jaki karnisz wybrać, jaki karnisz do salonu, jaki karnisz do kuchni, jaki karnisz do sypialni

Choć w wielu nowoczesnych aranżacjach okien królują rolety i żaluzje, to właśnie firany i zasłony nadają wnętrzu przytulności oraz elegancji. Oczywiście, aby osiągnąć taki efekt, należy kupić odpowiedni karnisz. Jaki karnisz wybrać? Przeczytaj nasz dzisiejszy wpis i dowiedz się więcej na ten temat, a z pewnością uda Ci się stworzyć piękną i niepowtarzalną ozdobę okna.

Jaki karnisz wybrać? – rodzaje karniszy

Biorąc pod uwagę sposób mocowania karniszy, wyróżniamy karnisze ścienne oraz karnisze sufitowe. Pierwsze z wymienionych mocowane są bezpośrednio do ściany nad ramą okienną, a sufitowe, jak wskazuje sama nazwa, montuje się na suficie tuż nad oknem.

Następnie, ze względu na sposób mocowania firan i zasłon, wyróżniamy karnisze drążkowe, szynowe i linkowe. Jeśli zastanawiasz się, jaki karnisz do zasłon z kółkami będzie najlepszy, to zdecydowanie wybierz karnisz drążkowy. To dobre rozwiązanie także dla firan z tunelem lub szelkami. Ponadto w przypadku, gdy rurka okaże się za długa, możemy przyciąć ją samodzielnie. Karnisz szynowy umożliwia w odróżnieniu od karnisza rurowego przesuwanie firan i zasłon po całej długości. Jest również znacznie lżejszy i pozwala na niemal bezgłośne przesuwanie tkanin po szynie. Karnisze linkowe z kolei pasują do minimalistycznych wnętrz. Ze względu na konstrukcję w postaci cienkiej linki, tego rodzaju karnisz nadaje się do lekkich, zwiewnych materiałów. Na rynku znajdziemy także karnisze podwójne, które umożliwiają zawieszenie jednocześnie  firan i zasłon, jak i karnisze pojedyncze, pasujące to nowoczesnych aranżacji wnętrz.

Jaki karnisz do wnętrza wybrać – zwróć uwagę na styl i kolor

Ważną kwestią przy wyborze karnisza jest dopasowanie jego koloru oraz stylu do innych elementów wnętrza. Karnisze dobieramy na podstawie przeważających kolorów w danym pomieszczeniu lub zestawiając je z kolorem okuć mebli, stolików itp. Karnisze pełnią obecnie także funkcję estetyczną i są dostępne w wielu kolorach, między innymi antycznego złota, antracytu czy kości słoniowej. Często zwieńczone są różnego rodzaju motywami roślinnymi, które dodają im lekkości i elegancji. Dla fanów prostych form czekają karnisze okrągłe lub kwadratowe bez dodatkowych ozdób, które świetnie wtapiają się w tło wnętrza i stanowią ramę dla powieszonych na oknie tkanin. Jeśli urządzasz wnętrze w stylu glamour, znajdziesz na rynku również karnisze zakończone kamyczkami, które ładnie odbijają światło dziennie.

Karnisz – ile szerszy od okna?

Aranżując wnętrze należy zachować odpowiednie proporcje, aby osiągnąć oczekiwany efekt wizualny. Ile karnisz powinien wystawać za okno? Dobrze dobrany karnisz wystaje poza krawędzie wnęki okiennej około 20 cm po obu stronach. Mowa oczywiście o samym karniszu, bez dekoracyjnych zakończeń. To sprawi, że bez trudu będzie można odsuwać zasłony w ciągu dnia, nie ograniczając dopływu światła dziennego. Takie rozwiązanie powiększa również optycznie okno i całą ścianę oraz ułatwi mycie okien bez konieczności ściągania zasłon.

Karnisz – ile cm od sufitu?

Zastanawiasz się na jakiej wysokości powiesić karnisz? Z reguły im bliżej sufitu, tym lepiej. Karnisz zamontowany zbyt nisko zaburza proporcje pomieszczenia.

Jaki karnisz do salonu?

