jaki okap kuchenny, jaki okap kuchenny wybrać

W trakcie urządzania kuchni nie sposób zapomnieć o okapie kuchennym. To sprytne urządzenie nie tylko pochłania powstałe w trakcie gotowania opary i tłuszcz, ale również usuwa nieprzyjemny zapach i hamuje jego rozprzestrzenianie się po całym mieszkaniu. Dodatkowo nowoczesne okapy są niewątpliwą dekoracją kuchni. Okap jest ponadto niezbędnym elementem wyposażenia w przypadku korzystania z kuchenki lub płyty gazowej, jak również w tak zwanych ślepych kuchniach lub salonach połączonych z kuchnią. Jaki okap kuchenny wybrać? Jakie rodzaje okapów są dostępne na rynku? Na jakie funkcje i modele warto zwrócić uwagę? Jak zamontować okap kuchenny? Odpowiedź na te oraz inne pytania znajdziesz w naszym dzisiejszym artykule.

Okap kuchenny – rodzaje

W zależności od naszych potrzeb, znajdziemy na rynku różnego rodzaju okapy. Wyróżniamy okapy podszafkowe, wyspowe, kominowe i teleskopowe. Czym różnią się między sobą?

Okap podszafkowy

Jest to okap wiszący, który możemy powiesić pod szafką kuchenną lub zamocować do ściany. Jest zwykle mniej wydajny niż inne rodzaje okapów, dlatego lepiej zrezygnować z jego zakupu w przypadku bardzo dużej kuchni. Okap podszafkowy jest jednak niezastąpiony w małych, zabudowanych kuchniach, gdzie liczy się każdy centymetr.

Polecane okapy podszafkowe
  • Kernau KBH 0860 B, cena od 569 złotych,
  • Electrolux LFG716X, cena od 1389 złotych,
  • Bosch DFT63AC50, cena od 475 złotych,
  • Amica OMP6552BG, cena od 749 złotych,
  • Samsung NK24M1030IS, cena od 399 złotych.
Okap kominowy

Jest to kolejny rodzaj okapu wiszącego samodzielnie, często jest nazywany również okapem przyściennym. Okap kuchenny kominowy, jak wskazuje sama nazwa, posiada pionowy komin zasłaniający rurę odprowadzającą zanieczyszczenia do szybu wentylacyjnego. Zwykle swoim wyglądem nawiązuje do stylu nowoczesnego lub rustykalnego. W związku z tym, że zabiera dość dużo miejsca na ścianie, nie jest najlepszym rozwiązaniem do małej kuchni.

Polecane okapy kominowe
  • Amica OKP6655S, cena od 1299 złotych,
  • Amica OKP6241S, cena od 317 złotych,
  • Akpo WK-4 Largo 50 Eco, cena od 379 złotych,
  • Gorenje DVG 600 ZBE, cena od 519 złotych,
  • Ciarko Quatro 60 BK, cena od 604 złotych,
  • Whirlpool AKR037GBL, cena od 899 złotych,
  • Beko HCA62320B, cena od 495 złotych.
Okap wyspowy

Swoim wyglądem przypomina okap kuchenny kominowy. Jest jednak większy i montuje się go nie do ściany, a do sufitu. Z tego powodu najczęściej umieszcza się go nad wyspą kuchenną. Jest to najdroższy rodzaj okapów kuchennych, może posiadać różne kolory i kształty, które uatrakcyjniają wnętrze. Ze względu na dość duże gabaryty, warto montować okap wyspowy w większych kuchniach, ponieważ zabiera dużo przestrzeni.

Polecane okapy wyspowe
  • Nortberg Sento Black 90, cena od 1029 złotych,
  • Ciarko ORW Black, cena od 1783 złotych,
  • Berdsen Tube BN553, cena od 1099 złotych,
  • Toflesz OK-6 Etna 90, cena od 969 złotych,
  • Elica Juno BL/F/50, cena od 2579 złotych.
Okap teleskopowy

Okap teleskopowy jest montowany wewnątrz zabudowy kuchennej. Główny mechanizm okapu oraz powierzchnia pochłaniająca stanowią dno szafki kuchennej. Urządzenie posiadają ruchomą szufladę, która po wysunięciu uruchamia okap i zwiększa powierzchnię pochłaniającą. Okap teleskopowy jest zwykle znacznie bardziej wydajny niż okap podszafkowy.

