co lepsze pralko suszarka czy osobno pralka i suszarka, pralko-suszarka a suszarka

Co lepsze? Pralko-suszarka czy osobno pralka i suszarka? To pytanie wielu osób, które chciałyby mieć w swoim domu tak przydatne urządzenie, jakim jest suszarka. Co będzie lepsze? Urządzenie 2 w 1 czy dwa osobne sprzęty? Przeczytaj nasz wpis i dowiedz się, czy lepszym rozwiązaniem jest pralko-suszarka czy suszarka.

Pralko-suszarka czy suszarka? Zalety i wady pralko-suszarki

Pralko-suszarka to rozwiązanie dla osób z ograniczonym miejscem, ponieważ dwa oddzielne sprzęty wymagają większej przestrzeni do zagospodarowania. Zakup jednego urządzenia wiąże się również z mniejszym wydatkiem niż nabycie dwóch oddzielnych sprzętów.

Choć zwykle pralko-suszarki posiadają podobny zestaw programów prania co pralki, w przypadku funkcji suszenia możliwości są bardziej okrojone. Dodatkowo w pralko-suszarce ładowność między praniem a suszeniem różni się, dlatego nie będziesz w stanie wysuszyć całego prania. Jeśli zastanawiasz się więc między pralko-suszarką a suszarką i pierzesz duże ilości ubrań, to pierwsze urządzenie nie spełni Twoich oczekiwań.

Pralko-suszarka czy pralka i suszarka – co lepiej suszy?

Jeszcze kilka lat temu, rynek był zdominowany przez pralko-suszarki z powietrzem ogrzewanym grzałką, przez co rezultaty suszenia nie były zadowalające. Obecnie wiele marek proponuje pralko-suszarki z pompą ciepła, które nie ustępują efektami suszenia suszarkom kondensacyjnym. Suszenie odbywa się w dość niskiej temperaturze, około 50 stopni, dzięki czemu jest bardziej energooszczędne i nie niszczy tkanin.

Potrzebujesz pomocy?Zamów fachowca

Pralko-suszarka czy suszarka? Różnice w zużyciu wody i energii

Pralko-suszarki zużywają nawet o 5 razy więcej energii niż osobno pralka i suszarka. Wynika to między innymi z faktu, że ładowność suszenia w pralko-suszarce jest przeważnie dwa razy mniejsza niż prania, co wiąże się z koniecznością uruchamiania dwóch oddzielnych cykli suszenia. Pralko-suszarki pochłaniają od 30 do nawet 80 litrów więcej wody niż pralka. Oczywiście wszystko zależy od danego modelu urządzenia oraz od producenta. Dlaczego tak się dzieje? Podczas pracy pralko-suszarki, w trakcie suszenia woda jest wykorzystywana do chłodzenia kondensatorów. To powoduje, że użytkownicy pralko-suszarek muszą się liczyć z dużo wyższymi rachunkami niż posiadacze dwóch oddzielnych urządzeń.

Zatem co lepsze? Pralko-suszarka czy suszarka i pralka oddzielnie? Jeśli masz miejsce na oba urządzenia, zdecydowanie lepiej wybrać tę drugą opcję ze względów praktycznych oraz finansowych. Choć jednorazowo jest to większy zakup, Twoje rachunki za prąd i wodę nie będą wysokie. Jeśli nie masz innej możliwości, ogranicza Cię przestrzeń, a ponadto zamierzasz korzystać z funkcji suszenia sporadycznie i nie przerażają Cię wyższe rachunki za prąd i wodę, pralko-suszarka spełni Twoje oczekiwania.

Twoja pralko-suszarka nie działa? Szukasz specjalisty do jej naprawy? Wybierz nasz serwis AGD i zarezerwuj dogodny termin wizyty wypełniając formularz online.

To może Cię zainteresować:

Pralka do zabudowy – czy warto?

Mata antywibracyjna pod pralkę

Pralka parowa – czy warto ją kupić?

Dlaczego suszarka nie suszy ubrań?

Potrzebujesz pomocy?Zamów fachowca

Suszarka nie odprowadza wody – częste przyczyny awarii

Potrzebujesz fachowca? Zobacz: Naprawa pralek, Naprawa suszarek do ubrań, Serwis AGD