Salon jest zwykle największym i najbardziej reprezentacyjnym pomieszczeniem w całym mieszkaniu, dlatego poszukując karnisza do tego wnętrza, mamy wiele możliwości. Najlepiej sprawdzą się karnisze o grubości Ø19, które pasują zarówno do ciężkich zasłon, jak i zwiewnych firan. Na rynku znajdziesz karnisze bogato zdobione, jak również o prostych formach, a szeroki wybór kolorów pozwoli Ci dopasować karnisz do mebli czy dodatków. Jeśli chcesz urządzić wnętrze w stylu nowoczesnym, ciekawą propozycją są karnisze apartamentowe o profilu w kształcie prostokątnym. Pozwalają na przesuwanie zasłon i tkanin po całej długości, a dzięki zastosowaniu łuków, można je zamontować również w przypadku okien narożnych.

Potrzebujesz pomocy?Zamów fachowca

Jaki karnisz do salonu – pojedynczy czy podwójny?

Przede wszystkim musisz zastanowić się, jaki efekt chcesz osiągnąć i na tej podstawie ustalić, jaka liczba drążków będzie potrzebna. Jeśli na oknie ma pojawić się wyłącznie firana, wystarczy pojedynczy drążek. W przypadku, gdy planujesz powiesić zarówno zasłony, jak i firany, najlepiej sprawdzi się karnisz dwuszynowy.

Jaki karnisz do kuchni?

Biorąc pod uwagę fakt, że większość kuchni to zazwyczaj niewielkie pomieszczenia, warto wybrać proste karnisze, które nie przytłoczą pomieszczenia, a jedynie będą stanowić tło dla firan. Jeśli w kuchni znajduje się małe okno, warto wybrać cienkie karnisze o rurze grubości Ø16. Kuchnia jest narażona na duże działanie wilgoci, dlatego zamiast karniszy drewnianych, lepiej wybrać te wykonane ze stali nierdzewnej.

Jaki karnisz do sypialni?

Większość z nas posiada niewielkie sypialnie, gdzie podobnie jak w przypadku kuchni, najlepiej sprawdzą się cienkie karnisze o grubości Ø16 o prostych, niewyszukanych formach. Kolor karniszy warto dopasować pod kolor mebli lub klamek czy uchwytów mebli. W sypialni kluczową kwestią jest zacienienie pomieszczenia na noc, dlatego, aby osiągnąć ten efekt, pamiętaj, żeby karnisz był dłuższy o co najmniej 40 cm od ramy okiennej.

Jaki karnisz wybrać? – wskazówki

Jeśli wysokość ścian jest niższa niż standardowa, warto zamontować szynę bezpośrednio na suficie i zdecydować się na firany lub zasłony sięgające do samej posadzki, lub leżące bezpośrednio na niej. Takie rozwiązanie optycznie wydłuży i wysmukli wnętrze oraz doda mu lekkości.

Przy aranżacji okna zwracaj uwagę na grzejnik i parapet. Firana nie powinna się opierać ani na grzejniku ani na parapecie. Należy zamontować karnisz w taki sposób, aby firana odstawała około 2 cm od parapetu lub grzejnika i mogła ładnie się falować.

Ile żabek do karnisza kupić? Zakłada się, że przy standardowym mocowaniu firan i zasłon na zakładkę jest potrzebna 1 żabka na każde 10 cm tkaniny. Warto również kupić o kilka j żabek i pierścieni więce, ponieważ niektóre ciężkie zasłony lub firany wymagają użycia większej liczby żabek.

Ciekawym pomysłem na ukrycie starszych lub niepasujących do reszty salonu karniszy jest maskownica. Jest to rodzaj sztukaterii, który występuje zarówno w postaci prostych, klasycznych form, jak i bogatych zdobień.

 

Mamy nadzieję, że nasz dzisiejszy wpis pomoże Ci przy wyborze karniszy do domu. Jeśli poszukujesz fachowca, który zajmie się ich montażem, skorzystaj z usług naszej złotej rączki!

 

To może Cię zainteresować:

Złota rączka dla seniora

Remont kuchni – jak zaplanować?

Potrzebujesz pomocy?Zamów fachowca

Lustro – jakie kupić?

Potrzebujesz fachowca? Zobacz: Wieszanie tablic i obrazów, Złota rączka