Polecane okapy teleskopowe
  • Samsung NK24M1030IB, cena od 499 złotych,
  • Electrolux EFP 60460 OX, cena od 748 złotych,
  • Amica OTS935I, cena od 573 złotych,
  • Akpo WK-7 Light Eco 60, cena od 233 złotych,
  • Siemens LI64LA520, cena od 788 złotych.
A może wkład?

Do wyboru mamy również inne rozwiązanie przystosowane do zabudowy, czyli tak zwany wkład. Jest on umieszczany w dolnej części szafki, dzięki czemu jest mało widoczny. Wkład ma jednak mniejszą wydajność niż na przykład podobnie montowany okap teleskopowy.

Okap kuchenny – filtry

Wyróżniamy kilka rodzajów filtrów przeciwtłuszczowych, które zatrzymują różne rodzaje zanieczyszczeń powstających w kuchni oraz chronią silnik okapu przed zabrudzeniem.

Filtr metalowy

Metalowy filtr przeciwtłuszczowy składa się z metalowej siatki. To na niej osiada tłuszcz powstały w trakcie gotowania i smażenia. Charakteryzuje go duża żywotność i skuteczność. Należy myć filtr w ciepłej wodzie raz na kilka miesięcy, tak aby mógł w pełni spełniać swoje zadanie.

Filtr węglowy

W przypadku, gdy urządzenie nie może być podłączone do szybu wentylacyjnego, warto wybrać urządzenie wyposażone w filtr węglowy. Nie tylko filtruje, ale również pochłania zapachy i zwraca przefiltrowane powietrze do pomieszczenia.

Filtr fizelinowy

Filtr fizelinowy jest wykonany z włókniny, która zatrzymuje cząsteczki tłuszczu i zabrudzenia. Stosuje się go najczęściej w okapach podszafkowych. Wymaga wymiany raz na kilka miesięcy.

Potrzebujesz pomocy?Zamów fachowca

Okap kuchenny – na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Przy wyborze okapu, warto zwrócić uwagę nie tylko na wygląd czy rozmiary, ale wziąć także pod uwagę dodatkowe parametry, które wpłyną na ostateczną pracę urządzenia. Co należy uwzględnić przed zakupem?

Wydajność okapu

Kupując okap, ważnym parametrem jest jego wydajność. Jest ona wyrażana w metrach sześciennych na godzinę i informuje jaką ilość powietrza jest w stanie przefiltrować okap w ciągu godziny. Wydajny okap powinien umożliwiać przefiltrowanie powietrza 6 razy w ciągu jednej godziny. W związku z tym, jeśli szukamy odpowiedniego okapu, należy pomnożyć powierzchnię pomieszczenia razy 6, uzyskany wynik mówi nam, jaka powinna być minimalna wydajność okapu. Im większa kuchnia, tym większa powinna być wydajność okapu. W pomieszczeniach łączonych z salonem warto wybierać modele o wydajności kilkuset m³/h.

Głośność

Warto zwrócić uwagę na głośność urządzenia, która zawsze jest wyrażana w decybelach – dB. Warto zwrócić uwagę na głośność zwłaszcza w przypadku, gdy aneks kuchenny znajduje się w salonie. Poziom hałasu nie powinien przekraczać 55 dB. Należy pamiętać, że okap pracuje najgłośniej przy największej wydajności.

Sterowanie

Okap może być sterowany elektronicznie lub mechanicznie. Okap sterowany mechanicznie posiada suwaki i przyciski, za pomocą których możemy regulować pracę urządzenia i włączać oświetlenie. Nowsze modele posiadają elektroniczny panel dotykowy, umożliwiający płynną regulację parametrów, a niektóre z nich są wyposażone w specjalny wyświetlacz, informujący o aktualnych parametrach.

Tryby pracy – wyciąg i pochłaniacz

Większość proponowanych przez producentów okapów może pracować na dwa sposoby. Pierwszym trybem pracy jest pochłaniacz. W tym przypadku nie jest koniecznie podłączenie okapu do wentylacji. Okap zasysa powietrze, filtruje je i następnie wydmuchuje ponownie do kuchni, a więc działa w obiegu zamkniętym. Urządzenie nie pochłania jednak wilgoci i nie obniża temperatury w pomieszczeniu, jak ma to miejsce w przypadku wyciągu. Jest to drugi tryb pracy okapu i wymaga podłączenia do szybu wentylacyjnego. W odróżnieniu od pochłaniacza, okap działa w obiegu otwartym – powietrze z parą i zanieczyszczeniami jest zasysane do szybu. Okapy działające w trybie wyciągu znacznie skuteczniej eliminują zanieczyszczenia. Jeśli możemy podłączyć okap do wentylacji, warto skorzystać z tego praktycznego rozwiązania, ponieważ nie wracają do mieszkania żadne zapachy i nie trzeba pamiętać o okresowej wymianie filtra.

Niestety nie zawsze w pomieszczeniu istnieje możliwość zamontowania okapu w ten sposób. Wyciągu nie stosuje się na przykład w pomieszczeniach, w których znajduje się koza, kominek, kocioł lub podgrzewacz gazowy z otwartą komorą spalania. Ponadto w przypadku kuchni z jednym kanałem wentylacyjnym i kuchenką gazową, należy wyprowadzić wylot z okapu przez ścianę zewnętrzną i zakończyć klapą zwrotną, w przeciwnym wypadku, zajmując jedyny kanał, pomieszczenie zostałoby pozbawione wentylacji grawitacyjnej.

Funkcje dodatkowe okapów

W zależności od modelu oraz ceny okapu, w sprzętach tego rodzaju możemy znaleźć wiele ciekawych funkcji dodatkowych.

Funkcja Turbo/Tryb intensywny – pozwala na ustawienie maksymalnej mocy okapu przy pomocy jednego przycisku i umożliwia szybkie oczyszczenie powietrza.

Czasowe wyłączenie – funkcja umożliwia ustalenie momentu wyłączenia okapu o ustalonej przez nas porze lub zmianie parametrów na niższe lub wyższe po upłynięciu ustawionego czasu.

Oświetlenie – niektóre okapy posiadają podświetlenie w kilku miejscach bądź umożliwiają regulację oświetlenia.

Pilot zdalnego sterowania – pilot umożliwia zmianę parametrów lub uruchomienie okapu na odległość, na przykład siedząc na kanapie, jeśli aneks kuchenny znajduje się w salonie.

Czujnik czyszczenia – specjalny wbudowany w okap czujnik informuje o konieczności wymiany filtrów.

System wyciszający – niektóre okapy posiadają specjalne wkłady wyciszające, które obniżają poziom hałasu emitowanego przez urządzenie.

Tryb 24 h – niektóre okapy pracują przez całą dobę, filtrując powietrze w pomieszczeniu i zapewniając stałą wilgotność i temperaturę powietrza.

Okap kuchenny – montaż

Okap kuchenny należy zamontować nad płytą grzewczą na wysokości od 65 do 80 cm. Najlepsza wysokość w przypadku płyty elektrycznej to 70 cm, zaś w przypadku płyty gazowej 75 cm. Okap powinien mieć podobną szerokość do kuchenki lub płyty. Najbardziej popularne są okapy o szerokości 60 lub 90 cm. Dodatkowo pobliżu miejsca, w którym planujemy montaż okapu, musi znajdować się gniazdo elektryczne, ponieważ jest on zasilany prądem o napięciu 230 V. Najczęściej gniazdo do podpięcia okapu znajduje się w mało widocznym miejscu, na przykład w szafkach wiszących lub w obudowie okapu kominowego. W przypadku okapu doprowadzanego do kanału wentylacyjnego, warto wybrać gładkie rury, ponieważ zmniejszają poziom hałasu. Okap powinno montować się jak najbliżej szybu wentylacyjnego, aby rura była możliwie jak najkrótsza.

Montaż okapu kuchennego Gdańsk

Jedną z oferowanych przez nas usług jest podłączenie okapu kuchennego. Zajmujemy się montażem wszystkich rodzajów okapów. Ponadto zapewniamy szybkie terminy i przejrzysty cennik usług. Zarezerwuj termin wizyty fachowca usterka.pl, wypełniając formularz zgłoszeniowy. Zachęcamy również do skorzystania z naszych innych usług.

PSZOK Gdańsk i okolice

W związku z tym, że działamy między innymi na terenie Trójmiasta, przedstawiamy poniżej PSZOK-i w Gdańsku i okolicy, gdzie bez problemu można oddać stary okap kuchenny lub inny sprzęt AGD.

Zakład Utylizacyjny sp. z o.o., ul. Jabłoniowa 55, 80-180 Gdańsk;

PSZOK Żukowo, ul. Polna 70, 83-330 Żukowo;

Potrzebujesz pomocy?Zamów fachowca

PSZOK Sopot, Aleja Niepodległości 723A, 81-853 Sopot.

Potrzebujesz fachowca? Zobacz: Naprawa kuchenek, Serwis AGD