wytarciu rusztu suchą ściereczką.

Teraz już wiesz jak wyczyścić ruszt żeliwny kuchenki gazowej. Z pewnością jest to zajęcie dla cierpliwych, jednak warto poświęcić dłuższą chwilę na dokładne wyczyszczenie rusztu. Oczywiście takie zabiegi nie będą konieczne, jeśli nie zapomnisz o wytarciu rusztu po każdym użyciu.

 

To może Cię zainteresować:

Palnik w kuchence gazowej nie działa?

Czyszczenie kuchenki – fachowe zalecenia

Kuchenka gazowa – na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Kuchenka gazowa – dobre i tanie kuchenki gazowe

 

Potrzebujesz pomocy?Zamów fachowca

 

Potrzebujesz fachowca? Zobacz: